Co je to za model?

Vážení kolegové a příznivci našeho webu, „Co je to za model“ jsem se ptal před necelým měsícem v tradičním článku o webu. Byla to první publikace této fotografie barevně. Takže premiéra.

Kdo tipoval že tento model je Terej 2, dvoumetrovka Radoslava Čížka, kterou postavil Vladimír Horák, tak tipoval správně. Po uveřejnění fotografie se ihned ozval Petr Knob.

Ahoj Jirko,

 na snímku drží Láďa Horák větroně Terej 2. Mimochodem, plánek jsem měl nedávno v ruce. Klasická Čížkova konstrukce na větroně. Někdy si ho postavím, ale kdy? Jsem bejvalej větroňář a tohle je pěkná dvoumertovka.

Měj se, zdraví Petr

Pak se ozval Pepík Kubeš, který poslal SMS s informací, že daný větroň je Terej 2 a tento považuje za jeden z nejhezčích, co Radouš navrhl.

Dalším byl pak tradičně Honza Kypta, který říkal, že ani nemá cenu větroň jmenovat, protože je notoricky známý.

Já k tomu přidám informaci, kterou jsem již zmiňoval několikrát, model stavěl Vláďa Horák ve spěchu, Radouš na něj docela pospíchal. Pravděpodobně byl termín, do kdy se má celá dokumentace do redakce Modeláře dodat. Ale když se podíváte na to, jak jej Vláďa postavil, tak je vidět, že to nebylo vůbec odfláknuté a Vláďa tu barevnou úpravu provedl výborně. Mimochodem, Vláďa nikdy barvu nestříkal, vše barvil štětcem. Používal nitro barvy, takové ty malé plechovky co se jmenovali „Barva na kůži“. Když k tomu přičtete, že bílá špatně kryje, tak je jasné co to dalo práce. Mimochodem, dle mého ten model v době focení neměl v sobě ani přijímač ani serva a tudíž ani neletěl. Opravdu to bylo termínově napjaté.

Odkaz na model v Badatelně je zde:

Vláďův model bohužel zmizel v propadlišti dějin. Vláďa říkal, že jej již nemá a moc si nepamatuje, jaký byl jeho osud.

Zde je plán modelu:

Ještě se vrátím k názvu modelu. Kromě toho, že je pojmenován po krásném ptákovi, tak má přívlastek 2. Kdysi jsem toto zmiňoval, že jsem tu 2 považoval za přívlastek, který se váže k rozpětí, tedy 2 metry. Ale je to vážení jinak. Radoslav Čížek v článku k Terejovi v Modeláři zmiňoval, že je to druhý větroň tohoto jména. Dokonce zmiňoval, že s ním „dobyl mnohá vítezství“. Považoval jsem to za další z Radoslavových PR (Public Relation). Ale mám doloženo, že opravdu model se jménem Terej existoval. Takže jej tady nyní mohu ukázat na fotografii. Datace fotografie není, odhaduji, že je to na začátku let sedmdesátých, tedy v největším RC kvasu. Jeho rozpětí bylo 2,63 metru a byl zprvu jako jednokanál. Pak byl upraven na dvoukanál. Moc pěkný model. Bohužel se k němu nic dalšího kromě fotek nedochovalo. Přesto je zde vidět, že tvary, které modelu Radoslav udělil, jsou již takové „Admirálské“

A ještě to provedení jako dvoukanál. Výškovka již nemá to „véčko“ a v zadu je klapka. Přesto byla vázána gumou. Ten styl vázání je velmi podobný jednokanálovému Admirálu.

Jak psal často Radoslav, „plán po mě nežádejte, již jej nemám“.

Jirka Hloušek

Zdroj fotoarchiv LMK KŽ