A1 Golden Wings

Jméno Vic Smeed asi znáte. Kdo to nedá hned na první dobrou, těm připomeneme model Tomboy, který se hojně staví. Malý, šikovný, ale výkonný motoráček. Vraťme se k modelu, který má název „Zlatá křídla“, tedy v originále Golden Wings. Vic Smeed jej navrhl a postavil v padesátých létech a byl určen pro nováčky, mladé a začínající modeláře. Upozorňuji, že model je určen pro kategorii A1. Pokud si říkáte, proč tady vytahuji A1 a neřeším klasicky A2, je to proto, že je občas nutné připomenout i jiné modely, jiných kategorií. Sami víte, že to občas dělám a publikuji články o modelech, které nezapadají do žádné z oblíbených krabiček.

Plán stáhnete zde:

Model byl publikován v časopise Aeromodeller v čísle 7 v roce 1955. Model a jeho stavba byla opravdu zevrubně popsána tak, aby junioři mohli stavět sami.

Mimochodem, ve stejném čísle byl publikován pulzní motor Emila Braunera. Prostě náhoda.

Vše se dělo zcela záměrně, aby bylo možné se přihlásit do speciální náborové soutěže pro juniory. Podmínkou bylo mít model, který bude postaven dle přiloženého plánu, musí být potvrzeno, že model plánu odpovídá a splňuje pravidla, nesmělo vám být více než 16 a museli jste být občanem Britského království. Ceny byly fantastické: kolo, foťák, vodotěsné hodinky a ke všemu poukázky do nejbližší modelářské prodejny. Pro další místa byly vybrány motory, na které výherce dostal voucher. Hodnota cen byla tedy více než 100 liber, a to se psal rok 1955! Navíc se všichni účastníci mohli ubytovat na RAF základně v Haltonu zdarma.

Myslím si, že taková nabídka musela nalákat kde koho, aby se do soutěže pustil. Samozřejmě se očekával nával. Jenže, nebylo příliš mnoho času. Zájemce vše musel stihnout postavit, zalétat, naučit se model vytáhnout za dva měsíce!

A teď k soutěži samotné. Kolik bylo celkově soutěžících, nevím, ale níže je foto 12 finalistů.

Soutěž v Haltonu se odehrála 10 září 1955. Součástí byl i bohatý program, například prohlídka hangárů a opraven RAF. Zvítězil John Fellows, byť nám to jméno nic neřekne. Je na níže uvedeném obrázku.

Výsledky byly zveřejněny v Aeromodelleru číslo 11 roku 1955. Netuším, zda byla taková náborová soutěž uskutečněna i jindy, takové věci se příliš neopakují. Faktem ale je, že náborové soutěže se dělaly i v Čechách. Třeba někdo, kdo si přečte tento článek, se něčeho takového zúčastnil. Takže může zavzpomínat.

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis Aeromodeller a Outerzone.