2. Žehrovické házedlo a Favorit CUP 3

Dobrý den,
 dovolte mi přidat článek, který sice není o historických modelech, ale je o létání s reto volnými modely, kterého se navíc zúčastňuje i mnoho členů našeho klubu SAM 95 a dětí z modelářského kroužku v Žehrovicích, kzerý vedou Vláďové – Kostečka a Horák.
 Model větroně kategorie A3- FAVORIT od pana Rohleny ze stavebnice firmy Modela zná jistě spousta z vás. A když jsem před dvěma roky získal jednu modelářskou pozůstalost, ve které byla krabice deseti těchto stavebnic určených pro modelářské kroužky, vymyslel jsem, (možná trochu po vzoru kluků k KHMM, kteří svahují s Vosami), že tyto rozdám a uděláme monotypovou soutěž. To, že se soutěže už účastnilo 18 soutěžících mě nesmírně těší a přeji si, aby se v posledním, říjnovém kole našli ještě dva noví a my završili účast na čísle 20 ! Jako pořadatel celou soutěž sponzoruji ještě s pomocí pan Pecky a jeho modelářské prodejny. Tady je článek, kteý vyjde v příštím čísle časopisu Volný let. Nutno dodat, že se od té doby uskutečnilo ještě jedno, již čtvrté, kolo soutěže, tentokrát s deseti účastníky. Takže jestli máte někdo ve skříni FAVORITA, oprašte ho a přijďte si 13. řijna zalétat na Velkou Dobrou. Bude poslední kolo soutěže, předávání pohárů a tak…
V neděli 9. 9. 2018 se na spodní ploše letiště Velká Dobrá konalo již třetí kolo seriálu soutěží A3 FAVORIT CUP, společně s tradiční soutěží ŽEHROVICKÉ HÁZEDLO. Přátelské a oboustranně korektní vztahy s provozovatelem kladenského letiště, společně s dobrým počasím, nám umožnily odlétat zatím asi nejhezčí soutěž volňásků tohoto roku. Práce s mládeží v modelářských kroužcích v Kamenných Žehrovicích a na Kladně, nese své ovoce v podobě dobré účasti žáků v soutěži házedel, dobrá propagace zase přispěla k výborné účasti v soutěži Favorit Cup. Počasí ideální, mírný jihozápadní vítr, polojasno, teplota okolo 20C.
V soutěži házedel se sešlo celkem 20 soutěžících v kategoriích: mladší žáci, starší žáci a dospělí. Mladši žáky vyhrál Jan Hruška s výsledkem 317s. , starší žáky vyhrál Pavel Bačina s výsledkem 279s. a mezi dospělými zvítězil Zdeněk Slavík mladší s výsledkem 555s.

Ceny pro vítěze

V soutěži FAVORIT CUP se sešlo krásných 13 soutěžících! Jako organizátora a otce myšlenky tohoto monotypového závodu, mě to nesmírně potěšilo. Škoda jen, že při přihlašování této akce do kalendáře soutěží SMČR, mi Svazem nebylo dovoleno tuto soutěž přihlásit jako oficiální soutěž kategorie A3. Byť splňujeme všechna pravidla, ale je monotypová, tedy žáčci jsou bez bodů…. Na druhou stranu mám tím pádem absolutní volnost… A kdo se v současnosti stará o body? Létáme všichni dohromady a je krásné vidět u jedné šňůry modelářské legendy, jakým je nejstarší účastník soutěže, osmdesátiletý Jaroslav Drnec společně s nejmladší, osmiletou, Terezku Kostečkovou… Jardovi, který má problém s kolenem a v mírném vánku nebyl schopen model odstartovat, odlétali jeho vleky, proxy, ostatní účastníci soutěže 🙂
Třetí kolo vyhrál slánský Pavel Braha se třemi maxy a celkovým výsledkem 226s. Kdo někdy létal s Favoritem, ví své. Každé kolo má i svého vítěze v nevyhlášené karegorii o nejdelší let. Tentokrát vyhrál žehrovický Pavel Bačina, který svého Favorita, v posledním startu, vypustil do silného stoupáku a ten nám, i svým pronásledovatelům, přibližně za deset minut zmizel ve „stratosféře“. Myslím, že většina z nás Pavlovi záviděla krásný konec jeho jankovitého letadla, bez adresy.. 🙂
Hodinu po poledni jsme měli odlétáno. Předal jsem diplomy i věcné ceny od našich sponzorů. Na závěr jsme tradičně vylosovali vyhlídkové lety. Pět šťastných, kteří se přidali k výherkyni z minulého kola, se po exkurzi v aeroklubovém hangáru proletěli letadlem Cessna 172, klasickou tratí: Kladno, zámek Lány, hrad Křivoklát, Kladno.

Výherci vyhlídkových letů

Děkuji tímto všem soutěžícím, a sponzorům, vzláště panu Janu Peckovi, jehož firma PECKA MODELÁŘ, nám věnovala modelářské ceny pro vítěze jak pro soutěž FAVORIT CUP, tak pro ŽEHROVICKÉ HÁZEDLO. Dále chci poděkovat náčelníkovi Kladenského aeroklubu, Pavlovi Pačesovi bez jehož vstřícnosti a pomoci bychom se neobešli. Doba volným modelům nepřeje a tak jsme rádi, že alespoň soutěže malých modelů můžeme, při určité povětrnostní situaci, odlétat na tradiční kladenské modelářské ploše, která je, bohužel, v ose dráhy kladenského letiště.
Letu zdar! … a Volnému vzlášt 🙂

Jiří Hruška, LMK Kamenné Žehrovice