Zprávičky nejen o historicích (výsledkovka z 8. 4.) Hořice

Dne 8. 4. 2017 proběhla v Hořicích soutěž historických modelů. Pro členy klubu SAM 95 a návštěvníky jsem si dovolil článek zveřejnit i na stránkách SAMu. Samozřejmě původní článek je k nalezení na stránkách LMK Hořice.

Článek je doplněn o pár postřehů Honzy Kypty.

VaPe 


Zprávičky nejen o historicích (výsledkovka z 8.4.)

DSC_0232 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamarádi modeláři,

na delší dobu jsem se odmlčel, byla práce jinde a za prachy, takže uvádím takový stručný přehled o tom, co se dělo u nás v Hořicích i jinde.

Byla poměrně dlouhá zima a nevlídno,  takže na jaře se dolétávalo pár soutěží volných modelů. Přestože těmto kategoriím fandím a hlavně obdivuji atletické výkony účastníků, a to, že jsou ochotni celý den mrznout, tak se těchto show nezúčastňuji, jenom z vyprávění vím, že se něco dělo.

První moje účast byla na setkání letců s historiky v lednu, kde jsme se sešli na letišti a trochu létali, hodovali a pili. Opět se vše odehrálo v tradičně přátelském duchu. Během  létání se nic nerozbilo, krom jednoho gumicuku, který zůstal viset na naší větrné elektrárně. Pro elektrárnu to dopadlo dobře, silon se do vrtule nezamotal, takže se točí a vyrábí elektriku dál, pouze jedna smutná zpráva pro kamarády z Jeseníku – ten padáček, který tam zůstal viset zatím někdo ukradl. Snažili jsme se ho sundat, nešlo to, ale někdo byl chytřejší než my a povedlo se mu to.

Další akcí, které jsem se zúčastnil, a to ve funkci hospodského, byl Český pohár volných modelů, který na našem letišti uspořádali kolegové z LMK Klánovice. Byla opět zima. Teplota v průměru asi 8 st. Na Windyty předpovídali vítr 2 – 4 m/s, ale po oba dny foukalo spíše 6 – 8 m/s, takže se hoši za modely pěkně naběhali. Z mého pohledu hostinského se zadařilo, protože se prodalo v naší kantýně tolik rumu a grogů, co jindy za celý rok.

Další akcí, které jsme se zúčastnili, byla soutěž RCVS v České Třebové. Pro nás hořičáky to byl výlet, protože při příjezdu na letiště byl vítr tak kolem 7 m/s v nárazech i deset a snad i více. Byli jsme srabi a ani jsme letadla nevytáhli z auta. Nakonec se našlo 8 odvážlivců, kteří zabojovali s větrem a závodili. My jsme snědli klobásu, vypili kafe a jeli zpátky nach Horitz.

Další akcí byla soutěž historiků dne 8.4. To již bylo přijatelnější počasí i když opět větrno, tak kolem 5 m/s, takže volňáskáři měli opět trening v běhu na větší vzdálenosti. My co jsme létali RC větroně jsme si počasí celkem chválili. Na gumicuku byly pěkné výšky. Ráno svítilo i sluníčko, takže kdo stihnul odlétat dopoledne, tak si zapsal do startovní karty i nějaké to maxo. Kolem 11 hodiny přišla nad letiště oblačnost (deka), takže už to tak nefrčelo, přesto pár maxů bylo. Odpoledne se rozdaly diplomy a byl zavelen rozchod domů k rodinným krbům.

Kde jsou ty časy, kdy za první místo byly hodinky, motorek, balík balsy i kolo jsem vyhrál před 50ti lety v A2. Ach jo…

Pár fotek se co nevidět objeví ve fotogalerii, jednak z Českého poháru a i ze soutěže historiků. Výsledková listina ze soutěže historiků je zde ke stažení a najdete ji rovněž na stránkách SAM 78.

Zdraví Jarda Váge a letu zdar


A několik postřehů od Honzy Kypty Přijel jsem se podívat za kamarády, a přitom jsem udělal několik fotek. Musím Jardu doplnit v tom, že nejen foukal svěží vítr, ale hlavně teplota nebyla ochotna přestoupit 8°Celsiovy stupnice. Výbava jako pro zimní období mi přišla vhod. Ještě bych doplnil, že v plném provozu byla i kantýna, kde paní Vagenknechtová s kolegyní ochotně připravovaly jak teplé jídlo (výtečný guláš) tak i kávu nebo čaj, což většina přítomný s velkými díky přijala.

Odkud soutěžící přijeli: z Jeseníku Zdeněk Hanáček a Petr Hošek, z Pardubic Alex. Husár a Pavel Dvořák, z Litomyšle přijel Květoslav Štorek, z Mělníka Ing. Ivana Šebánek, z Třemošnice Václav
Kalhous, Jaroslav Chlad a ještě jeden kolega, který přivezl Žehrovice 2. Bohužel start na gumicuku,nevydržel originálně postavený trup a mírně se skroutil v ocasní části, čímž byla porušena
rovnováha sil. Z Hořic létal Jarda Vagenknecht a Martin Mádle. 

Na létání s volnými modely přijela silná parta z Brna a od Brna. Jiří Doležal se synem, dále z Kuřimi Adam Jakeš, z Tišnova Vlastimil Šimek. Z Rosic u Brna přijeli Ing. Milan Drnec a Vitězslav Lacina, od Mladé Boleslavi Ing. Milan Pařík. Z Podhořan Vlastimil Hývl. Volné létal i Ing. Ivan Šebánek z Mělníka a domácí Jaroslav Vrabec a Ladislav Horák.

Že platí zákon schválnosti jsme se mohli přesvědčit i zde. Z 1.4.2017 kdy bylo krásné a teplé skoro letní počasí byla soutěž přeložena na 8.4. Být to naopak jistě by byli „volní“ spokojenější. A RC
větroňáři by snad svůj gumicuk natáhli o nějaký metr více. 

Co se stane, když soutěžící nevyplní přihlášku ve všech kolonkách vidíme na výsledkové listině, kde chybí u řady soutěžících údaj za který klub létali, nebo jak se přesně jmenuje jejich model. Ten, kdo
skládá výsledkovou listinu nemusí znát ani soutěžící natož odkud jsou, ale ani jména historických modelů, které létaly. Stačil jsem udělat několik fotek, které přikládám. Osobně se mi nejvíce líbil
Delfín Vlastimila Hývla z Podhořan. Postaven byl podle podkladů Radoslava Čížka z roku Modeláře z roku 1983. Model měl dobře seřízený a po nalétnutí maxima pro něj musel Vlastimil ujít více než 500
metrů. Pokud by se rozhodl tento model „zradiovatět“, jistě by i mezi piloty ARC se dobře umisťoval. Pomocníka mu dělal Pepa Bíbr, který patří mezi špičku pilotů RCVN.

Poděkování si zaslouží všichni z Hořic, kteří se na pořádání obou soutěží podíleli. Dovolím si z nich vyzvednout Jiřího Bučka a Jardu Vagenknechta. Věřte mi, že v Hořich je vždy hezky. I když přijedete bez modelu , strávíte na letišti hezký den.

Jan Kypta