Změna pravidel kategorie Classic Texaco

Vážení přátelé,
Pevně věřím, že se členové našeho klubu SAM 95 Bohemia pečlivě připravují na evropský šampionát SAM, tentokráte konaný v MLR :-). Já rozhodně ano a mimo jiné mě zaujala nová kategorie Classic Texaco.  Bohužel, musím konstatovat, že došlo k odchylce od původně zveřejněných pravidel, které máme také  na našich stránkách. Měnit je zatim nebudeme. Uvidíme co přinese setkání prezidentů národních SAMů v předvečer šampionátu.

Kategorie Classic Texaco vznikla, cituji: „aby podporovala stavbu a létání s velkými modely, které se účastnily vytrvalostních soutěží sponzorovaných firmou Texaco Oil Company v polovině třicátých let 20. století.  Soutěžit lze s motorovým modelem v originální velikosti, navrženým před rokem 1939 osazeným originálním benzínovým motorem  s jiskřivou svíčkou vyrobeným před rokem 1942“. Přísná pravidla.
Výborný počin! řekl jsem si. Konečně se SAM vrací ke kořenům modelářství a po éře kategorií měřítkových elektroletadel je tady opravdu autentická kategorie.
Bohužel, po kliknutí na odkaz SAM 2018 na stránkách maďarského pořadatele Mistrovství Evropy SAM, jsem se v kolonce pravidla dočetl toto:
Classic Texaco – „modely navržené do roku 1951 s originálním motorem s jiskřivou svíčkou, vyrobeným do roku 1950, nebo jeho replikou“.  Tato „nepatrná“ změna , podle mého názoru, popírá původní záměr této kategorie. Okolo roku 1940 se začaly prosazovat jiné, výrazně modernější a výkonnější konstrukce modelů letadel, které již létají v kategoriích Texaco a OTMR C.
Další nová kategorie –  Electroglider je snad nejpitomější  kategorií SAM. Vezmeme větroň, upravíme velikost a osadíme ho elektromotorem se sklopnou vrtulí a elektronikou hlídající výšku a případně čas chodu elektromotoru….  Celé to potom nazýváme historický model.
Vážení přátelé, přeji vám trpělivost a čas na stavbu a létání s opravdu historickými modely. Na jednání prezidentů národních SAMů, které se koná vždy v předvečer mistrovství sice nemáme přístup, ale prezident SAM 78, tedy klubu který zastupuje ČR, je člověk nebránící se diskusi a určitě s ním budeme v kontaktu.
Těším se na setkání na Memoriálu R. Čížka, připomínám že pod kolonkou Memoriál R. Č. naleznete veškeré informace, včetně přihlašovacího formuláře.
Jiří Hruška, sportovní referent SAM 95