Web v září

Tak je tu říjen a máme tady tradiční blok o webu. Na začátek chci říci něco o těch fotografiích, které jsem publikoval minule. Jako první se ozval Vláďa Kostečka a poznal jednoho modeláře z barevné fotky. Druhý kdo jej poznal byl Honza Kypta, kterému touto cestou přeji, aby se brzo uzdravil. O modeláři z fotografie něco napíšu, takže je potřeba ještě chvilku počkat. Ještě vám prozradím, že jsem s modelářem již v kontaktu. Druhý neznámý modelář byl odhalen také Honzou Kyptou, takže se k němu také vrátím. No a do třetice, na fotku s Dr. Benedekem reagoval František Swiety dle svědků na Facebooku. Napsal o ní kolegům z Maďarska. Ti se chtěli podívat a tak jsem zanamenal zvýšení zájmu z této země a pánové si zobrazili článek a fotografii 36 krát. Pana Swietého jsem osobně nepotkal, což je ostuda, protože členové SAMu by se měli potkávat. Co nadělám, já mu radši napíši.

Tak a pojďme na hitparádu. Co vás nejvíce zajímalo je dole na obrázku. Když vynechám tradiční odkazy a rubriku „Naše modely“, tak vás nejvíce zajímaly sportovní výsledky. Na prvním místě byl Lánský historik s výsledky. Na druhém místě to byla reportáž z Lipeneckého historika a na místě třetím to bylo video z Lánského historika. Což mě jako autora těší a utvrzuje mě to v tom, že propagace našeho odvětví se dá dělat slovem, písmem a videem. Video má dnes více jak čtyřista shlédnutí. Mimochodem rekordmanem je jedno z mých prvních video záznamů a to s názvem „Mladí piloti“, kde jsem zachytil Honzu Hrušku a Jirku juniora. To má již přes tisícovku shlédnutí.

Dost chlubení, pojďme dál. V minulém měsíci jsme publikovali krásný model Zdeňka Hanáčka Harlequin. Se Zdeňkem bylo skvělá spolupráce, připravil fotky, poslal několik poznámek a už se to rozeběhlo. Dalším modelem byl Jirka Veinfurt a jeho Trenton Terror. Jirka napíše to podstatné velice heslovitě. Já to pak zpracuji v souvislý text a přidám jeho fotky. Mimochodem na webu Martina Křesadla je celý popis jak slepit Trentona.

http://historickemodely.cz/trenton-terror/

Mimochodem, použili výřezy Boba Holmana, toho pána znám, již jsem si s ním také psal.

Dalšími články v nedaleké minulosti byly informace o znovu nalezeném modelu Stork alias Experimentální A2. Tohle mě hodně bavilo, něco nalézt objevit, zpravovat a ukázat. To má každý badatel rád, nenechávat si to pro sebe. Ještě vzpomenu články o korespondenční soutěži. Tu zpracováváme společně s Pepíkem Kubešem. Pepa shromažďuje materiály, komunikuje se soutěžícími, plní tabulky výsledky a píše průvodní slovo. Já pak z toho dělám ten vizuál, který je pak publikován na našich stránkách. Blížíme se pomalu do finále, máme před sebou ještě tři kola. Co bude příští rok ještě nevíme, zatím to vypadá, že je o soutěž zájem. Musíme si na to sednout, já, Pepík Kubeš a Jirka Hruška, probrat to a pak si říci jak dál. Ale ještě máme chvilku čas.

Co bude na webu dál. Jsem strašně pilný. Skutečně. Mám jeden den vyhrazený na lepení a tak ten den pracuji na modelu. Sice není historický ale, chci jej dokončit, protože se mi líbí. Zbytek času věnuji klubu, webu, bádání a psaní. Napsal jsem 8 článků. Není to jen avizovaný pátý díl Krátkých nosů. Ale zpracoval jsem dva články o modelech, které jste postavili vy. Jednou se vrátím k modelu z padesátých let od Radoslava Čížka. A také v budoucnu vyjde článek o jedné osobnosti, která byla nejen technologickým pionýrem ale byl to takový přeborník na světových kolbištích. Určitě jej znáte.

Začal jsem tento článek zmínkou o starých fotkách, které jsem nalezl na dně jedné krabice s plány Radoslava Čížka. Tak já tady zase něco vytáhnu z archívu. Na KHMM webu se objevil vzpomínkový článek na model Antáres. Tento model, který navrhl pan Brož měl nedávno výročí. Modelu je letos 80 let.

Já mám fotku, jeho o dva roky mladší pokračování, tedy Super Antáres, který vypouští Jaroslav Pahr.

Doby, kdy se na soutěži vyskytovalo více než sto účastníků, takové doby jsou pryč. Doufám, že i my budeme mít nějaké další pokračovatele, kteří budou táhnout tuhle modelářskou káru dál. Zatím, když se za sebe otočím, příliš mnoho mladších modelářů u historiků nevidím. Snad se jednou ohlédnu a pár modelářů tam bude. Snad se nám to dobrou propagací podaří.

Mějte se krásně, Bufetu…pardon Letu zdar…!

Jirka Hloušek jako admin.