Web v únoru

Vážené kolegové a příznivci našeho webu. Vítejte u dalšího z článku „Ein kessel buntes“, neboli článku o našem webu.

Poslední dva měsíce jsem zaznamenal o trochu větší návštěvnost než v minulém roce. Čísla se zvedla. Chodíte na stránky častěji. Současně jsem zaznamenal o trochu méně útoků na naše stránky. V nedávné minulosti to byly útoky z Ruska a Číny, nyní je jich méně, ale stále jsou. Tu a tam z USA, někdy Brazílie, Švédsko či Německo. Naopak vidím vítané pravidelné návštěvníky ze Slovenska, Polska, Maďarska, Francie a Itálie. Například z Francie je to náš fanoušek Claude Lacombe,  který publikuje na svých stránkách. Pokud se chcete podívat, zkuste tyto odkazy.

https://www.j2mcl-planeurs.net/

http://claudel.dopp.free.fr/Les_planeurs/Aeromodeles_antiques/Les-antiques.htm

Pojďme se podívat na naší hitparádu. Co se v únoru četlo nejvíce.

Nejvíce vás zaujmula informace „Jak budeme létat v roce 2023“. Je to logické, každý chtěl vědět jak se vyvíjí situace se zákonem o provozování dronů. Vězte, že je to těžké téma, které se bude řešit ještě dlouho. Začínají se objevovat přestupky divokých provozovatelů dronů.

https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/nehoda-folmava-domazlicko-dron-ohrozil-vrtulnik-zachranari.A230220_132559_plzen-zpravy_vb

ÚCL má asi jiný výklad toho, jak se má s drony a modely létat, situace je v některých bodech nejasná. Přesto ještě platí, že se od minulého roku v provozování modelů nic nezměnilo. Ale to neznamená, že spíme. Naopak Jirka Hruška s ÚCL stále jedná. Ale to jsem odbočil.

Na druhém místě se umístil článek z rubriky „Naše modely“. Vždy opakuji, že tato rubrika je stále populární a její sledovanost stoupá. Tentokrát jste četli článek o modelu Zephyr postavený Martinem Hurdou. Na třetím místě je pak článek o české klasice – Admirálu 2.

Koncem února jsem publikoval článek o Billu Wisniewském. Materiál jsem shromažďoval poměrně dlouho. Ale nakonec jsem vše zkompiloval a vyšel z toho dle mého názoru pěkný článek. Počátkem března jsme uvedli model Štír Zdeňka Sýkory. Následoval velký článek o jednom příběhu z počátku RC řízení. Byla to vzpomínka na bratry Goodovi doplněna videem. Admirál 3, to je veliká klasika z Kamenných Žehrovic. Podařilo se mě zkompilovat několik verzí modelu. Bylo to zajímavé a pevně jsem věřil, že budu schopný vám nějaký ten model ukázat jak na fotografiích, tak v plánech.

Co nás čeká? Mám nyní zásobu materiálu do rubriky „Naše modely“. Nejen že ochotně posíláte fotky a informace, když vás o to požádám, ale sami také fotky svých modelů posíláte. To je naprosto skvělé!

Například Petr Pánek po přečtení článku o Štírovi poslal fotky svých modelů Ladislava Haškovce. Model Lion asi někteří z vás již viděli na loňských soutěžích.

Ale Petr má zbrusu nového Štíra. Tak se nyní, na něj můžete podívat.

Pokud očekáváte nějakou fotografii z kategorie historických, tak vám tady jednu nabídnu. Je to fotka z dob, kdy se s kravatou chodilo na letiště. Na snímku je Bronislav Sokolíček s jeho modelem. Fotku jsem našel v Informačních listech číslo 7 z roku 2002. Je škoda, že tento model Bronislav, a nebo někdo jiný, na plánu nezachytil a nepublikoval v IL. Pokud by někdo tušil co je to za model a z jakého je roku, ozvěte se.

Jsme na konci naše povídání o webu a dalších věcech.

Přeji vám pěkné dny, létejte a občas se podívejte na web, co je nového.

Jirka Hloušek

Foto: Petr Pánek a Informační listy