Vzpomínka na republiku aneb souboj tygrů v kategorii Electrorubber

MČR historických modelů 2021 Raná. V odpoledních hodinách se schyluje k rozletům. Na „FLY-OFF“ v E-gumácích čekám já, Franta Brož a Josef Hejsek. Pokukování po modelech soupeřů se přeneslo v nebývalý zájem o můj stroj, který jsem dokončil týden před republikou.

„Je to Kobylka od Emila Rese z Brna pánové. Vyhrál s ní Celostátní modelářskou soutěž v roce 1954 ve Vrchlabí, která se později přejmenovala na Mistrovství republiky “.

Podal jsem vysvětlení a prostřednictvím mobilu předvedl stažené originální plánky z doby vzniku modelu. „To máš od Honzy Kypty“ konstatoval Pepa. Potvrdil sem, jelikož tím je samozřejmě čistokrevný původ zajištěn. Ještě chvíli jsem si zájemce dobíral jak to, že to neznají, když gumák Emila Rese, později pojmenován Kobylka vyšel nejméně ve třech publikacích. Také v Modeláři a našich IL.

Dost bylo humoru je vyhlášena příprava na finální let.

Je odstartováno. Ještě stačím koutkem oka zaznamenat problémy startu u Franty, ale teď už jen upřeně sleduji Kobylku na 40ti-sekundové cestě pod mraky. Dva černožlutí, či žlutočerní (chcete-li) dravci se snaží využít termiku. Za sebou slyším nadšené komentáře přihlížejícího publika o průběhu našich letů. Po jedenácti minutách Kobylka přistává a Vega 5 si doklouzává pro vítězství.

Na závěr pro ilustraci předkládám plánky vítězných modelů:

Jak vítěz Josef Hejsek, tak i v pořadí třetí František Brož použili modely s názvy Vega 3 (Brož) a Vega 5 (Hejsek). Mají to být konstrukce, které byly popsány v „Deníku modelů ing. Miroslava Pospíšila“. Tento „deník“, který je datován rokem 1987, přivezl v roce 1998 na Celostátní setkání Samu 78 v Bohuňovicích Zdeněk Holiš. Jak později v RC Revue napsal Zdeněk Raška, se obsahem seznámili kromě Rašky i Leopold Walek a Zdeněk Andrýsek. Jak Zdeněk Raška uvádí, tak se Leopold Walek uvolil přepracovat informační výkresy pomocí PC a sestavil malý „Almanach konstrukcí ing. Miroslava Pospíšila“, který svým nákladem vydal.

Vega 5

Vega 3

A do třetice, tedy model na druhém místě – Kobylka Emil Res 1954

Informační výkres byl publikován v Aeromodeller Annual 1955-56

Plánek modelu Emila Rese nakreslený archivářem brněnských modelů Pavlem Lanštiakem

Roman Fousek