Výstava historických spalovacích motorů 5.11.2022 Benešov.

Chtěl bych Vám napsat pár řádků o proběhlé výstavě motorů v Benešově. Výstava se tradičně uskutečnila v restauraci Na Bejkárně. První nedočkavci jako já, Míra Vaněk, Jirka Veinfurt, Luboš Zalabák a další čekali před vchodem do restaurace již v 9.00 hodin. Pořadatel pan Mareš nekompromisně otevřel v půl desáté… Začalo vybalování a rovnání exponátů na přidělené ministolečky. Další účastníci rychle zaplnili výstavní prostory a začalo tradiční osahávání, okukování, focení…

Tolik krásných motorů, motůrků a pidimotůrků na jednom místě nikde jindy neuvidíte. Například byl k vidění snad kompletní výrobní program firmy MVVS, repliky i vlastní konstrukce motorů.

Svojí sbírku motorů AL-KO tradičně předvedl pan Kostík. Pan Kostík je totiž rodinně svázán s těmito nádhernými motory a dokáže o nich sáhodlouze povídat. Své výrobky vlastní konstrukce předvedl Plzeňský Petr Flídr. Ing. Miroslav Vaněk představil své vzácné velké motory používané v modelech automobilů. Luboš Zalabák, výtečný stavitel a motorář, vystavoval krásné kousky z dob slávy MVVS. Doslova hromadu krásných motorů přivezl i neméně známý sběratel Tomáš Slabý. Byla vidět i krásná sbírka motorů AMA Antonína Macháčka, jen bohužel neznám jméno sběratele. Krásnou sbírku svých výtvorů přivezl i pan Hála, konstruktér a výrobce v jedné osobě.

A pak zde bylo spoustu dalších obdivovatelů tohoto krásného „koně“. Například Petr Chvátal, Sláva Štorek, Jaromír Pipek, Ladislav Davidovič, Richard Metz, Jirka Veinfurt. Svou návštěvou nás poctil i samotný prezident klubu SAM95 ing. Jiří Hruška. Samá známá jména. Samozřejmě jsem na spoustu zapomněl, tak se nezlobte.

Celé dopoledne se žhavě diskutovalo, obchodovalo, předávalo z „ruky do ruky“. Většina účastníků se vystřídala i v lokále na výborný oběd, někdo si dal i obědy dva.

Kdybych mohl hodnotit výstavu, dal bych maximální hodnocení. Tyto motory totiž nikdy a nikde jinde neuvidíte. Což je vlastně i tak trochu škoda. 95% vystavených motorů se nikdy nepodívá v modelu do vzduchu a jsou odsouzeny na věčný odpočinek ve vitríně nebo v krabičce, z nichž je jejich majitel vyndá jen za účelem výstavy nebo pomazlení.

Kolem 13:00 hodiny se začalo pomalu balit a staří i nově vzniklí kamarádi si podávali ruku a loučili se s vidinou setkání na některé další výstavě pořádané pány Marešem a Linkou. Oběma „otcům“ této výstavy je na místě vyjádřit veliký dík za pořádání takové exhibice „umění“.

V Plzni dne 6.listopadu sepsal Martin Křesadlo

Foto: Martin Křesadlo