Výsledková listina a fotogalerie ze soutěže historiků v Mýtě

Ahoj,

posílám výsledky soutěží, fotky a pár řádků o soutěžích v Mýtě 6 .- 7. 5. 2017.

Dvořáček Miroslav

Po rozpačitém začátku letošní soutěžní sezóny historických modelů, kdy počasí znemožnilo uspořádat soutěž v Lánech, byly na programu v prvním květnovém víkendu hned dvě soutěže na jednom místě. Díky vstřícnosti modelářů z AMG Mýto byly obě soutěže odlétány na letišti, kde lze bez problémů startovat ze země (asfaltová dráha) a i pro přistání modelů je v okolí dráhy dostatek travnatých udržovaných ploch.

Sobotní soutěž měl na svých bedrech Petr Svoboda, který je „místní“. O občerstvení se postarala jeho žena Alena. Létaly se kategorie spalováků i elekter. Na ranním nástupu se sešla zhruba dvacítka pilotů z okolí i z daleka. Vítr od rána pofukoval od jihovýchodu, ale byl slabý a pilotům nedělal zásadní problémy.

Jediná elektro kategorie, CRC Open, přilákala na start celkem 11 modelů. Byla tedy nejvíce obsazená. Létalo se na 30 sekund motorového letu. Dosáhnout maxima 600 s ovšem nebylo jen tak a pohled na výsledkovou listinu napoví, že žádnému z pilotů se to nepovedlo více než jedenkrát.

Kategorie ½ A Texaco, motorové modely s motory COX 0,8 ccm, se sešly jen tři. Petr Pánek si létáním hned ráno a dvěma maximy zajistil s velkým náskokem vítězství.

Nostalgie 60 je nová kategorie. Jako jediná se létá na 5 startů, které se počítají všechny. Tradičně se bojovalo až do konce. Hned ráno odlétal 4 maxima po 300 s Jarda Netáhlo, a proměnil je ve vítězství. Kdo létal později tak občas bezmocně koukal, jak model, který jindy po motorovém letu naklouzal téměř maximum, tady přistává po dvou třech minutách. Termika byla tentokrát velmi nevyzpytatelná. Ale platilo to i pro další kategorie.

NMR je zajímavá kategorie motorových modelů vzniklých do konce roku 1956 s motory mezi 2,5 až 10 ccm, které startují ze země a po 18 s motorového letu musí naklouzat 6 minut. 6 soutěžících odlétalo všechny starty bez havárie. Nejlépe se to vydařilo Květoslavu Štorkovi, a to mu musely stačit jen tři starty – čtvrtý musel oželet pro poruchu karburátoru.

Kategorie Texaco byla poslední  vypsanou kategorii, ale nelétala se. Nikdo se letos bohužel nepřihlásil.

Okolo 14. hodiny bylo odlétáno, vyhlášeni vítězové a rozděleny ceny. Letiště najednou osiřelo. Ale jen do dalšího rána.

V neděli 7.5. bylo ráno  zataženo nízkou oblačností a hned ráno trochu napršelo. Létat bylo možno až okolo 10:30, kdy mraky vystoupaly a rozešly se. Vítr foukal z opačné strany než předešlý den, ale po celý den byl mírný. Okolo poledne začalo svítit slunce a počasí bylo i „na tričko“. Soutěž měl tentokrát pod palcem Miroslav Dvořáček, a létaly se jiné kategorie než v sobotu.

V kategorii OTMR-AB se sešli jen tři soutěžící (přihlášeno bylo víc modelů), a jen dva odlétali. S přehledem zvítězil Josef Pašta s Antaresem, kdy zaznamenal i jedno maximum 8 minut.

Ve „větší“ kategorii OTMR-C byla i větší účast – odlétali tři soutěžící. I zde zvítězil Josef Pašta, tentokrát s The Folly.

S výškoměrem (kategorie ALOT) létal jsem Květoslav Štorek. Škoda, mezi našimi modeláři je vhodných a vybavených modelů dostatek!

V detonačních kategoriích CRC Classic a CRC Atom soutěžilo 8 a 7 modelů, což je slušné. Pro technické problémy neodlétal Petr Pánek. Vítězové obou kategorii museli dokázat zalétnout alespoň 2 maxima. V kategorii Classic  vítěz Jaroslav Netáhlo zalétnul 2 maxima, a do třetího mu chybělo jen 10 sekund. V „Atomech“ zvítězil Jirka Veinfurt třemi maximy. Nikdo další to nezopakoval a nebylo tedy třeba se o vítězství rozlétávat.

Po 15. hodině bylo odlétáno, vyhlášeni vítězové a rozdělené ceny pro vítěze i pozornosti pro všechny zúčastněné. Symbolická přeháňka těsně po ukončení udělala tečku za modelářským víkendem, který ovšem pokračoval i v pondělí 8. května soutěží větroňů na gumicuku, kterou pořádal klub AMG Mýto.

Výsledkovou listinu ve formátu pdf stahujte zde: VÝSLEDKOVÁ LISTINA Historici – Mýto 6.5.2017 a VÝSLEDKOVÁ LISTINA Historici – Mýto 7.5.2017