Výsledková listina 3. MČR volných modelů Hořice 8.10.2016

vysledky-3-mcr

Mistrovství republiky historických modelů se létalo za velmi dobrých letových podmínek. Vítr byl variábl do 1m/sec. teplota kolem poledne dosáhla 12°C. Oblačnost  7/8.

Ze SAMu 95 se dostavili: Ing. Jaroslav Drnec, Vladimír Pergler a místní Jaroslav Vrabec a Ladislav Horák.

Smůla provázela jak Vladimíra Perglera i Ing. Drnce, kterému po druhém startu ulétla Straka do řepného lánu přibližně 600 metrů vzdáleného. Hledal jí i s manželkou asi hodinu a měli štěstí. Model přinesli. Aby té smůly nebylo málo, tak Rainbow při druhém startu se po odhozu dostával do přetažení s následnou ztrátou výšky. Při třetím zhoupnutí narazil s natočeným svazkem do země … Jeden list vrtule nevydržel a praskl.

Vladimír Pergler létal v AV 2 s Aurikelem a AV 3 s Orlíkem.  Bohužel i Vladimír neměl zrovna svůj den. S Aurikelem odlétl dva starty. S Orlíkem pouze jeden. Orlík v pohodě nalétl maximum v hezkém stoupáku, poté byl nasát mrakem a vydal se severním směrem.  To na náladě jistě nepřidá. Na letišti pořádal náš člen Jaroslav Vagenknecht  soutěž v ARC a  elektrách Open a 400, ke které se MR přidalo. Tam Vladimír Pergler létal s Mosweyem.   Dobrá zpráva se donesla asi 2 hodiny po soutěži.  Orlík našel starší pán u města Lázně Belohrad, které jsou přibližně 10 km od letiště. Z podmínek, které panovaly, je možné vypočítat, že Orlík byl ve vzduchu minimálně jednu hodinu.

Nejúspěšnějším modelářem ze Samu 95 byl místní Jaroslav Vrabec, který zvítězil v kategoriích AV 1 a AV2.

Za předvedené výkony si zaslouží poděkování. Jen mimochodem. Jarda byl druhým nejstarším soutěžícím po Jiřím Bučkovi.

Předvedené modely: s hezkým modelem Dagmar 1 se předvedl Petr Hošek z Jeseníku. Bohužel ani tento model se ve výsledcích neobjevil. V AV 1 předvedl jednoduchý model Ing. Milan Pařík.  Stavebně by měly být všechny modely v měřítku 1:1 a s dodržením konstrukce. Ne každý soutěžící to ale dokáže.

Co všichni využili a dávali i přednost před létáním byla místní kantýna, kterou zajistil (jako na každé soutěži) Jarda Vagenknech se svoji manželkou a další paní.  Zájemce si mohl koupit klobásu, výtečný gulášek, ke kterému se nabízel měkký chléb. K pití káva, nealko i pivo. Děkuji obsluhujícím, jak se nám věnovali.

Pokud porovnáme účast s MR v Poličné bylo nás v Hořicích přibližně  5x méně. No všichni na „to“ nemají, aby půl dne běhali jako mladíci (i 81 letí) po letišti a okolí.   Do budoucna to není hezká perspektiva.

Snažil jsem se udělat několik fotografií, tak je předkládám jako doplněk povídání.

Jan Kypta