Vlaštovka – gumáček Zdeňka Lisky

Přišel jsem z práce a prohlížel jak osobní tak klubový mail. V klubovém e-mailu byl vzkaz od Petra Knoba:

Ahoj Jirko,

 tak to je náhoda, Ty jsi psal na Vašich stránkách o panu Liskovi a ejhle co mi dnes přišlo poštou. Plánek na Vlaštovku od pana Lisky. Netušíš náhodou co to je za rok, jeho Vlaštovka je docela hezký model.

Měj se  Petr

Tak jsem se nejprve podíval na dvě fotky plánku, musím říci, že Petr vybral pěkný model od Zdeňka Lisky. Úhledný gumáček, který vypadal opravdu k světu. Konstrukce dopovídala padesátým letům a to i materiálově. Pokud byste to srovnali třeba s gumáčky Radouše Čížka, tento vypadal více maketově.

Protože Petr se snažil zjistit, ze kterého roku plán je, díval jsem se nejprve na internet. Kam jinam. V přehledu modelů na stránka SAM78 jsem jej nenašel. Tak jsem zabředl hlouběji. V jedné diskuzi se objevil letopočet 1952. Jenže to zase nehrálo s tím, jak model vypadal. Váhal jsem, ale Petrovi jsem informaci poslal. Pak jsem mu poslal zase, že to asi tak nebude, pak jsem mu napsal, že možná ano a pak jsem mu napsal, že to proberu s Honzou Kyptou. Prostě chudák Petr už mě musel mít plné brýle.

Honza Kypta zalovil v paměti a řekl, to bude rok 1959. A skutečně byl! Za chvilku mě i Petrovi poslal Leteckého modeláře číslo 5 právě z roku 1959.

Tak se na plán podívejte. Je to krásný rekreační model, který má ve vínku napsáno: „Model vyhovuje podmínkám FAI“.

Ale to není všechno. Model měl také plováky a Zdeněk Liska slíbil čtenářům, že je uveřejní v dalším čísle. Na titulní straně červnového čísla je jeho model na Vltavě s plováky.

A tady je důkaz, že jsem si tu Vltavu nevymyslel

Jenže plováky jsou odloženy a do konce roku 1959 již nevyšly.

Vážení, náhoda tomu chtěla, abychom se dozvěděli něco více o Zdeňkovi Liskovi. Děkuji tímto Petrovi Knobovi za jeho tip na plánek. Díky Honzovi Kyptovi za promptní lovení v paměti i když to komentoval tím, že paměť už není tak dobrá jako kdysi.

Mějte se krásně

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis Letecký modelář.