Úvaha o trojúhelnících

Letos vzpomínáme na stoleté výročí narození Radoslava Čížka. Rozhodl jsem se jej připomenout články, které v minulosti napsal. První taková zmínka byla již součástí mého článku „Startovací zařízení pro větroně“ a několik dalších ještě přijde.

Dalšími takovými připomínkami budou i vzpomínky na osobnosti, které Radoslav Čížek znal, případně se s nimi potkal. Udělal jsem takovou úvahu a zkusím vám jí osvětlit. Abyste věděli, proč třeba jsem na našich stránkách uvedl Raye Monkse. Ten článek byl takový můj první pokus o přiblížení nějakého slavného modeláře. Já doufám, že se článek alespoň trochu líbil.

Tak a nyní tu úvahu o trojúhelnících.

Jistě znáte takové to rčení „milostný trojúhelník“ a tak podobně. I já jsem při svých bádání na takové trojúhelníky narazil.

Mám trojúhelníky dva. Řekněme, jeden zelený a druhý červený. Asi koukáte, že jsem se zbláznil. Ne, ale potřebuji úvod do našeho vzpomínání.

Tak vezměme nejprve ten červený. Ten červený je takový trojúhelník, který tvoří tři muži – soupeři. Soupeři, kteří se setkávali na různých kolbištích. A protože letos vzpomínáme na Radoslava Čížka, tak prvním z členů tohoto trojúhelníku je Radoslav. Tím druhým je Dr. Gyorgy Benedek, soupeř nadmíru zdatný, kterého Radoslav potkával nejen na soutěžích „Soc-demo států“, ale i mistrovství světa. A když jsme u FAI MS, tak na třetí vrchol trojúhelníku dosadím Raye Monkse, neúnavného a dlouholetého reprezentanta Velké Británie, kterého bylo možné na světových kolbištích potkat ještě v letech osmdesátých.

Ten druhý, zelený trojúhelník jsem poskládal s jinou ideou. Podíval jsem se na Radoslava Čížka a na jeho, řekněme „životní partnery“. Takže na jeden vrchol jsem dosadil Radoslava a díval se okolo, koho dalšího doplnit. A kupodivu se opět vynořil Gyorgy Benedek. Tak jsem ho dal na druhý vrchol a na třetí vrchol již nezbývalo než vložit Freda Militkyho. Proč? Mají společné styčné body. Jaké? Narodili se ve stejný rok a tudíž všem třem by letos bylo sto let. Nádhera! Náhoda?

Když jsem uvažoval o tom, jak zavzpomínat na Radoslava Čížka, bylo mi jasné, že toho bylo řečeno mnoho. Životopis mohu opsat od několika autorů. Ale zkusme se ponejprv podívat na svět kolem něj.  Tento svět doplníme jeho články a uvidíme, zda se nám povede zavzpomínat tak, jak si Radoslav zasluhuje.

Kdyby někdo z vás chtěl přidat osobní vzpomínku, neváhejte a pošlete.

Jirka Hloušek