Trenton Terror Jirky Veinfurta

Víte co je Trenton?

Trenton je od roku 1790 hlavní město amerického státu New Jersey a okresní město Mercer County.

Ale opusťme wikipedii a pojďme se podívat na to hlavní. Na model Jirky Veinfurta  s názvem Trenton Terror. To je v překladu Trentonský Děs.

Jirka dostavěl model v srpnu tohoto roku a tak poslal několik fotografií a samozřejmě i informace přímo k modelu.

Rozpětí křídla je 1801mm, váha modelu i s aparaturou je 1390g. Jirka vše potáhl barveným vliesem v jeho typických barevných kombinacích. Motor je stejné značky, jako na originálu, tedy Brown Junior o obsahu 10ccm s jiskřivým zapalováním. Model je upraven na RC řízení.

A něco z historie:

Model se původně jmenoval MISS Trenton III, ale nyní nese mnohem slavnější jméno. Byl publikován v americkém časopise Flying Aces v dubnu 1938. Tak se pojďme podívat co o modelu tenkrát v časopise napsali:

Model ctí jednoduchý design spojený se špičkovým výkonem a nízkými náklady na stavbu a materiál. To byly hlavními myšlenkami motorového modelu Trenton Terror. Nízká cena podpořila popularitu tohoto modelu, materiál bez motoru stál asi 4 americké dolary a to včetně podvozkových koleček. Během několika měsíců v Trentonu bylo postaveno nejméně deset kusů tohoto modelu. Velké úspěchy s modelem byly zaznamenány na Metropolitan Gas Model Meetingu a v závodě North Field na Long Islandu kde stabilní výkon modelu doslova ohromil diváky.

Tady vidíte, jakými superlativy byl model v redakci obdařen.

Jako první model postavil Barney Onofri. Zde je na fotografii společně s konstruktérem modelu Mickem De Angelisem. Jenom nevím který je který.

Model byl vybaven motorem Brown Jr. Motors. Po drobné úpravě motorového lože bylo možné použít i motory další, například Mighty Midgets, Syncro Ace, Ohlsson, Baby Cyclone.

Plán pro časopis Flying Aces nakreslil Bill Giblin.

Závěrem popřeji Jirkovi „Letu zdar“.

Jirka Veinfurt a Jirka Hloušek

Zdroj: Wikipedie, Outerzone, časopis Flying Aces