The Tiger

Motto:
Speaking of women in aviation, this gas job, built by a girl, is the only “beginner’s model” we know of that is a contest winner.

Když už mluvíme o ženách v letectví, tento motorový model postavila dívka. Že je to model pro začátečníky nevadí, konec konců své kvality prokázal a vyhrál.


Tento jednoduchý a robustní model vhodný pro začátečníky zkonstruoval pro svou sestru známý modelář H. A. Thomas. Jak už to tak bývá, podnětem pro vznik modelu byla touha mít model vhodný pro motor třídy B. Model byl publikován v Air Trails Annual v roce 1942.

Model je vcelku klasické konstrukce, tomu odpovídají i použité materiály,  tvrdá a měkká balza, borovice případně lípy. Trup modelu má obdélníkový průřeza dvoukolový podvozek. Stavba trupu by neměla činit žádné obtíže, jedná se totiž o „bedničkový trup“, takže se nejdříve udělají obě bočnice mezi něž se následně vlepí rozpěrky. Jak je vidět z plánku, na trup byly použity lišty 5 x 5 mm. Na přední část trupu navazuje jednoduchá motorová přepážka z javorových bloků a překližky. Boky byly potaženy překližkou 0,8 mm s výztuhou z balzy 3 mm na vnitřní straně pro upevnění podvozku. Spodní část motorové přepážky byla potažena tenkým hliníkovým plechem. Po montáži motoru byla celá přepážka shora zakryta tenkým hliníkovým plechem. V trupu byla zhotovena lůžka pro cívku, baterii a časovač. Podvozek byl naohýbán z ocelového drátu o průměru přibližně 2,3 mm a zasazen do zpevňujících hranolů. Kola podvozku byla o průměru 63,5 mm. Křídlo modelu má jednoduché vzepětí do V a 13 žeber. Stavebně není složité, konstrukční detaily jsou vidět na plánku. Náběžná lišta 6 x 6 mm byla doplněna lištou 0,8 x 13 na spodní straně, k celku se pak připojilo žebro. Odtoková lišta 3 x 13 mm byla sbroušena do klínu. Hlavní nosníky tvořili 2 pásnice o průřezu 3 x 5 mm. Obloukové zakončení křídla bylo zesíleno lištou 3 x 3 mm. Náběžná hrana křídla byla k hlavnímu nosníku zhora  potažena balzou 0,8 mm, střed křídla byl potažen z obou stran a zesílen vloženou lištou. Po potažení byly na střed křídla doplněny 2 kousky tenkého hliníkového plechu proti otlačení gumou. Jak se píše v doprovodném článku k plánku bylo vhodné doplnit jednotlivá žebra pásky balzy 0,8 x 3 mm shora a zdola k náběžné liště. Křídlo se upevňovalo přímo na trup, přichyceno bylo gumou k zalepeným háčkům na trupu.
Ocasní plochy, SOP a VOP se nevymykají stavebním zvyklostem. SOP má oboustranný profil. VOP je obdobně konstruována jako křídlo.
Potah modelu byl papírový, dnes by se asi nejlépe hodil vlies. Barevné schéma modelu bylo velmi zajímavé, skoro by se dalo říci, že model byl snad nějakým zkušebním vojenským letadlem. Základní barvou byla barva slonové kosti, následně byly vytvořeny různé nepravidelné šedooranžové, šedozelené a modročerná skvrny.

Plánek a podklady k modelu si můžete stáhnout zde.

P. Valtera