TEXACO DAY v Třebíči

Hurá, po dlouhé době se podařilo odlétat soutěž v Třebíči. Letiště LMK Třebíč je nejen pro tyto kategorie dostatečné, 45 x 120 m pro motoráky vyhoví, 20 let údržby pozemku ve vlastnictví klubu je také znát. Zaparkujete u nás, máme elektrický proud, WC… . Pro každého soutěžícího časoměřič, kde to prosím mají…?

Myšlenka znovuvzkříšení kategorií se spalovacím motorem, které létají s omezením množství paliva podle té které soutěžní kategorie, mi v hlavě hlodala už delší dobu. Kategorií CRC Classic a Atom jsme kdysi s Karlem Ošmerou začínali, pak následovalo ½ A Texaco. Všechno jsou to kategorie, které postupem času ustupují do pozadí na úkor elektronesmyslů a lenosti.

Termín byl podle některých vybrán “úplně blbě“ – týden před MČR, a navíc v neděli. Na našem letišti, s ohledem na termíny ostatních soutěží jinde (nejen historiků) a také s vidinou pěkného počasí ale jediný možný!

Neděle 14.8. přilákala skoro 10 soutěžících z Lipenců, Havl. Brodu, Litomyšle a dokonce i z Bratislavy! Z domácích jsem létal jen já, neboť Karel se stěhuje a nemá věci pro létání pohromadě. Dva zájemci nepřijeli bez omluvy, možná je probudilo bubnování deště. To ale k létu patří a v Třebíči 5 týdnů pořádně nepršelo. Nějak zásadně nepršelo ani při soutěži, pořádný deštík přišel, až byli všichni dávno doma nebo na cestě k domovu.

Kromě kategorie CRC CLASSIC jsme odlétali vše, i když někdy chyběl třetí na stupně vítězů.

V kategorii CRC ATOM se po dlouhé době ukázal Karel Svoboda z Havlíčkova Brodu. S krásným PB-2 zalétal velmi pěkně. Zvítězil Sláva Štorek s Vega-7.

½ A TEXACO je již delší dobu popelkou, modeláři se motorů COX asi bojí. Přitom není důvod – motory i náhradní díly jsou dostupné (a levné) a obsluhu zvládnou i děti. Paliva to sežere pár panáků za odpoledne a lze bez problémů použít palivo běžně dostupné prodávané v modelářských obchodech. Zvítězil Sláva Štorek se zmenšeným KL-61, druhý jsem byl já s Kerswapem, třetí Miro Liška také s Kerswapem.

TEXACO (s detoňáky) se v SAM 95 už skoro nelítá. Škoda pro všechny. Majestátný let velkého modelu, poprdlávání velkého detoňáku, a ta vůně… Přitom bez termiky maximum nenalétáš. Létali jsme podle pravidel SAM 95, tedy s poněkud více paliva, než hovoří pravidla evropská nebo SAMu 78. Zvítězil Jaroslav Netáhlo se zvětšenou Raketou 5, druhý jsem byl já s Lanzo Airbornem (s nádrží dle evropských pravidel – šidil jsem se), třetí byl Sláva Štorek s Berryloydem, který se s dieselem teprve sžívá.

CLASSIC TEXACO, neomezené maximum, modely 1:1 a výhradně s motory s jiskrovým zapalováním, dobou vzniku do r. 1946 a napájené směsí benzínu a oleje se u nás chytly poněkud víc než diesely. Vzhledem k nižší oblačnosti se útok na rekord (rozuměj let delší než 1 hodinu) nekonal. Pro technické problémy ostatních odlétali jen dva, zvítězil Sláva Štorek s Berryloydem před Petrem Knobem s Lanzo Bomberem.

Jedinou nulu za přistání mimo výseč pro přistání jsem si vyžral já v Texacu, asi bych měl víc trénovat.

Vítězové dostali diplomy, a na závěr si každý vylosoval hromádku cen. Na těch se podíleli Agrimex, spol. s r.o. – výrobce autochemie, autokosmetiky a teplonosných kapalin, a MODELÁŘSKÉ POTŘEBY Dvořáček Miroslav Třebíč.

Nějaké občerstvení zbylo, nevadí, horší je když se nedostane. Fotky nehledejte, nikdo nefotil, měli jste se stavit alespoň na čumendu.

Miroslav Dvořáček