Tatran Jana Zelenky

Dnes se podíváme na model, který je ryze české konstrukce. Vladimíra Procházku ani nemusím představovat. Jeho konstrukce jsou dost známé, ale v posledních letech se nám tak trochu vytratily ze závodního pole.

V roce 2022 se ale v naší korespondenční soutěž objevily hned dva modely tohoto konstruktéra. Pojďme se tedy podívat na jeden z nich.

S modelem kategorie A2 Tatran létal v roce 2022 pan Jan Zelenka z Modelklubu Mělník. Asi jste zaznamenali několik fotografií, kde je model a jeho provozovatel zachycen.

Cekově pak Jan Zelenka obsadil v korespondenční soutěži páté místo. Oslovil jsem jej, a poptal u něj informace o jeho modelu.

Model A-2 TATRAN je konstrukce Vladimíra Procházky, známého autora řady publikací o stavbě modelů ať už leteckých, lodních či automobilových a také autora různých návodů na technické modely a hračky pro děti. To všechno publikoval tak asi od r. 1955 do r. 1965.

Model Tatran pochází z knížky Samostatná stavba leteckých modelů, kde je plánek 1:1 přílohou. Dále je přílohou větroň Kondor, gumák G-55 a motorový model Start. Já jsem stavěl model pro mistrovství historiků, které pořádali Neratováci u nás na letišti v r. 2017.

Stavba je z tuzemáku (až na odtokovky, kdy jsem byl líný smrkovou lištu brousit do klínu). Potah je z vliesu, výškovka je plovoucí – viz detail. Posílám pár fotek a stránky popisu stavby z knížky.

Jenom takovou poznámku: sesterský model Kondor, byl někdy od roku 1959 vyráběn firmou Igra jako stavebnice za cenu okolo 20,- Kčs.

To jen tak stručně.

J. Zelenka

Modelklub Mělník

Pojďme se nejprve podívat na zmíněnou knihu.

Plán jsem naskenoval a z knihy vybral příslušné stránky.

Model na samostatném plánu měl ještě doplňující legendu s rozměrovým náčrtkem modelu.

Celkový plán si můžete stáhnout zde

A nyní se pojďme podívat na model Honzy Zelenky.

Hlavice poskytuje dostatek místa pro RC aparát včetně serv.

I když směrové kormidlo není příliš vysoké, je zde dostatečná hloubka pro vytvoření poměrně účinné klapky.

Honza Zelenka ponechal výškovku v celku. Netvořil klapku ale celá VOP je plovoucí.

Doufám, že i letos se Tatran bude vyskytovat ve startovním poli Korespondenčky i s bratrem Kondorem. Na toho se podíváme ale někdy jindy.

Jirka Hloušek, Jan Zelenka

Foto: Jan Zelenka

Zdroj : Kniha – Vladimír Procházka – Samostatná stavba Leteckých modelů