Střípky historie

Jsem sběratelem starých věcí. To mám po tátovi. Po tátovi mám také několik ročníků (1939-1941) Mladého hlasatele, kde v každém čísle je rubrika „Létající modely“ od Mirko Musila ve které psal týden co týden články o stavbě modelů, vydával plánky, dával modelářské rady…. Ten objem je ohromný. Modely z těchto článků nejsou SAM soutěžní, ale vypovídají o době, zručnosti a nadšení. O modelaření nepsal jen Mirko Musil. V mnoha číslech Mladého hlasatele jsou různé zprávy o modelářích, hlavně leteckých. Není se co divit. Letectví zažívalo zlaté časy a modelaření byl první krůček k opravdovému létání.

Úvodní obrázek je z titulní strany Mladého hlasatele č. 22 z ledna 1941. Zvětšete si ho, ať lze přečíst text dole 🙂 Na dalších snímcích je patrné jak oblíbená záliba lepení letadélek byla. Snímky patří ke článkům nejen Mirko Musila. I trocha propagandy… ta nechyběla v žádných časech. Poslední obrázek s doprovodným textem je pro vedoucí modelářských kroužků… Ti, kteří se této ušlechtilé činnosti ještě věnují vědí proč právě pro ně 🙂

Jsem rád, že jsem pro sebe objevil informaci o spalovacích motorech v Čechách, na přelomu třicátých a čtyřicátých let :-). Těším se na novou kategorii Classic Texaco a doufám, že limitní rok 1940, který kluci pro letošek zkušebně navrhli, nebude znamenat, že soutěžit budou pouze „krkaté“ modely z tohoto přelomu, ale hlavně kabiňáky a parasoly let třicátých, pro které tato kategorie hlavně vznikla.

J. Hruška