SOUTĚŽNÍ VÍKEND NA KLADENSKU

Tak a je to tady. Sezóna soutěží začíná. Modeláři z LMK Kladno uspořádali v sobotu i v neděli dvě soutěže historických větroňů. V sobotu  to byl na Lánském letišti  SLUKA CUP. Vymyslel ho před čtyřmi roky Pavel Hōlzl.  Ke Slukám  se přidaly i „historické“ A2.  „Historické“ v uvozovkách píšu z důvodu, že jak jsou jednoduchá soutěžní pravidla Sluka Cupu, tak jsou jednoduchá (benevolentní) stavební pravidla. Některé z modelů nebyly přesnými replikami svých předchůdců a na soutěžích SAM 95 by startovat nemohly. Ani korespondenčních… Proč o této soutěži tedy píšu? Bylo příjemné  vidět se  společně.

Zázemí v Lánech je pro jednodenní soutěže příjemné a organizace se klukům z LMK Kladno povedla. Samoobsluha u kávy, čaje a buřtů, Franta Kšána přivezl skvělé sádlo a čerstvý chléb, nechyběli časoměřiči, jeden gumicuk pro Sluky, druhý pro A dvojky.., což je asi nejspravedlivější způsob startů… Až na ten vítr a zimu to byla povedená sobota. Ani jsme nic nerozbili, což byl při výrazné turbulenci docela zázrak. ..tedy nerozbili. Petr Svoboda rozbil větroň, neboť nezapnul přijímač a zapomněl v Lánech vysílačku :-).

V neděli jsme se ráno sešli na letišti Kladno. Memoriál Franty Švarce je tradiční soutěž historických volňásků. Dulo od východu a počasí bylo kvůli větru neletové. Přesto se sešlo nezvykle velké množství modelářů. V půl desáté kladenský náčelník Míla Modr soutěž zrušil.  Ještě chvíli jsme postáli a popovídali a potom se rozjeli ke svým domovům.  Inu je březen..  přesto byl tento víkend taková „první vlaštovka“ přicházející sezony.

Jiří Hruška

Foto: Vláďa Valenta