Slovo prezidenta 6/2020

Dobrý den,
je tu prosinec a s ním i mé, letos poslední, „slovo prezidenta“.  Chci se v něm ohlédnout za končícím se rokem 2020 i naznačit vizi roku 2021. Je to tedy jakýsi proslov, který měl zaznít na výroční členské schůzi našeho klubu, kterou jsme z důvodu vládního zákazu odložili a která se uskuteční až to půjde v roce 2021.
Téměř celý rok 2020 byl ovlivněn koronavirovou krizí, která zasáhla většinu našich činností. Naštěstí nesáhla na životy členů našeho klubu, a to považuji za nejlepší zprávu pro tento rok. Ukázalo se, že ani koronakrize nezastavila naší touhu létat s modely a soutěžit s nimi. Někdy se soutěžit nesmělo, někdy organizátoři soutěž zrušili, aniž by museli, některé soutěže proběhly v plné parádě. Členové našeho klubu se neztratili a výsledky jsou skvělé. Jen je trochu zavádějící výraz „členové našeho klubu“.  Protože „naši“ členové jsou povětšinou členy i jiných klubů a spolků.  Kdo si tedy může nárokovat jejich úspěchy, obzvlášť, když létají hlavně za sebe a vždy za své?  Já osobně jsem rád, že se zaoblují hrany a smývají rozdíly mezi kluby a lidmi létajícími s historickými modely. Mám nekritický názor, že jsme tomu pomohli i my ve vedení SAM 95. Jak našimi kontakty s klukama z ostatních klubů, tak naším webem, kde není problém nalézt odkazy na zajímavé informace ať už pocházejí z dílny KHMM nebo SAM 78.


Členská základna prošla letos mírnou obmněnou. Členství ukončilo několik členů, naopak někteří přibyli. Je skvělé, že nově přibyvší členové jsou aktivní modeláři. Tento trend – zeštíhlení členské základny bude zřejmě pokračovat i v roce 2021. A to hlavně z důvodu nepodepsaného GDPR a také nezaplacením členských příspěvků. Ano, členstvím v našem klubu je dobrovolné. Je to čest a vyjádření osobní preference. Roční stokorunový členský poplatek je symbolickým vyjádřením sounáležitosti s klubem. Proto na tomto místě apeluji na všechny členy našeho klubu, kteří chtějí být členy i nadále. Do konce roku 2020 je potřeba odevzdat podepsaný formulář GDPR. Členské příspěvky na rok 2021 se nemění a zůstávají stejné, tedy do věku 15 let a od věku 80 let je členství zdarma, zůstává ale povinnost se ke členství přihlásit – dát o sobě vědět, že chcete v klubu pokračovat. Ostatní platí 100 kč, a to nejpozději do 31.1.2021. Platba na účet by také neměla dělat nikomu problémy. 

Co se týká akcí, které jsme letos pořádali, jsem celkem spokojený. Škoda, že lipenečtí letos zrušili jejich tradiční soutěže větroňů. Věřím, že se Vláďa Kozák popere se zákeřným koronavirem i srdeční slabostí a bude v přištím roce opět výraznou postavou, organizační i soutěžní!  Při pořádání letošního Memoriálu Radoslava Čížka jsem si uvědomil, že ne vždy se představy organizátorů setkávají s představami soutěžících. Vynaložené úsilí i náklady potom nejsou adekvátní výsledku. Lapidárně řečeno, pro většinu soutěžících je nejlepší soutěž ta, kde se ještě ten den stačí vrátit domů přihřát si oběd. A protože soutěží větroňů je čím dál tím méně, rozhodli jsme se Memoriál Radoslava Čížka v roce 2021 uspořádat jako čistě větroňářskou, jednodenní soutěž – vzpomínkovou akci. Nové bude i místo konání. Ani Raná, kde budeme pořádat MČR, ani Lipence, kde jsme dostali nereálnou cenu za pronájem.  Využili jsme nabídku Drozdovských modelářů a modelářek 🙂 Osobně se na tuto soutěž moc těším a díky poloze věřím v hojnou účast větroňářů ze západního okruhu!  Zmínil jsem i MČR 2021. Bude klasicky poslední víkend v srpnu, bude na Rané a opět proběhne společně, tedy RC i volné modely.  


Někteří z vás se na mě obrátili s dotazem na soutěžní pravidla MČR a ME. Pravidla ME má na starost Zděnek Hanáček, prezident SAM 78. Pravidla MČR jsou dohodou mezi kluby SAM 95 a SAM 78. Ke konkrétnímu jednání zatím nedošlo, neboť Zděnek čeká na výsledek pravidel ME od kterých se odvíjí pravidla SAM 78 a návrh našich úprav ještě není hotov z důvodu neuskutečněné členské schůze SAM 95. S těmi pravidly je to k smíchu, spíš k pláči…. pravidla SAM 95, pravidla SAM 78 společná s pravidly ME, pravidla MČR a ještě pravidla KHMM.  Kořen je jeden, strom lidové tvořivosti košatý…  Všeobecně ale směřujeme k větší autentičnosti modelů, a tak prosím přijměte mojí radu a stavte modely v měřítku 1:1. Vyhnete se tak v budoucnosti případné prekérní situaci, kdy dáte do nového modelu spoustu peněz a práce a soutěžit s ním nepůjde.

Dále vás chci informovat o krocích, které konáme na poli legalizace našeho létání po 1.1.2021. Asi není nikdo, kdo by nevěděl, že od 1.1.2021 vstoupí v platnost Nařízení Evropské Komise o provozu bezpilotních prostředků. Toto nařízení zásadně ovlivní činnost všech leteckých modelářů v celé Evropě. Všichni, kdo létají s RC modelem nebo dronem musí mít od 1.1.2021 registraci. Všechny modely, budou muset být registrovány. Za tuto registraci odpovídá výhradně pilot modelu – modelář. Ten má dvě možnosti, jak se zaregistrovat:

1) udělá si vlastní osobní registraci na webových stránkách ÚCL.  Zažádá o přidělení registračního čísla, napíše online test z leteckého předpisu a pravidel létání a po přidělení registračního čísla – kódu toto napíše na všechny své modely.

2) využije hromadné registrace nějakého zaregistrovaného provozovatele, jehož je zároveň členem. Každý provozovatel, který projde registrací na ÚCL (Úřad Civilního Letectví) dostane přidělené registrační číslo. Toto číslo si členové dotyčného provozovatele (v našem případě členové SAM 95) napíší na své modely se kterými létají podle pravidel klubu.

 Každý model musí mít také napsanou klubovou imatrikulaci pilota.  Registraci na ÚCL má zatím pouze Svaz modelářů ČR. Náš klub je v jednání s ÚCL a jsme v konečné fázi této registrace. Tedy předpokládám, že nejpozději v lednu 2021 dostaneme přidělené klubové registrační číslo / kód který budou moci využít členové SAM 95 k registraci svých modelů a tím i k legalizaci svého létání. Na každém modelu bude muset být napsaná také vaše osobní klubová imatrikulace. Situace není akutní, všechny zúčastněné strany mají snahu se domluvit.  Nemusíte se tedy obávat, že od 1.1.2021 nastanou nějaké policejní kontroly modelů, ale není důvod s tím otálet.

Uvádím příklad na sobě: jmenuji se Jiří Hruška a jsem členem LMK Kamenné Žehrovice a také jsem členem SAM 95. Létám s větroněm SAMBA kategorie RES, což je oficiální kategorie Svazu modelářů ČR. Na tomto větroni již teď musím mít napsanou mou osobní svazovou imatrikulaci, v mém případě CZE 205-18. Od 1.1.2021 budu muset mít na tomto větroni ještě kód přidělený Svazu leteckých modelářů ČR –  CZEt7slfy2nqzwrj 

Dále létám s větroněm ORLÍK kategorie ARC (OTVR). Na tomto větroni bych měl mít, ale nemám,  osobní klubovou imatrikulaci SAM 95-56.  Od 1.1.2021 tam tuto imatrikulaci mít budu muset a k tomu ještě kód přidělený SAMu 95 – JEŠTĚ NENÍ PŘIDĚLENÝ.  

KAŽDÉ LETADLO MUSÍ MÍT OD 1.1.2021 NAPSANOU KLUBOVOU IMATRIKULACI PLUS PŘIDĚLENÝ KÓD. Za toto je zodpovědný výhradně pilot letadla-modelu. Tomuto tématu se ještě budeme určitě věnovat. Ale vemte na vědomí, že i pořadatelé soutěží budou kontrolovat, zda máte model správně označený. 

A protože „slovo prezidenta“ nemusí být pouze o našem klubu, dovolte mi na závěr pár postřehů „od jinud“.  Poslední dobou zaznamenávám zvýšenou mailovou korespondenci ohledně různých nápadů, myšlenek…  ať už se jedná o modelářský výlet na Sicílii, nebo nápad létat a soutěžit s vyloženě nesoutěžními modely, nebo články Martina Hurdy o jeho různých pokusech…. Za mě všem palec nahoru! Je to super. Čistá radost ze stavby a létání s modely všech možných i nemožných kategorií. Je také vidět, jak koronavirová omezení ovlivňují naše myšlenkové pochody. Nechme se ovlivnit. Postavte si přes zimu letadlo, které se vám libí, třeba pro svou neobvyklost.  Jen tak, pro radost. A klidně ho předveďte na nějaké soutěži. Nebo vás baví neustále vyhrávat?
Přeji všem krásné Vánoce, pevné zdraví a šťastné chvile s partou přátel.


Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia

Foto J. Hloušek  

Všichni vyfocení jsou členové LMK Kamenné Žehrovice 🙂 …a to na fotce ještě nejsme zdaleka všichni 🙂