Slovo prezidenta 5/2020

Další dva měsíce jsou za námi, a tak je tu opět „pravidelné slovo prezidenta“. Tentokrát nebude tak obsáhlé, neboť prázdniny jsou pro modeláře spíše „okurková sezóna“.  Proběhlo pár soutěží, zalétali jsme si na Mistrovství České republiky historických modelů.  Ze všech akcí, kterých jsme se zúčastnili jsme na náš web přinesli reportáže, včetně oficiálních výsledků. V soutěžním létání zaznamenávám úbytek soutěží i soutěžících v jedné ze základních kategorií, a to v kategorii větroňů. Větroně jsme letos odlétali na Memoriálu R. Čížka, dále jśe létali na MČR a tím to víceméně zvadlo. Lipenečtí svou jarní soutěž zrušili kvůli koronaviru, podzimní kvůli počasí, Petr Volevole Svoboda  už soutěže větroňů pořádat nechce…. Již delší dobu slýchám: „to není pro mě, běhat pro šňůru, rozmotávat gumy“… Populace modelářů stárne a pohodlní. Také organizátoři se do této kategorie příliš nehrnou. Je totiž náročná na prostor, přípravu plochy i na soutěžní čas. Podle pravidel SAM 95 létáme s větroni pouze čtyři starty, stejně jako u většiny ostatních historických kategorií. Tuto změnu jsem prosadil ještě coby sportovní referent po souhlasných konzultacích s organizátory větroňářských soutěží. Myšlenka byla taková, aby soutěže větroňů měly spád a aby soutěžící zvládli soutěžit s více modely, nebo i v jiných kategoriích. Nestalo se tomu tak. Na letošním MČR jsem porušil další zvyklost. Soutěžil jsem v kategorii ARC s modelem A2. Pravidla MČR i SAM 95 jsou pro kategorii OTVR/ARC stejná. Tedy co se roku vzniku týká, do roku 1955. Tam se vejde většina námi létaných A2. Moje A2 THOR je navíc konstrukce z roku 1950, tedy může létat OTVR i na ME. Á dvojky jsou tedy téma k zamyšlení, třeba pro ty, kteří by si větroně rádi zalétali, ale nechce se jim stavět velký, neskladný, větroň. Prostě, aby jsme s větroni neskončili jako moje Sluka… zlomená, utopená v tuchlovickém šmanťáku….

 Na soutěži v Lánech jsem byl dotázán, proč jsem nevyhlásil také kategorii elektrovětroňů. Už jsme elektromotorem nahradili spalovací motory, dokonce i gumové motory. Větroň s elektromotorem motorem se nepřibližuje žádné historické předloze. Může to být zábavné létání, ale s myšlenkou SAM to nemá žádnou shodu. Chcete-li soutěžit s elektrovětroněm, ve svazu modelářů čr jsou tyto kategorie i spousta závodů.

Když už jsme u SMČR… po prostudování pojistky smčr a po přečtení odpovědi na můj dotaz ohledně pojistky SMČR, jsem velmi ochladl ve věci začlenění kategorií historických modelů do oficiálních kategorií smčr. Jako klub jsme nikdy pod smčr vstoupit nechtěli – ztratili bychom právní samostatnost.

Na našem webu i na webu SAM 78 se po soutěži v Lánech a Lipencích objevily články ohledně dodržování pravidel. Je dobře, že to někoho zajímá, ale je špatně, že se tento problém (v tomto případě zpětná komunikace u kategorie ALOT) neřešil přímo na místě formou protestu. Na oficiální protesty během soutěže nejsme zvyklí, byť je tento institut popsám v soutěžních pravidlech. Pořadatelé jsou téměr vždy v personální tísni. Necháváme tedy většinou dodržování pravidel včetně měření na závodnících. Je potřeba si pravidla kategorie, kterou létáte pořádně přečíst a potom je dodržovat. Pořadatel není policajt a institut oficiálního protestu není udávání.

Soutěže pro letošek pomalu končí. Podle počtu soutěžících je vidět, že se scházet chceme. Pro příští rok již připravujeme soupis soutěží SAM 95, které se potom objeví ve polečném kalendáři všech soutěži v ČR. Připomínám, že Mistrovství Evropy bude v roce 2021 v České republice v Ivančicích. Mistrovství ČR budeme pořádat my na Rané. Memoriál R. Čížka plánujeme pro příští rok jako čistě větroňářskou soutěž. Dále, kromě soutěží budeme pomáhat klukům z LMK Kamenné Žehrovice, tedy sami sobě :-), s organizací výstavy ke stému výročí narození R. Čížka. Máme toho před sebou tedy opravdu hodně a budeme vděčni za každou pomoc. O tom všem budeme přibližně za dva měsíce jednat na výročním sněmu klubu. Pozvánka s programem bude minimálně s měsíčním předstihem na webu a ještě jí dostane každý člen klubu do mailu. Tento sněm bude volební, budeme tedy volit nové vedení klubu. Je zde prostor pro změny ve směrování ve vedení klubu a a budu rád, když na toto téma proběhne na sněmu diskuse. Každopádně, na sněmu bude spousta informací a spousta věcí, které bude potřeba probrat a vyřešit. Budeme se těšit na vaší hojnou, potvrzenou, účast. Hledáme vhodný prostor a doufám, že nám sněm nepřekazí nějaké nepříznivé okolnosti.

Přeji všem pevné zdraví!

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia