SLOVO PREZIDENTA 4/2023

Vážení členové spolku SAM 95,

rok 2023 je za námi a na mě je krátká rekapitulace. Klubový život se vrátil zcela do zajetých kolejí. Setkávání, soutěže…  Kromě pravidelných akcí nám v roce 2023 přibylo ještě pořádání MČR historických modelů a spolupořádání velké modelářské výstavy  90. let modelářské činnosti v Kamenných Žehrovicích. Bylo toho tedy dost.  Počasí nám na našich akcích celkem přálo, byť většinu roku dost foukalo. Nejpilnější pořadatel soutěží je dlouhodobě Vláďa Kozák a jeho lipenečtí soukmenovci. Přeji mu osobně hodně zdraví!

Na členské schůzi jsme se sešli v počtu hojném. Co jsme potřebovali probrat jsme si řekli. Klubová pokladna je v dobré kondici, členská základna stabilní.

Nejzásadnější otázkou roku uplynulého a roku nového je pro nás legislativa, podle které budeme náš koníček provozovat. Upřímně, jsem zklamaný a unavený. Na naší žádost jsem ještě neobdržel oficiální odpověď. Na poslední schůzce na UCL jsem byl ale ústně informován, že je potřeba doplnit některé další informace. Budeme na tom pracovat. Do doby, než bude naše žádost kladně  vyřízena je doporučená maximální výška našeho letu 120m nad terénem neboť výjimka na 300m platila do konce roku 2023. Dopadli jsme stejně jako naši kolegové z klubů SAM 78 i KHMM. Podle poslední informace ale dostal Svaz modelářů ČR výjimku pro rok 2024 a na svých klubových letištích mohou členové SMČR létat do výšky 300m nad terénem. Modeláři jsme všichni… V rámci doplnění naší žádosti vás žádám, aby jste mi dodali na náš klubový email  modelářská letiště, nebo plochy, kde provozujete lety s historickými letadly. Tyto plochy doplním do naší žádosti. Je nepravděpodobné, že bychom dostali generální souhlas k létání kdekoli v prostoru třídy G, tak jak jsme žádali.

Až budete hodnotit uplynulý rok, vzpomeňte prosím také na naše kamarády, modeláře,  kteří už nejsou mezi námi.

Přeji vám všem pevné zdraví a osobní spokojenost v roce 2024.

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia