SLOVO PREZIDENTA 4/2022

Vážení členové spolku SAM 95 Bohemia z.s.

rok 2022 se blíží ke svému konci a mě nezbývá než napsat poslední letošní“Slovo prezidenta“. V tomto roce jsme se vypořádali s Covidovou pandemií a sotva se zdálo, že se život vrací do starých kolejí, přišla ruská agrese na Ukrajině a opět je vše naruby. Zdražení téměř všeho spojené s neustálou negativní masáží a strašením ze strany médií. Ano, je těžká doba, ale když se bez předsudků ohlédnete zpátky, zjistíte že i dříve byla těžká doba, že věci byly drahé a bylo třeba hospodařit s každou korunou. A v každé těžké době o to důrazněji vyvstává potřeba mít svůj svět, kam se člověk může utéci. Pro nás je to stavba a létání s modely letadel, sbírání všeho možného co s tímto koníčkem souvisí…  Na soutěžích se vzájemně potkáváme a povídáme si, někteří se takto potkávají již desítky let… To je lék na depresi. A o to více je také potřeba podobných spolků, jako je ten náš. Sdružit se a být si vzájemně soudruhy. ( bez pachuti, které toto slůvko pro mnohé má)  Proto si stále myslím, že má náš spolek smysl, byť jsme rozeseti po celé republice a doopravdy se sejdeme jen jednou za rok na členské schůzi. Ještě k tomu označení… jednou píši spolek, jednou klub. Oficiálně jsme spolek, úplně přesně jsme „zapsaný spolek“ – to je ta zkratka z.s. za názvem. A jelikož nemáme klubovnu, kde bychom se mohli scházet jsme asi opravdu spíše spolek. ..I když vlastně nemáme ani spolkovnu.. :-). Prostě, jsem rád, že stále držíme spolu, výroční členská schůze toho byla příkladem.

Na schůzi jsme probrali vše možné. Schválená „nová“ pravidla na další 4 roky jsou důkazem, že se nikomu do žádných změn nechce a všem víceméně vyhovuje stav věci. Chceme se za prvé vidět, za druhé si zasoutěžit a chceme to beze změn. A když i někteří mohykáni a zastánci historie polevili ve svých názorech, řekl jsem si , vlastně proč ne. Jen vás prosím, a jsem toho součástí,  až rozbijeme naše některé pseudohistorické modely, postavme si něco s čím třeba nebudeme hned vyhrávat, ale co bude opravdu autentické z doby ke které se vztahují pravidla.

Co se týká soutěží na rok 2023, je jich opravdu dost. Máme možnost si vybrat, kam přijedeme ať už jen na kus řeci, jako pomocníci pořadatele, nebo jako soutěžící. I korspondenčka větroňů bude pokračovat s drobnými úpravami a myslím, že to Pepík Kubeš vzal za správný konec. Upřímně, vždy když čtu měsíční přehled a výsledky, mám z toho mého nápadu obrovskou radost. Vzpomínám, jak jsme řešili, jestli můžeme jet na letiště na Velké Dobré, protože už to bylo za hranicí obce Kladno, která se nesměla překročit.. jak jsme na letišti parkovali auta daleko od sebe abychom neporušili zákaz setkávání se…

Na schůzi jsme se dohodli že neoficiální kategorii Retrovětroně nebudeme zařazovat do pravidel SAM 95. Tato kategorie pro další čtyři roky nebude mít v našem klubu oficiální název ani pravidla a bude na každém pořadateli, jaká pravidla si případně pro svojí soutěž určí a jak tuto kategorii nazve.

V Kamenných Žehrovicích se po volbách vyměnilo vedení obce. Doufám, že s novou paní starostkou navážeme na spolupráci z let minulých. V příštím roce nás čeká pořádání MČR. V této souvislosti jsem oslovil vedení Středočeského kraje s žádostí o pomoc při výběru dotačního titulu, o který bychom mohli v souvislosti s touto soutěží požádat. Bohužel, žádný dotační program pro soutěž, kde převažují soutěžící  důchodového věku není….  budeme si tedy muset, ve spolupráci s obcí, a případnými dalšími sponzory pomoci sami. Každopádně zvýšené náklady nebudeme řešit zvyšováním startovného. Doufám, že to oceníte svou účastí. Také cena  benzínu klesá… minulý týden jsem při cestě na Šumavu tankoval litr B 95 za 33,90Kč. Takže vzdálenosti se opět zkracují!

Vážení kamarádi, ať už jste členy jakéhokoli klubu či sdružení. Přeji Vám v roce 2023 vše nejlepší, ale hlavně zdraví!

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia z.s.