Slovo prezidenta 4/2020

Dobrý den,

rok se překulil do druhé poloviny, a tak je tu opět čas na „pravidelné slovo prezidenta“.  Za uplynulé dva měsíce se život navrátil do starých kolejí. Soutěžíme, scházíme se. Tedy zatím ne všichni, ale většina z nás. Náš web je stále živý a je to nejlepší vizitka našeho klubu.  Stejně dobrá vizitka byl Memoriál Radoslava Čížka. Organizačně dobře zvládnutá soutěž s perfektním zázemím. Od ubytování a stravy, po připravenou plochu, a nakonec i na kapelu došlo :-). Kdo nepřijel, prohloupil. Všem, kteří přijeli ještě jednou děkuji všem, kteří pomohli děkuji dvakrát!  Podle meteorologů byl měsíc červen nejdeštivější od roku 1961. Ani nám se nevyhnul déšť, ale naštěstí jen v sobotu dopoledne, takže Memoriál proběhl bez omezení létání. Na konci jsem byl trochu zklamaný z účasti, ale nyní, s odstupem času jsem hrdý na to, jak kvalitní soutěžní víkend s kompletním servisem pro všechny účastníky jsme uspořádali.

Prázdninovou soutěžní pauzu ukončí MČR historických modelů v Holešově.  Tímto mistrovstvím končí platnost současných soutěžních pravidel MČR. Případné dohodnuté změny budou platit příští čtyři roky. Žádám všechny členy SAM 95, aby své případné konkrétní návrhy na změnu pravidel poslali na náš klubový mail pilotsam@seznam.cz. O pravidlech budeme jednat s „klukama“ ze SAM 78 a výsledná dohoda bude platit další čtyři roky. Stejně tak letos končí pravidla ME. Tam jsme naše připomínky ke změnám již předali a nyní čekáme, jak se zástupci jednotlivých států dohodnou.

Náš zájem o začlenění kategorií historických modelů pod svaz modelářů ČR stále trvá. Je to výhodné z důvodu pojištění našich soutěží a tréninků a také z důvodu úprav legislativy. Je to ovšem hodně práce a zatím jsme se nikam neposunuli. Také se chystáme otevřít diskusi o formátu MČR, kde se nám jeví, že odlétat plnohodnotně všechny kategorie, včetně technických přejímek během tří dnů je časově a organizačně téměř nereálné. 

Měli jsme vizi (máme vizi) uspořádat na Kladně pár soutěží A2. Vždyť když sečtu jen žehrovičáky, je nás minimálně deset potencionálních soutěžících. To asi letos také nestihneme, ale do kalendáře soutěží na příští rok se určitě něco vejde.  Pro soutěže v regionu Kladenska máme možnost využívat Lánské letiště, a pevně doufám, že se kluci z Lipenců s jejich hezkým letištěm také zapojí. Toliko k soutěžení…

My, kladeňáci / žehrováci chodíme teď v létě poletovat na Velkou Dobrou. Prázdninový provoz aeroklubu a letecké školy je tradičně malý a posekaná plocha láká k modelářským činnostem všeho druhu. Někdy se nás sejde i deset, a ještě drobné rezervy máme v rodině Kostečkových a Vyskočilových. Vláďa Kostečka teď trochu marodil, tak doufám, že je všechno v pořádku a budeme se na Dobré vídat častěji i s jeho vnoučaty, Terezkou a Honzíkem. A kdyby se přidali otec a syn Vyskočilové, sešlo by se nás patnáct! Ale na kdyby, se nehraje.  V okolí letiště právě probíhá sklizeň obilí, takže za pár dnů bude bez problému i létání s volňásky. S těmi je to dlouhodobě slabé. Vzhledem k věku volňáskářů je běhání přes pole a meze výkon, za který by měli dostat medaili všichni, kdo se nebojí pustit volný model do vzduchu. Míla Modr z LMK Kladno pořádá pravidelně jarní a podzimní historik. Zkusíme tomu letošnímu podzimnímu udělat trochu více reklamy, třeba by se tam mohla sejít větší společnost než pravidelná skupinka mohykánů.

Tak to by bylo ze života klubu za poslední dva měsíce vše. Poletujeme a těšíme se na každý prima podvečer strávený na Velké Dobré. Reportáže z těchto setkání už ani nedělám, za prvé jsou celkem častá a za druhé se občas objeví v podání Jirky Hlouška na webu LMK Kamené Žehrovice. Ten je zásluhou Jirky také živý a stojí za to se tam občas podívat. Modelaření má mnoho podob a nejsou to jen historické modely.

Moje tradiční výzva: pište příspěvky na web je tradičně marná, takže všem popřeji krásné prázdninové měsíce, modelařte pro potěšení, buďte zdrávi a těším se na viděnou, třeba někdy v podvečer na letišti, nebo dokonce v Holešově na MČR.

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia