SLOVO PREZIDENTA 3/2023

Dobrý den,

Devět měsíců v letošním roce je za námi a tak opět nastal čas napsat kvartální souhrn událostí a postřehů. Prázdninové měsíce bývají tradičně skoupé na modelářské akce. Výjimkou je Mistrovství ČR historických modelů, které bývá na konci prázdnin. K MČR jsme toho napsali již dost. Pravidelné denní reportáže aby Ti, kteří  nemohli přijet, mohli aspoň zprostředkovaně vědět, co se událo a také první dojmy a postřehy pořadatelů těsně po ukončení.

Nyní se k tomu ještě vrátím a rozeberu věci, které jsem nakousnul. Soutěží historických modelů máme celkem hodně. Jsou to tradiční soutěže pořádané tradičními pořadateli. Dá to starost a ten, který soutěž pořádá si jí vlastně ani moc neužije, neboť se nemůže 100% soustředit na létání, nemá čas na klábosení… Na druhou stranu soutěžící, který by chtěl objet všechny soutěže, by nedělal nic jiného. A tak každý hledáme nějaký kompromis. Na MČR zaznělo z několika úst, že stihnout ME, MČR, a další soutěže se vlastně nedá, že bychom se měli zamyslet nad četností MČR.. třeba jednou za dva roky? Mě ta myšlenka nebyla úplně cizí. Přeci jenom jsem jeden z těch, kteří se ob rok na pořádání MČR nějak podílejí. A letošní účast mě trochu zklamala. Teď s odstupem času si tím nejsem zcela jist. Za prvé, když se podíváme na účast. Zázračně lepší být nemohla. Mohlo přijet pár jedinců navíc, třeba do deseti…?  Víc nás není. Tak to prostě je.  Máme tedy několik možností co s MČR dále. Dělat ho jednou za dva roky, to znamená že SAM 95 by ho pořádal vždy po čtyřech letech. Pořadatelům ubude práce, ale neřeší to problém, že každé druhé MČR si pořádně nezalétají. Další možností je sloučit MČR s nějakou soutěží. Dám příklad: Vítězové jednotlivých kategorií v Pohárové soutěži motoráků budou zároveň mistři ČR, neboť pohárovou soutěž vyhlásíme jako MČR, Memoriál R. Čížka bude zároveň MČR v kategorii ARC a ARC A2… a tak dále. To ale znamená, že se nikdy nesejdeme všichni pohromadě, tedy zastánci různých kategorií. Takže mi z toho vychází, že současný systém je  celkem dobrý. Udělal bych jednu výjimku, když jednou za 4 roky kluci ze SAM 78 pořádají ME, sloučil bych obě soutěže a z čechů bych setavil pořadí MČR. Tím by odpadlo jedno pořadatelství a třeba by i přijelo více závodníků z ČR. Do budoucna bych na MČR pořádaném naším klubem zjednodušil výpočet startovného, třeba 100 kč/den ale vrátil bych se k povinné platbě startovného předem.

Co mě mrzí, že už se nikdo nezajímá, že máme roky neplatná pravidla MČR. A ani ta co jsou, nebývají vždy dodržována. Například povinné označení modelu jménem, konstruktérem a rokem vzniku… létáme s modely jako pocta lidem, kteří je stavěli a létali s nimi.   Další označení – povinné podle legislativy. Tam budeme muset na členské schůzi najít jednotné řešení a bezpodmínečně ho vyžadovat. 

Jinak, ohledně nové legislativy jsem měl na UCL schůzku s panem Beranem, který má naší problematiku na starost a vůbec jsem z toho nebyl nadšený. Připadá mi, že Úrad nemá zájem odlišovat létání s papírovými modely a nebo se sofistikovanými drony a dle zvyku, udělat si věci co nejjednodušší, v zájmu a výmluvou na EU zákony které nikdo nezná, se na nás valí nesmyslný úřední šiml, až jsem to během jednání několikrát nazval šikana. Počkáme na výsledky Svazu Modelářů ČR. Jsme na tom právně stejně, jen nemáme právní zázemí Svazu. Probereme to na členské schůzi. Každopádně, kdo se nezúčastní členské schůze, teoreticky nebude moci létat pod imatrikulací SAM 95, protože nebude prokazatelně proškolený a prozkoušený v předpisech. Tím pádem nebude moci létat na výjimku  do 300m.. atd.  Budeme muset kvůli nové legislativě upravit stanovy a přidat kategorie do pravidel.  To vše si probereme na členské schůzi v listopadu. Termín a místo upřesním příští týden.

 Na říjen je připraveno ještě několik soutěží, včetně MČR volných modelů. Organizace se chopil Jaroslav Drnec, který je členem našeho SAM 95 a zároveň LMK Kladno, pod jehož hlavičkou bude soutěž pořádána. Zároveň, v ten samý den se na Panenském Týnci koná další soutěž, rc větroňů a elektrik dle pravidel SAM95.  Tu pořádají Josef Kubeš a Roman Fousek. Vše pod hlavičkou LMK Kladno.

Myslím, že všichni sledujete průběh a výsledky Pohárové soutěže. Mě se ta myšlenka i rozsah líbí. Pozvedla kvalitu v létaných kategoriích a je to vidět i na výsledcích účastníků Pohárovky na akcích jako je ME nebo MČR. I když to není akce našeho klubu, naši členové se jí účastní a já chci všem ( všem účastníkům, nejen  členům SAM 95)  popřát vše neljepší i do dalších ročníků. Další, podobné myšlenky vznikají. Kluci létají „svojí“ kategorii Brown Junior, Slávek Štorek se snaží rozdmýchat zájem o retrovětroně s pomocným motorem, u nás probíhá korespondenční soutěž..  Jak jsem psal již na začátku, na to jak je nás málo, máme akcí a myšlenek spoustu. Vše se stihnout nedá, ale je dobře, že nás to stále baví!

Přeji všem krásné dny!

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia z.s.

PS: ještě mi nedá se nepochlubit… také já jsem zalétal nového historika a po roční papírové i opravdové práci mi UCL imatrikuloval letoun Auster Mk. V, který je po čtrnáctileté generální opravě ve Švýcarsku a je to originál válečný stroj a to včetně originálního motoru Lycoming vyrobeného v roce 1945.  Sloužil od roku 1945 do roku 1953 u RAF. Tak se těším, až vám ho předvedu příští rok na některé z našich modelářských akcí. 😊