Pravidelné slovo prezidenta

Dobrý den,

s končící zimou je tu první letošní “pravidelné slovo prezidenta”.  Věřím, že jste nezaháleli a těšíte se na sezonu 2020. V letošním roce se seriál Mistrovství Evropy vrací do ČR a tak máme všichni jednoduchou šanci poměřit síly s těmi nejlepšími závodníky z celé Evropy a přilehlého okolí :-). Pozor – možnost rezervace ubytování na letišti Czech heaven se pro ME historiků otevřela tento týden! Máme také šanci užít si soutěžní a společenský víkend na letišti Raná v rámci Memoriálu R. Čížka. Zde si dovolím požádat ty z vás, kteří nechcete závodit, ale chcete se přijet podívat, aby se mi přihlásili jako pomocníci. Každá pomocná ruka je dobrá. 

V lednu jsem paní starostce Kamenných Žehrovic odevzdal vyúčtování loňské dotace a zažádal o dotaci na rok 2020. Očekávám, že nám bude schválena a prostředky využijeme dílem na Memoriál R. Č. a dílem na podzimní Lánskou soutěž.

Do konce ledna jsme také měli povinnost uhradit symbolický roční členský poplatek 100kč. Bohužel ne všem se to podařilo stihnout. Času bylo málo, od konce října bratru tři měsíce. Proto jsme tuto možnost prodloužili do konce února. Někteří se rozhodli dále v klubu nepokračovat a využili možnosti, kterou máme ve stanovách, tedy ukončit členství nezaplacením příspěvku. I tak bych ale očekával mail, nebo telefonát – kluci končím v klubu. Je to esenciální slušnost.  Letošní rok je také volební. Na členské schůzi budeme na podzim volit nové představitele klubu.  Není tedy třeba opouštět loď…

Kdo využil možnosti hromadné žádosti o nová vstupní povolení na spodní (modelářskou) plochu kladenského letiště, má již kartičku vystavenou. Povolení zdražilo z jedné stovky na dvě. Přesto je výhodné mít možnost si téměř kdykoli zalétat na tak velké, posekané ploše. Připomínám, že je třeba dodržovat rozestupy od “velkých” letadel. Standardní okruhy pro aeroklubová letadla jsou na Kladně směrem k městu, tedy RC létáme ideálně nad polem jižně od letiště. Viz modré pole na mapce. „Volňásci“ samozřejmě podle větru.

 

Jak vidíte, popis mapky je anglicky. Na Kladně je většina žáků cizinců, téměř všichni začínají od nuly a nechtějí na svém prvním sóle, kdesi v daleké Evropě, vidět detaily historického modelu v letu.

Dále vás chci upozornit na spřátelený web lmk205kz.cz, který rozjel náš pokladník Jirka Hloušek. Jirkovi předal žezlo náčelníka LMK Kamenné Žehrovice Vláďa Horák. Učil nás v kroužku, když mi bylo 6 let!…  Vláďo děkujeme, a doufám, že se budeme ještě hodně dlouho a často vídat! Na stránkách lmk205kz.cz najdete věci, které se ne vždy hodí na naše stránky. Zároveň se tímto Jirka Hloušek zapojil do správy našeho webu SAM95.cz a je tedy v současnosti asi nejvytíženějším mužem našeho klubu. Tedy příspěvky na web posílejte buď přímo jemu, nebo mě, nebo na náš klubový email pilotsam@seznam.cz. Tímto ještě jednou děkuji Petrovi Valterovi za jeho nezištnou práci pro klub, jak při správě webu, tak při vytváření Informačních listů. Ty, jak již víte, má nyní na starost Pavel Bačina s pomocí Vládi Kostečky, který ovšem v klubu SAM 95 ukončil své členství. Nicméně věřím, že tento opravdu tradiční zdroj informací nezanikne.  Vaše příspěvky do IL posílejte přímo Pavlovi. Kontakty na vedení najdete rozkliknutím tlačítka o klubu, záložka Vedení klubu – kontaktní formulář. Viz foto příslušné stránky webu.

Vzhledem k sílícímu provozu na letišti Kladno stále hledáme příhodný pozemek na zbudování vlastního modelářského letiště. Ideálně 200X50 m travnatý pás s přístupem ze silnice a orientací cca východ-západ. Je to běh na dlouhou trať a finančně obrovsky náročný, ale každopádně štěstí přeje připraveným a náhoda se nedá vyloučit… takže kdybyste se o něčem podobném dozvěděli, dejte mi určitě vědět.

Také věřím, že všichni čtete i články na webech spřátelených klubů, tedy KHMM a SAM 78. Upozorňuji na článek na webu kluků z KHMM – Neletový slet – kluci tam popisují situaci okolo implementace nové směrnice EU. Došli k naprosto shodným závěrům, které jsme si vysvětlili na našem výroční sněmu v listopadu. Ke stejným závěrům došli i kluci ze SAMu 78, tedy očekávám že až nastane čas, budeme schopni si vzájemně pomoci. V letošním roce se pro nás nic nemění! 

Začínající soutěžní sezónu zahájí v březnu na Kladně Pavel Holzl z LMK Kladno a jeho, již třetí ročník, Sluka Cup. Kdo jste se v minulosti zúčastnil, víte, že je to akce mimo SAM, tedy s vlastními pravidly, létání více na pohodu a je to prima.

Dále v dubnu bude na Kladně další kolo Sluk a historické volné modely – Memoriál Franty Švarce. Také pod taktovkou kluků z LMK Kladno. Na tuto soutěž upozorňuji záměrně. Často slýchám stesky nad tím, že zanedbáváme soutěže volných historiků. Také proto jsme se rozhodli do Memoriálu R. Čížka zařadit soutěž volňásků, téměř všech historických kategorií. A když se podíváte do kalendáře akcí, který hezky zpracoval Míra Dvořáček, najdete tam soutěží volných historiků spoustu.

Vážení přátelé, tím končím dnešní povídání. Přeji vám hodně sil, zdraví a času. A těším se na setkání někde na jarně vyhřátém letišti.

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia