SLOVO PREZIDENTA 1/2023

První kvartál roku 2023 je za námi a to znamená, že je čas na první letošní slovo prezidenta.

Nejdříve mi dovolte, abych ještě jednou a veřejně popřál vše nejlepší, zdraví, hodně síly a elánu našemu nejaktivnějšímu členovi -Jiřímu Hlouškovi, neb mu v březnu bylo krásných 55 let. „Jirko, co děláš pro klub SAM 95, ale i pro LMK KŽ, je neskutečně záslužná práce! Díky!!“

Dále už budu  pokračovat v obvyklém pořadí. Ze soutěží se nám toho zatím moc neudálo. Navíc počasí nám zatím také nevychází.  Začala korespondenční soutěž větroňů – výkony a výsledky bude psát Pepa Kubeš. Na Kladně proběhly Jarní volné historické modely. Kluci se sešli pouze  ve dvou kategoriích – malé gumáky a malé větroně, tedy BV 1 a AV 1.  Počasí bylo parádní. Sice skoro bez termiky, ale zase bylo téměř bezvětří, takže modely kroužily nad hlavou a přistávaly kousek od místa startu. Jediný problém to přinášelo při startu větroňů, neboť se muselo opravdu rychle běhat.

Soutěže gumáků se zúčastnil i náš Jiří Bělohlávek (LMK KŽ), kterému je již 80 let.  Létá se zajímavým gumáčkem s jednolistou vrtulí, který postavil v mládí.

 Na podzim na Kladně proběhne MČR historických volných modelů. Bylo by super, kdyby vyšlo stejné počasí a bylo více účastníků.  Všechny plánované soutěže najdete v kalendáři akcí. Už dopředu vím, že budeme muset změnit datum Memoriálu Radoslava Čížka a také bohužel termín MČR Historických modelů 2023. Za změnu termínu Memoriálu R. Čížka mohu já, neboť na původní termín mi můj zaměstnavatel naplánoval práci ve Vietnamu. Jelikož tuto soutěž mám spolu s Jirkou Hlouškem na starost, termín jsme změnili, abychom byli na Rané oba. V průběhu příprav na MČR historických modelů 2023 jsme bohužel zjistili, že na Rané popletli rezervace a v původním termínu tam bude dvoutýdenní tábor Vansdorfských modelářů – cca 25 dětí, takže bychom se už nikam nevešli.  Mistrovství ČR tedy bude na samém konci prázdnin. Při organizování těchto soutěží  začínáme vždy žádostmi o dotace od obce. Zároveň nám se sháněním sponzorů pomáhají někteří naši členové. Zde chci velmi poděkovat Pepíkovi Hejskovi, který je nám v tomto směru nesmírně nápomocen. Hlavní organizátor  MČR je  Roman Fousek – také díky! A jak si jistě pamatujete na Romanem pořádané soutěže, byly vždy výborně připravené. Tak si držme palce, ať nám hlavně vyjde počasí, to jediné nedokážeme ovlivnit..

Nově připravovaná legislativa nám zatím umožňuje létat téměr beze změn, ale nenechme se ukolébat. Spojení všech dálkově ovládaných, létajících aparátů do jediné kategorie – dron, bez ohledu na to řídíte-li pětimotorový dron   pomocí dálkové kamery a počítače výkonově silnějšího než měli k dispozici při letu na měsíc, nebo jestli letíte z gumicuku s historickou A dvojkou…  Apeluji na všechny, aby své modely řádně označili a létali pouze tam kde mohou a vysoko jak mohou. Od modelářských klubů je požadováno aby řádně proškolili své členy a aby z tohoto školení byl nějaký výstup, že opravdu proběhlo. My toto školení letos, stejně jako loni !, uděláme společně s výroční členskou schůzí. Tak to bude popsáno v nové „Deklaraci o provozu modelů SAM 95“. Deklarci o provozu musí přepracovat a odevzdat každý, na ÚCL samostatně registrovaný,  modelářsky klub a to nejpozději do konce měsíce června. S apelem na modeláře přichází i apel na organizátory. Na akcích pod hlavičkou SAM 95 prosím opravdu pečlivě kontrolujte řádné značení modelů dle instrukce, kterou máme na našich stránkách pod odkazem Povinné označování modelů. Model, který nebude označený nesmí létat! Na soutěži, ani doma za stodolou. Případný incident s neoznačeným modelem by měl dopad na létání všech členů klubu.

V letošním roce očekávám také drobný přírůstek našich členů. Máme celkem tři nové zájemce o členství. Od mého nástupu do funkce prezidenta klubu je přijímání nových členů stále stejné. Zájemci jsou vyzváni, aby se zúčastnili některé ze soutěží pořádaných SAM 95, kde se osobně poznáme, promluvíme, podíváme se s čím létají a potom je přijetí otázkou vyplnění pár formalit. Za přijímání nových členů je podle stanov zodpovědný prezident klubu. Jsem opravdu rád za každého nového člena.  Chci, aby noví členové byli aktivní modeláři, kteří létají podle pravidel SAM 95 s letadly postavenými podle pravidel SAM 95.

Na závěr se ještě jednou omlouvám  za případné komplikace spojené se změnou termínů soutěží. Věřte, že i pro nás, jako organizátory je to spousta starostí na víc, hlavně s personálním obsazením kantýny, pomocníků, časoměřičů atd.  Zároveň vám chci popřát hodně zdraví, krásné počasí a spokojené chvíle strávené s kamarády modeláři ať už na soutěžích, nebo při pohodovém polétání s historickými i moderními  modely.

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia z.s.

Foto Pavel Bačina a Jiří Hruška