SLOVO PREZIDENTA 1/2022

Krásný jarní den všem.

Přináším vám první letošní „slovo prezidenta“. Pro letošní rok jsem opět zvolil formát čtyř článků, vždy na konci kvartálu, tedy konec března, června, září a prosince. Jelikož na našem webu o všem informujeme ihned, budou mé články opět hlavně mým osobním pohledem na věci minulé i budoucí.

Začnu smutně. Zprávy o tom, že někdo další odešel do modelářského nebe se bohužel staly pravidelnou součástí našeho webu. V lednu odešel Vláďa Pergler, kterého jsem obdivoval za jeho vitalitu, chuť závodit, jeho cit najít stoupák… Často jsme si volali a vídali jsem se s nim nejen na soutěžích historických modelů, ale také na na házedlech na Letné, kam chodil měřit a byl to také jeden z posledních mohykánů volného letu… Prostě, bude mi chybět…

Na konci loňského roku proběhla členská schůze. O jejím obsahu informoval Jirka Hloušek. Jsem rád, že jsme se sešli, i když účast nebyla valná. Omluvili se mi jen dva členové, jeden telefonicky, druhý mailem. Zpětně jim ještě jednou děkuji za jejich slušnost. Objednávat sál s občerstvením a nevědět, jestli přijde lidí deset nebo padesát je celkem problém. Letošní výroční sněm proto budu organizačně řešit jinak.

Na schůzi jsem čekal větší emoce, ale nakonec převládl rozum, racionalita… a možná i lenost a nechuť něco řešit. Pro někoho jsem svým přístupem příliš radikální, pro jiného zase příliš liberální… to je normální. Co člověk to názor. Snažím se vést klub, který je spíše takovým volným sdružením. Je nás pár a stále ubýváme. Bylo by prima, kdyby radikálové na obou stranách ubrali plyn. Nejsme ani vrcholoví sportovci s nejdokonalejší technikou, ani ortodoxní modeláři co klihem lepí modely ze špejlí.

Na přelomu ledna a února jsme náš web přestěhovali na jinou doménu – SAM95.eu Není to z důvodu, že bychom se chtěli více přiblížit světu. Jen jsme chtěli, aby klubové stránky patřily klubu a na tom jsme se s majitelem domény SAM95.cz nedokázali dohodnout. Tímto krokem považuji veškeré náležitosti klubu SAM95 Bohemia za vyřešené.

Začátek roku je vždy spojen s administrativou. Vyúčtování staré dotace, žádost o novou, vybírání členských příspěvků a případné změny členské základny. To vše, plus stěhování domény, zůstalo letos na Jirkovi Hlouškovi. Já jsem začátkem ledna odletěl pracovně do Vietnamu a vrátil se až na konci února. Takže největší dík díků patří právě Jirkovi. Asi je každému jasné, že bez Jirky Hlouška se v současnosti náš klub neobejde. Jirka má obrovský záběr. Od práce s dětmi v kroužku LMK KŽ, vlastní a synovo soutěžení v kategoriích SMČR, až po badatelskou činnost (ta ho asi baví nejvíce) a soutěžení s historickými větroni. Je náčelníkem LMK Kamenné Žehrovice a stará se o oba klubové weby… to nejde dlouhodobě zvládnout. S Jirkou jsme se domluvili, že zvolní tempo.

Korespondenční soutěž větroňů 2022 se slibně rozjela. Soutěžíme i v tomto roce, kdy organizátorskou štafetu ode mě převzal Pepa Kubeš a účasti v prvních kolech dávají tušit, že tato myšlenka nezapadla! Připomínám všem, že je třeba dodržovat i stavební pravidla SAM95. V tomto směru se trochu rozvinula debata nad pravidly kategorie Retrovětroně, ale při pečlivém přečtení pravidel zde není nic nejasného. Kategorií Retrovětroně jsme tak trochu otevřeli Pandořinu skříňku a jelikož děláme věci pro radost, možná tuto skříňku do dalších let zase zavřeme. V souvislosti s korespondenční soutěží jsem, kromě dodržování stavebních pravidel, zaznamenal ještě další diskusi – létání za využití svahového efektu, létání s jedním modelem a možná vás napadne ještě něco dalšího. Řešili jsme to s organizátorem Pepou Kubešem… Berte to prosím tak, že jde o to hlavně si společně zalétat. Jestli někdo bydlí v kopcích a jde si za barák pustit éro při příhodném větru je to fajn. Stejně tak, když se sejde pár modelářů a všichni si zalétají s jedním modelem. Příště třeba s modelem někoho jiného, když se nebojí rozbití. Je to o radosti ze společně strávených chvil.

Také doufám, že poctivý trénink v Korespondenční soutěži přetavíme v cenné kovy v kategorii OTVR na ME 2022, které pořádají kluci ze SAM78. Všichni víte, že bude v Ivančicích, tedy na Moravě… I když je to na Moravě, nebojte se! Přes Brno nemusíte. 😉 Jestli vše dopadne podle plánu, proběhne v Ivančicích také jednání o pravidlech ME, z toho vyplynou pravidla SAM 78 a následně budeme moci konkrétně hovořit o pravidlech MČR. A aby toho nebylo málo, čeká nás rok, kdy budeme schvalovat pravidla SAM 95. Takže náš sportovní referent Míra Dvořáček bude mít letos na pilno! Na výroční schůzi jsme se domluvili, že Míra vytvoří a následně zpracuje anketu k pravidlům SAM 95, abychom se na členské schůzi bavili již konkrétně. Nepředpokládám výrazné změny, jen upřesnění některých pasáží, abychom více zabránili lidové tvořivosti ve jménu vítězství. Každopádně, odsouhlasení případných změn pravidel SAM 95 musí proběhnout jedině na členské schůzi a to hlasováním všech přítomných.

V březnu se rozjely klasické prezenční soutěže. Je příjemné se opět setkat. A pro mě, jako občasného pořadatele je zajímavé vidět, jak to dělají ostatní. Začínáme se připravovat na tradiční Čížkův Memoriál. Než vyjde oficiální pozvánka, zopakuji že Memoriál R. Č. bude jednodenní, sobotní, soutěž na Rané, takže nebude problém přijet ráno a odjet večer. Ale byla by to škoda! Časoměřiče a časoměřičky znáte z MČR, Jiřku z kantýny také. Na Rané budeme od pátku. Večer posedíme, v sobotu si zasoutěžíme. Večer si dáme pivo vyspíme se a v neděli to zabalíme a rozjedeme se do svých domovů.
Taková je představa…

Příští „slovo prezidenta“ vyjde na začátku července. Bude to po hlavní modelářské sezóně a už se těším, až budu moci shrnout naše klubové úspěchy.

Těším se na viděnou na letišti.

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia