Rekonstrukce modelu Admirál 2 z Polska

Ing. Artur Caban z Varšavy nám poslal e-mail a několik fotografií ke svému modelu Admirál 2, konstrukce Radoslava Čížka. Píše:

 Drazí přátelé

píšu, protože se s vámi chci podělit o radost z vlastnictví krásného větroně. Před pár lety jsem od kolegy z polského modelářského fóra koupil starý poškozený větroň. Tento design jsem neznal, ale po prohledání internetu se ukázalo, že jde o model  Admirál 2 a jeho konstruktérem je Radoslav Čížek. Dozvěděl jsem se, že se jedná o legendární design, a s radostí jsem začal tento model restaurovat a opravovat.

Nevím, kdo vyrobil tento kousek, který jsem si koupil, ale byl vyroben přesně podle plánu. Má charakteristické detaily v podobě kovového omezovače vychýlení kormidla a táhla u kormidla, pravděpodobně napínací gumičku od řídícího mechanismu, čímž předpokládám, že na počátku byl model vybaven velmi jednoduchým, systémem řízení používaným v 70. letech 20. století. Můj model pravděpodobně pochází z konce 70. nebo začátku 80. let.

 Přikládám fotky před a po renovaci a odkaz na reportáž o mé práci na tomto krásném kluzáku.

https://pfmrc.eu/topic/95921-admir%C3%A1l-2-naprawa-i-renowacja/

 S přátelským pozdravem,

 Ing. Artur Caban, Varšava

Fotografie modelu  jsem si prohlédl a požádal pana Cabana, zda bych nemohl na našich stránkách model a jeho reportáž zveřejnit. Pan Caban souhlasil, a tak jsem vše připravil, a vy se nyní můžete na model podívat. Evidentně práce pana Artura bavila, počínal si jako správný restaurátor. Vyšel z podkladů, které si vyhledal na žehrovském, a pak to již šlo ráz na ráz. Upřímně, je radost vidět odvedenou práci při opravě.

Ještě než se vrhnete na fotografie, vrátím se k jedné věci, a to je identifikace původu modelu. Model byl postaven pravděpodobně na Slovensku. Na výškovce bylo napsáno, že model je z LMK vojenského útvaru 8005. To byli tankisté v Holýšově. Modelář, který s modelem létal měl licenci OK 41-34. Možná někdo bude tušit. Pokud ano, prosím dejte mi vědět, pan Artur Caban by rád věděl, kdo model postavil.  Jak vidíte, cesty modelů jsou nevyzpytatelné. 😊

Převzali jsme popis rekonstrukce modelu z textu pana Artura Cabana, který zveřejnil na diskuzním webu.

Směrovka a výškovka

Horizontální stabilizátor má konstrukci připomínající malé křídlo s potahem z balzy 0,8 mm. Konce stabilizátoru a křídla jsou vyrobeny zajímavým způsobem – jsou profilovány nikoliv potahovacím papírem, ale tenkou balsou, díky čemuž jsou tuhé a lehké. Horizontální stabilizátor byl nepoškozený, ale ohnutý téměř jako vrtule a proto vyžadoval opravu balsového potahu a náběžné hrany.

Křídla v dílně:

Křídla po sejmutí potahu

Pravé křídlo nebylo poškozeno – potřebovalo pouze renovaci a drobné opravy

Levé křídlo bylo zlomené.

Původní oprava byla provedena „rychle“: zlomený hlavní nosník nebyl vyměněn, ale místo toho byl zesílen pomocným nosníkem.

Je třeba vyměnit balsový potah a opravit nosník.

Křídla opravená, napenetrovaná, obroušená – připravena k potažení.

Opravy geometrie kýlovky zabraly spoustu času, ale nakonec je dostatečně symetrická.

Model před konečnou barevnou úpravou.

Pro dokončení jsem měl myšlenku takovou, že model bude pokryt bezbarvou, průhlednou fólií. Nátěr konstrukce má pouze homogenizovat odstíny prvků a zároveň zachovat a ukázat kresbu dřeva a stopy po opravách.

Model je nastříkán běžným sprejem. Udělal jsem nějaké vzorky. Větroň bude mít klasickou retro žlutou a červenou malbu. Trup bude červený se žlutým akcentem.

Design křídla a ocasních ploch: žlutá s červenými náběhovými hranami. Chtěl jsem, aby žlutá barva na trupu nebyla tak dominantní: nástřik je proveden ze dvou barev: RAL1023 doplněné fluorescenční žlutou na koncích a spojnicích trupu. Žlutá jako základ navíc pěkně rozzáří červenou, což potvrdil i vzorek.

Nastříkaný model před finálním potažením bezbarvým Oratexem.

Model po celkovém potažení a dokončení.

Model je vybaven elektromotorem. Celková váha modelu s vybavením je 950 g. Ještě dodělat několik detailů a pak už půjde do vzduchu .

Musím poděkovat panu Arturu Cabanovi za jeho reportáž a rekonstrukci modelu. Myslím, že práce byla poměrně náročná. My žehrovičtí jsme vždy rádi, když někdo postaví, nebo uvede do provozu některý z modelů Radoslava Čížka.

Závěrem popřejeme panu Cabanovi hodně krásných letů s jeho Admirálem. Tak ať to krásně létá!

Ing. Artur Caban a Jiří Hloušek

Foto: Artur Caban

Odkaz na rajskou galerii se všemi fotkami https://www.rajce.idnes.cz/jhmodel/album/rekonstrukce-modelu-admiral-2-arturem-cabanem