Pozvánka na setkání a polétání příznivců s modely bývalého výrobního družstva Igra Memoriál Jiřího Kaliny

Jmenuji se Jiří Brabec,

jsem mladým ročníkem 65 a rád bych pozval všechny stavitele, zájemce a příznivce modelů od firmy Igra, které provázely moje, a v mnohých případech i vaše dětství, nebo čas dospívání. Bylo to v době, kdy se domnívám, že v zemích východního bloku nebylo stejně kvalitních a promyšlených stavebnic pro děti a mládež jako u nás, stavebnic vycházejících z výrobního družstva Igra. Moje Kolibříky dosahovaly opravdu viděním očí dítěte super letových výkonů. Samozřejmě jsem rád, že byla obnovena výroba modelu Komár a dokonce i Vážka v několika barevných modifikacích. Ale omlouvám se, Kolibřík a Vosa to již není. Tyto modely již měly blíž k pomyslnému rozhraní model-hračka.

Stejné vzpomínky mám na kluzák Picolo , gumáčky Meteora, Championa , A jedničku Danu, dále na plachetnici Racek a další.

Kdo z vás si chce tedy opět zažít atmosféru a polétání s těmito modely , zvu Vás 13. 5. 2023 od 9.30 h na modelářské letiště modelklubu Mělník v Jelenici kde v loňském roce proběhnul první ročník setkání. Opakuji, že je tato část akce je nesoutěžní setkání, polétání s výměnou zkušeností, plánků a kontaktů o modelech výrobního družstva Igra.

Zároveň k tomuto přátelskému setkání, ještě firma MODEL sport Kubeš po 25 roční přestávce vyhlašuje nyní v tomto dni a na stejném místě soutěžní létání s malými modely na gumu, kde jedinou podmínkou pro let je použití plastové vrtule Igra o průměru 150 mm. Soutěž se bude létat pod názvem „Memoriál Jiřího Kaliny“, neboť pan Jiří Kalina byl velkým propagátorem ale zároveň také konstruktérem spousty malých výborně létajících modelů. S výsledky jeho práce jsme se setkávali ve stavebnicích družstva Igra, a dále též na stránkách časopisu Modelář, ABC. Modely v této soutěži budou rozděleny na celkem tři kategorie, tedy: s tyčkovým trupem, s konstrukčním trupem a dále jsou samostatně hodnoceny dvou a víceplošníky. Poletí se celkem 4 starty, z nichž nejhorší výsledek se bude škrtat z celkového hodnocení. Soutěžit tedy trochu bude možno, samozřejmě jak s gumáčky ze stavebnic Igra, tak s modely stavěnými dle plánků, vlastních představ, nebo ze současné výroby. K tomu bude také vyhodnocen nejlepší výsledek s modelem „Aerosport“, který bude postaven ze stavebnice nebo dle plánku.

Těšíme se na Vás. Jiří Brabec

LMK Mělník

tel. 704 798 111