Postavte si Smarta

Kdo neví, Smart je jednoduchý gumáček pro děti, začátečníky a dospělé, který navrhl Jirka Kalina. Pokud jste se dívali na pozvánku na Černošickou halu, závody v F1N na webu LMK KŽ, zaznamenali jste, že jsme přidali vzpomínkovou soutěž právě na autora tohoto modelu. Se Smarty si tedy jednoduše zazávodíme po odlétání házedel.

Stavba je celkem jednoduchá, právě tak akorát pro všechny, kdo si chtějí něco postavit jednoduchého. Model je úhledný, postavený vlastně z trojúhelníků. Záměrně neříkám z kosočtverců, pak by to evokovalo k ošklivým názvům a to si tenhle pěkný gumáček nezaslouží.

Pepa Kubeš prodává Smarta jako stavebnici. Tady bych se chtěl zastavit u jedné věci. Pepova stavebnice má o dva centimetry menší rozpětí. Zjistil to Libor Sýkora porovnáním obou plánků, tedy jak Pepova, tak originálu Jirky Kaliny. I když v pravidlech soutěže máme stavbu modelu 1:1, tak v našem případě 1:1 bude mít toleranci právě ty dva centimetry. Důvodem je právě to, že jsme nemohli porovnat ty dva plánky. Takže modely budou zcela regulérní oba. Tedy s rozpětím 370 mm, tak 390 mm.

Osobně jsem se rozhodl, Smarta postavit také. Model není jen do haly, ale do bezvětří, či velmi mírného větru. Jirka junior se také přidal a tak jsme jej o víkendu postavili. Fotky ze stavby naleznete níže. Jirkův Smart váží 10 gramů a ten můj s trochu silnějším papírem 11 gramů. Doufám, že modely poletí tak jak mají a my se v Černošicích vydovádíme.

Postavte si Smarta a přijeďte!

Propozice na níže uvedeném odkazu.

Jirka Hloušek

Foto: Jirka Hloušek