Pohled do dílny – díl devátý

Tentokrát se podíváte ke mně. Modelařím s dvacetiletou přestávkou od roku 1977. Momentálně jsem ve stadiu hledání té správné kategorie. Myslím si však, že pokud to jen půjde, zůstanu mezi kategoriemi větroňů a také volných modelů. Stavění je moje vášeň, dávat dřevu tvar, z 2D plánu tvořím 3D objekty, které ještě létají, to je skvělá práce. To nenahradí žádné další aktivity, i když se momentálně vyžívám i na našem nebo LMK KŽ webu. Jenom ta šikovnost by mohla být lepší. Neměl jsem to po kom zdědit, můj otec, i když také něco kdysi postavil byl v těchto věcech poněkud osobitým.


Moje dílna má poněkud krátkou ale o to intenzivní historii. Dílna je umístěna v činžovním domě ve sklepě. Protože kóje je malá, optimalizoval jsme rozvržení tak, aby bylo možné dělat model tak do dva a půl metru rozpětí. Dílna má i digestoř na odsávání výparů při lakování.

Dílna sloužila necelý rok a pak nastala katastrofa. V srpnu minulého roku prasklo přívodní potrubí do domu a zatopilo sklep do výšky 80 centimetrů. Naštěstí to byla jen čistá voda a hasiči jí rychle vyčerpali. Byl jsem zrovna na chalupě a něco tam „bastlil“, žáruvzdornou stěnu do roubenky, když volala žena, že se nám narodila koťata a praskla voda. Chtěl jsem jet ihned domů, ale řekla, že vše zvládne. Druhý den mi volala ale znova, že opět praskla voda na přívodu do domu, tentokráte ale v chodníku a bahno se do výšky 80 centimetrů nahrnulo dovnitř. Tak jsem se zabalil a vyrazil domů.

Doma bahnitá katastrofa, pilky a brusky v bahně, stavebnice modelů naštěstí v krabicích byly uvnitř jen mokré. Na fotografiích uvidíte, jak sušíme například vlies nebo mylar.

Čtyři měsíce pak zabralo vysoušení sklepních místností. Od Vánoc tedy opět v dílně mohu lepit.

V současné době lepím Žehrovice 2. S několikaměsíční přestávkou jsem dokončil hrubou kostru. Proč se s tím tak courám, vyvstane u vás otázka. Mezitím jsem postavil dvě RESky, házedla a se synem A3. Ale o tom jsem psal v článku „Co dělám, když nic nedělám“ a o A3 si můžete přečíst na stránkách LMK Kamenné Žehrovice.  Připravil jsem fotografie právě dokončené kostry Žehrovic, ještě nemá ani vyřezané klapky na směrovce a výškovce.

Co plánuji dál? V Praze modely skladovat nemohu. Na Kladně už nemám kam modely dávat, stavím tam v kuchyni a je tedy nejlepší čas udělat tam dílnu. Takže druhá dílna, mnohem větší bude ve sklepě. Bude tam místo pro skladování modelů a opustím synovu šatnu, kterou jsem drze asimiloval.

Mám v plánu postavit ještě Čížkova Orlíka, výřezy jsou vidět na fotkách ze sušení sklepa. Propadl jsem pomalému letu v hale, takže létám halová házedla kategorie F1N. Se synem se nám celkem daří a pravidelně obsazujeme na soutěžích horní příčky.

Takže plánuji další přírůstky do této kategorie a nějaké experimenty. Bez experimentů není pokrok.

Zdraví Jirka Hloušek