Pohárovka v Třebíči

Při plánování soutěží v loňském podzimu jsme se opět pokusili spojit termíny soutěže společně se soutěží v Litomyšli, aby se cestovní náklady především modelářů ze západní části republiky rozdělily na víc akcí. Sobotní soutěž v Litomyšli byla bohužel kvůli předpokládanému deštivému počasí zrušena. Já věřil předpovědi, které byla výrazně optimističtější než na sobotu, a soutěž jsem zachoval. V loňském roce se nekonala kvůli počasí, rok předtím jen korespondenčně kvůli Covidu…jednou to musí vyjít!

A vyšlo! Ráno nás přivítalo bezoblačné nebe a slabý vítr od severu, který se v průběhu dne stáčel mírně na východ. V tuto roční dobu je to u nás celkem obvyklý směr větru. Vzhledem k orientaci dráhy Z – V našeho modelářského letiště o velikosti ca. 120 x 45 m mohla být pomyslná startovací linie velmi dlouhá, a tak si 11 závodníků nijak nepřekáželo.

Pro zpestření jsme k “pohárovým“ kategoriím OTMR-AB, OTMR-C, NMR a Classic Texaco přidali ještě CRC Classic a Atom, ½ A Texaco a Retrovětroně s pomocným motorem. Tahle kategorie je nová v SAM 78, no všichni zúčastnění soutěžící vyjma nás dvou domácích (já + Pavel Bárta) jsou ze SAM78 – tak proč ne?  

Můj organizační chaos opozdil začátek soutěže o půl hodiny. Ranní termika už úřadovala, o čemž se přesvědčil Robert Šmídek, který si při vrhu modelu pro CRC Classic nedopatřením vypnul přijímač. Model celkem způsobně kroužil a stoupal, až zmizel i z dalekohledu. Třeba se najde… . Jiná podobná ztráta se naštěstí již nekonala.

Nalétání maxima nebylo samozřejmostí, ale nějaká byla. A někdy chybělo třeba jen pár sekund. Občas někdo netrefil letiště, a byla nula. Stávalo se to i mistrům! Měřili jsme si sami s několika časoměřiči z řad kamarádů a diváků.

Do 15. hodiny bylo odlétáno. Jediný rozlet byl v kat. OTMR-C mezi Petrem Knobem a Slávou Štorkem. Pořadí ostatních kategorii bylo dáno z běžných soutěžních letů.

Zase jsem zjistil, že moc nejde pořádat soutěž a ještě soutěžit. Odletěl jsem jen jeden platný soutěžní let v NMR, poté mi vypověděl službu lanovod k výškovce. U modelu OTMR-C jsem si nešikovně pohnul přerušovačem desítky McCoye a už nenašel tu správnou polohu. A ještě se mi rozpadl dvacetiletý startér… .  Nějak mi to letos nejde, ale zaberu oběma a polepším se.

O hlad bylo postaráno vynikajícími špekáčky od místního řezníka, které si každý hladový sám opekl na ohníčku. Na žízeň bylo alko i nealko pivo, třebíčské limonády ZON, voda tichá i perlivá, káva, čaj… . A byl aj perník!

Pavel Bárta svým krasopisem napsal dvacítku diplomů. Při vyhlášení každý soutěžící dostal tašku s cenami od spol. Agrimex, spol. s r.o. a mojí firmy Modelářské potřeby.

Výsledky stahujte zde:

Průběžné výsledky

Výsledky stahujte zde:

Díky všem za účast, někteří to měli i víc než 200 km, ale to já mám pravidelně skoro kamkoliv na soutěž RC historiků.

Ještě jednou se letos v Třebíči sejdeme, a to na 2. ročník Texaco Day 13.8. Je to soutěž pro všechny kategorie, kde je chod motoru omezen objemem nádrže.

Miroslav Dvořáček

Foto: Eva Žáková

Ještě dovětek: Model Roberta Šmídka se našel, asi 3 km daleko, našel ho dnes můj bývalý kolega, který v místě jezdil s postřikovačem. Model mám a Robert si pro něj přijede.