Podzimní a Letní Nitra

Ano, v tomto pořadí! První víkend v říjnu se (nezvykle) pro mě nic zajímavého v české a moravské kotlině nelétalo, a tak jsem kývnul na výzvu Dalibora Špačka (sport. referent SAM78) a přihlásil jsem se na dvě soutěže, které pořádal SAM 119 na letišti v Nitře. V sobotu plánovaná “Podzimná Nitra“ a v neděli odložená “Letná Nitra“. Z vyhlášených kategorii jsem přihlásil 1/2A Texaco a Texaco, neb ostatní kategorie byly elektrické a větroně, k čemuž jsem ještě dlouhým vývojem nedospěl. U nás jsou obě přihlášené kategorie Popelkou, a zbylo mi po sezóně ještě nějaké palivo pro obě kategorie. Ještě jsme z českých závodníků registrovali Slávu Štorka, který jel po vlastní ose. Zamluvili jsme si osvědčený nocleh na letišti.

Ranní cesta přes Bratislavu se vstáváním u mě ve 4:00 proběhla hladce, ale v občasném dešti a mlze. Těsně před Nitrou pršet přestalo. Po přivítání se, nástupu a zahájení soutěže déšť s krátkými pauzami pokračoval. Aloty “píchaly“ mraky, po odečtení výškoměru na zemi byly motory vypínány okolo 230 m. Nic pro velké či malé Texaco, raději sedím pod víkem kufru a pozoruji cvrkot. Účast je pěkná, známé tváře, sem tam i nováček. Z českých soutěžících létal ještě Michael Horsák z Luhačovic. A taky skupinka Maďarů.

Po poledni déšť konečně ustává. Vytahuji Texaco jako druhý, už během dopoledne to pokoušel letošní vítěz ME v Ivančicích Josef Ács z Maďarska. Létalo se bohužel jinde, než bývá v Nitře obvyklé, a tak povrch byla jen nahrubo posečená louka. Učiním pokus o vzlet….a nejde to. Texaco s motorem na zvýšený volnoběh se (až na výjimky) z tohoto pozemku nezvedne. Je povolen start z ruky. To jsem zatím nikdy nepokoušel. Sláva Štorek to zvládal, ale občas bylo třeba na něj počkat, neboť pořád létá… . Bohužel jen jeden let ze tří byl s vysátím nádrže až do dna, na házení je třeba více otevřít hlavní jehlu motoru, jinak motor záhy po odhození chcípne. Josef Ács model ztratil ve výšce… . Asi za hodinu přijíždí policie s tím, že model spadl v Janíkovcích (obec těsně u letiště) na střechu a na mobilu ukazují fotky. Z modelu jsou trsátka, no majitel hlásí poškození střechy. Josef tedy sedá s Fero Swietym jako tlumočníkem a jedou s policisty na místo činu. Netuším, jak to mají maďarští kolegové s pojištěním, ale za 4 poškozené tašky si majitel domu řekl o 200 EUR. Dostal je, a může si dát na střechu tašky nejspíš pozlacené! Nepodceňujte osobní pojistku modeláře!

1/2A Texaco se hází z ruky vždycky. Motor mi ovšem ne a ne naskočit. Zalepená membrána, ucpaná tryska…. ? Začíná mi docházet, že pouhých 80 ml paliva na obě soutěže asi stačit nebude. Motor jsem rozchodil, první start je skoro 10 min. Každý další je o něco kratší, odpolední termika už slábne a motor potřebuje stále více otevřít jehlu. Vidím a slyším, že se s motory trápí i ostatní. Letím jen 3 starty, na bednu by to mělo stačit, šetřím palivo na neděli. Na bednu to stačilo, zvítězil jsem před Slávou Štorkem a Miro Liškou.

Po večerním posezení a spokojeném noclehu pokračujeme v neděli. Zase začínám Texacem. V prvním letu motor zhasíná po asi 90 s, naletěné 4 min. nedávají moc optimismu. Druhý let je výrazně lepší, motor běží 4,5 min., celkový let je skoro 12 minut a nádrž je po přistání prázdná. Třetí let sprcha, ani ne dvouminutový let…

½ A Texaco naskakuje na první otočení. Ale opět je třeba jen otvírat jehlu. Vypadá to, že po 9 letech provozu je motor vychozený, bude potřebovat na další sezónu nové vnitřnosti (válec a píst). Letím všechny 4 starty, každý let je kratší jak v motorové části, tak v kluzu. Paliva mi nezbyla ani kapka.

Maďarská tragédie pokračuje, model kat. Alot Imre Totha (opět “nafouknutý“ Pelikan) je také ztracen za letu (řídil omylem podobný model), ale model byl vybaven elektronickým “dohledávačem“ a tak byl nalezen asi 6 km daleko v poli jen lehce poškozen.

V nedělní soutěži jsem obsadil v kat. Texaco 2. místo a v kat. 1/2A Texaco rovněž druhé místo.

Těch 290 km cesty je pro mě jen o asi 40 km dál než na Ranou u Loun, byl to príma víkend.

Na letišti v Nitře se bude konat příští ME RC historických modelů, a sice v termínu 25.-30.6.2023.

Miroslav Dvořáček

Foto: František Swiety

Celkové výsledky Jesenná Nitra 2022

Celkové výsledky Letná Nitra 2022