Nedělní rojení na Kladně

Tak jsme se opět sešli. Kladenští, přespolní, členové, nečlenové, létající, nelétající, ale všichni modeláři :-). Slunečné počasí nás vybudilo k akci. V neděli v devět ráno se sešla skupina: Horák, Pucholt, Fousek, Hloušek sen. i jun., Hruška, Bělohlávek, Kubeš, Kohutič, Kadlec +1.  Celkem hezká skupinka modelářů, kteří přišli provětrat své větroně. Ne všichni soutěžili. Vláďa Horák a Jirka Bělohlávek se přišli podívat a popovídat si, Michal Kohutič létal s parádním RC větroněm z let osmdesátých a Jirka Kadlec s kamarádem trénovali RESky.

Nás, zbylých šest statečných, vrhlo své stroje do povětří pro vítězství a slávu v naší Velké korespondenční soutěži :-).  Měli jsme natažené dva gumicuky, jeden pro A2 a silnější pro ARC. 

Počasí příznivé, vítr do 4m/s, do osy dráhy. Termika střídavá. Jedinou nevýhodou bylo, že po desáté se probudili aeroklubáci, a tak jsme museli často „vyklízet pole“, a nebo čekat se startem až přistane éro. Někteří motoráři startovali po větru, tedy na nás, přistávali přes nás a do toho se okolo jedenácté rozlétali i plachtaři, kteří létali okruhy na druhou stranu a přistávali také přes nás.  Prostě, před polednem už to stálo za houby, protože provoz na Kladně značně převyšoval i provoz na přilehlém Ruzyňském letišti. Ale tou dobou už jsme měli téměř vše odlétáno. Už jsme jen klábosili a sem tam si někdo „skočil“, jen tak pro radost, nebo jako testovací let.

Výkony byly celkem uspokojivé, nic zásadního jsme nerozbili. Roman lepil výškovku u Žehrovic, Jirka Hloušek junior lepil ulomenou směrovku u Čápa. Asi nejdramatičtější zážitek měl Jirka Hloušek senior, který se se svými novými Žehrovicemi 2 teprve sžívá, a vytvořil jednou takové klesání s následným flatnerem, že jsem už viděl letadlo na tisíc kousků. A to by byla škoda, protože vypadají i létají báječně (tedy ty Žehrovice, Jirka bez holiče vypadá jak Jeti :-))

Byly i dvě nuličky :-). Jednou nedoletěl Pepa Kubeš a jednou Zdeněk Pucholt, což byla škoda, protože měl max, zazmatkoval a rozhoupal svého Saturna B tak, že přistál kousek od letiště.

Nedělní dopoledne se povedlo. Pokecali jsme, polétali jsme a o to jde. Jirka Hloušek dostal od Jirky Bělohlávka tajnou zbraň-volný Duplex, na soutěž „Volná třicetiminutka“ kterou bude pořádat Martin Hurda na MČR na Rané :-).

Omluvte, že na všech fotkách v tomto článku nejsou jen historické modely. Mě to nevadí!

Jirka Hruška 🍐

Poznámka Administrátora: Aerodynamika platí pro všechny bezezbytku. Ten, kdo se při přistání držel hesla „Létej pomalu a nízko“, ulomil výškovku nebo směrovku. Já si zase vyzkoušel, jaká je mezní pevnost křídla u Žehrovic2. Asi to ten Radouš Čížek nakreslil dobře, když ta křídla vydržela.

Připojují fotky Michla Kohutiče z jeho „rajského fotoalba“.