Naše anketa s Martinem Křesadlem

Další z modelářů, kteří zavzpomínali na své začátky byl Martin Křesadlo. Martina znáte jako neúnavného modeláře, který se nebojí pustit i do složitých modelů. Současně se stal častým přispěvovatelem našeho webu, pěknými články.

Poslal své odpovědi s tím, že žádné historické fotografie nemá. Tak jsem jeho povídání doplnil obrázky z internetu. Snad autoři prominou.

Jirka Hloušek


  • Kdy jste začali modelařit a kde?

Tak já jsem začal modelařit někdy kolem roku 1985. Začátky jako každý asi…Lodičky, auta, plastikové modely-těch jsem slepil požehnaně. To byl asi ten první impuls. Ale hlavně nedělní výlety na kole na nedaleké práškovací letiště v Krajkové u Sokolova. Sjížděli se tam členové dnešního LMK Lomnice u Sokolova. Asi nejvýraznější postava byl Jiří Franze a Pavel Andreánský. Tito modeláři asi můžou za mé dnešní zaměření. Pro mě nepochopitelný úkaz, že motorový model vynášel na zádech velkého větroně. To byla pro nás malé kluky podívaná.

  • Co byl váš první model a jaký byl jeho osud?

Jako úplně první „model“ byl samozřejmě klasika Komár na gumu z hračkárny. Několik Komárů… 🙂 Ale první, dá se říci model byla Andulka ze stavebnice. Plastová žebra-snad víte, jak to vypadalo. 🙂 A osud? Ani nevím. Ale myslím si, že nedopadl dobře. Matně si pamatuji že se rozbil při házení z kopce…Tenkrát jsme jako samouci nevěděli nic o háčcích, řízením volných modelů a podobných vymoženostech. Takže to byly spíše neřízené pády z kopce.

  • Jaký model se vám opravdu povedl?

Nedá se jednoznačně napsat který to byl. Ke každému modelu tak trochu cítíte tu zodpovědnost, když jej poprvé vypustíte z ruky. Ke všem modelům jsme měli vztah.

  • Jaký model byl váš nejoblíbenější?

Úplně nejlépe létající model té doby byla Vega. Nejdříve na gumicuku z nařezané duše od traktoru a později s pylonem a MVVS 1,5 D-maminka pracovala v lékárně, takže dodávky etheru a dalších přísad do paliva byli samozřejmostí 🙂 Další oblíbený model byl upoutanec Rondo ze stavebnice na MK-17 kterou jsem dostal k Vánocům. Pamatuji si úplně přesně kam jsem dostával rány od vrtule přes prsty. S ním jsme zažili spoustu dobrodružství. A neposlední řadě spousta házedel podle vlastního návrhu. Od starších modelářů „zděděné“ použité modely… 

  • S jakým modelem půjdete do letošní sezóny?

Sezónu bych rád absolvoval s tradiční klasikou…Sokol, Jinx, Sup v kategoriích větroňů. V Atomu asi zase Zefír a Hurikán. Classic tradičně Tomboy. Nějaké motorové modely ještě ladím do kategorií Classic Texaco, Nostalgie 60, NMR a NMR 2,5. A samozřejmě volné modely-Italský model Tyger Rag na 2,5 Letmo, Bojar, Mars a volný Sokol….

Martin Křesadlo