Muž z poslední fotografie

Vážení, posledního modeláře, kterého jsem chtěl určit na fotografii vám ještě dlužím. Abych dluh splatil, podíváme se na něj dnes.

Modeláře určil Honza Kypta. Zavolal a říká: „na fotce je Němec Sämann, byl mistrem světa na MS v Německu v roce 1955.“

Takže již víme, kdo je ten pán. Tak jsem se na něj podíval. Začnu ale v roce 1952, to bylo na Mistrovství světa, které se konalo poprvé v historii. Bylo to v Gratzu v Rakousku. Tenkrát Gustav Sämann, jak se jmenuje tento modelář plným jménem létal kategorii A2 a byl velmi úspěšný. Se svým modelem Bussard II, neboli Káně II, obsadil 3. místo.

Na fotografii je německé družstvo, Gustav Sämann je dole uprostřed i se svým modelem.

Německo si z Rakouska odvezlo dva zářezy na pažbě z kategorie A2. Kromě Gustava Sämanna, který byl třetí, byl krajan Hacklinger druhý. Zvítězil Jugoslávec Bora Gunič. Mimochodem, krajan Max Haklinger je autor profilu Gottingen 804.

A2 Gustava Sämanna pak uvedl Frank Zaic ve své ročence v roce 1953.

V roce 1955 se konalo Mistrovství světa v Německém Wiesbadenu. Tento rok byl pro Německou reprezentaci velmi úspěšný. V A2 zvítězil Rudolf Lindner s modelem Spinne, tedy Pavouk. V kategorii Wakefieldů pak Gustav Sämann s modelem Hornisse, čili Sršeň.

Když se podíváte na Sämannův model, zaujme vás lichoběžníkové křídlo. Má jednoduché lomení ale toto křídlo je vůči trupu vyosené tak, aby lépe zvládalo stoupavý let při motorovém letu. Na levo je náběžná hrana kolmá na trup. Pravá strana má kolmou odtokovou hranu k trupu. Profil křídla je Benedekův 8%. VOP má profil Clark Y.

Model byl také uveden v ročence Franka Zaice.

Radoslav Čížek byl na Mistrovství ve Wiesbadenu společně s naší reprezentací. Protože tam mimo jiné fotografoval, zachytil i Gustava Sämanna na snímku, který jsem objevil v našem archivu.

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis Aeromodeller, ročenka Franka Zaice a archív LMK KŽ