Motorový model Zephyr Martina Hurdy

Obliba modelů Sala Taibyho je veliká. Historičtí modeláři se k jeho konstrukcím poměrně často vrací. Sal Taibi v roce 1951 navrhl velmi dobře létající a úspěšný model  jménem Zephyr. Stroj byl poprvé publikován v časopise Model Ariplane News v září roku 1952. Zde byl uveřejněn plán a popis modelu. Dozvíte se, že model byl určen pro „rekreační“ kategorii Half A.

Martin Hurda si tento model postavil s pečlivostí sobě vlastní. Jeho modely jak jsem již vypozoroval, jsou ozdobou každé soutěže. Vzpomeňte třeba na rok 2021, kdy létal s volnými modely na MČR. Viz foto níže.

Přenechme tedy slovo radši Martinovi.


Modely Sala Taibiho jsou legendární. Především proto, že se konstruktér snažil vždy publikovat plánek modelu, který skvěle létal. On sám do plánu zanesl všechny změny, které model vylepšovaly. Nejinak tomu je i u tohoto modelu. Konstrukce je promyšlená, aby byl model snadný na stavbu a zároveň měl skvělé letové vlastnosti.

 Můj první Zephyr, který vidíte na fotografiích je vlastně můj první volný model, který jsem postavil a zároveň, také můj první model, který mi z výšky 4 metrů uletěl. Vzpomínám si, jak jsem pod modelem šel asi 15 minul, než v ukázkových kruzích stabilního letu zmizel v termice. 

Model poháněl motor Anderson Baby Spitfire 0,75ccm (1949). O zásobu paliva se staral pipetkový 20 vteřinový ​​časovač. Rozpětí modelu je 920mm, váha 160 gramů.

Martin Hurda a Jiří Hloušek

Foto: Martin Hurda a Jiří Hloušek

Zdroj: Outerzone, časopis Model Airplane News