Mistrovství ČR historických modelů 2019

Ahoj všem příznivcům historických modelů a historického létání.

Po SAMu 78 přebíráme pomyslný štafetový kolík v pořádání Mistrovství České republiky historických modelů my ze SAMu 95. Již od září letošního roku jsme se zabývali realizačním týmem, jeho složením a náplní.

Prvním krokem, kterým se realizační tým zabýval, je místo, kde by se MČR mohlo konat. Po obhlídkách možných míst, zvážení všech skutečností pro a proti, jsme vybrali místo, které považujeme historií, prostorem a možnostmi infrastruktury za nejlepší. Dohoda byla uzavřena tuto neděli 21.10.2018.

Mistrovství České republiky v historických modelech se bude konat na Letišti Raná u Loun.

Představujeme vám logo soutěže, které se váže k tomuto místu.

V rámci MČR zamýšlíme vypsat kategorie i pro volné modely, což považujeme za velmi dobrou zprávu.

Další jednání a další kroky navazují. Jde především o rozsah využití infrastruktury letiště, sponzoring, organizace závodu nebo ceny vítězům, a možná i něco navíc. O všem vás budeme postupně informovat na našich stránkách.

Historie létání na Rané se pojí s rokem 1932 a spolkem při Německé Technice v Praze. Hledání nového plachtařského svahu bylo úspěšně zakončeno objevem kopce v Českém středohoří. První lety na Rané se datují k 2.září 1932 a jako ústřední postava se v té době profiluje člen spolku Erwin Primavesi.

Plachtařská idyla však končí v roce 1938, kdy je toto území zabráno Němci a stává se součástí Velkoněmecké  říše. Na Rané pak probíhá především výcvik mladých pilotů pro Luftwafe.

Samotné letiště u obce Hrádek vzniká kolem roku 1948, kdy jsou na vybrané místo sestěhovány objekty z úpatí kopce Raná a současně je vybudován nový velký hangár pro uložení letadel.

V 70. létech se kopec Raná stává centrem létání na rogalech a od 90. let pak centrem paraglidingu. Na letišti probíhají setkání historických letadel organizované klubem POTK a samozřejmě plachtařských závodů. Ani my modeláři nepřicházíme zkrátka.

Pokud jste na Rané nikdy nebyli, můžete si prohlédnout několik přiložených fotografií, které jsem v průběhu času pořídil, nebo nahlédnout na stránky aeroklubu.

Věříme, že se vám na Rané bude líbit.

Jiří Hloušek

Zdroj – historie aeroklubu na stránkách http://aeroklubrana.cz/

Hans Schütz

Z časopisu Aerokurier 3/1992 volně přeložila Dana Mezerová