Memoriál Radoslava Čížka

V sobotu 19.5. a v neděli 20.5. se na letišti v Lipencích konal již třináctý ročník  vlajkové soutěže našeho klubu, Memoriál Radoslava Čížka. Celý víkend nás provázelo krásné, slunečné,  jarní počasí, bohužel bez výrazné termiky.
V sobotu se létaly kategorie CRC OPEN, NMR, NOSTALGIE 60 a CRC ATOM. 
Na startu se sešlo celkem 21 modelů. V jediné kategorii elekter a zároveň nejobsazenější kategorii dne –  CRC OPEN  zvítězil Vladimír Kostečka s modelem Sailplane.  V kategoriích  NMR a NOSTALGIE 60 zvítězil Miroslav Dvořáček s modely Robomb X a Kiwi-A.  Kategorii CRC-ATOM  ovládl Jiří Findeis s modelem Komár 2.  Sobota přinesla i dramatické okamžiky. Nejdřív vadné servo, které za letu zablokovalo směrové kormidlo v plně vychýlené poloze, vyřadilo ze hry Gustava Bulína v kategorii CRC OPEN. V kategorii NOSTALGIE 60 opět Gustav Bulín zničil svůj model překročením maximální konstrukční rychlosti s následným flatnerem a rozpadem letadla ve vzduchu a na závěr zničil svů Stardust V. Kozák, když se v kategori CRC  OPEN dostal mimo dosah svého zraku i RC soupravy. 
V neděli se létaly kategorie: ARC,  ARC A2, BRC EW. CRC E 400 SPORT a CLASSIC DIESEL.  48 přihlášených modelů letadel…  Počasí bylo o něco horší než v sobotu, bezoblačné nebe a sílicí vitr s turbulentní, krátkodobou termikou. Kategorie, které se nelétaly na kola, se odlétaly hlavně dopoledne, kdy byl vítr přeci jen mírnější. Historické větroně a A2, se létaly na pět hodinových kol. Nejvíce soutěžících bylo v kategorii velkých větroňů ARC a druhou nejobsazenější kategorií byly historické A2. 
 Tyto dvě kategorie ovládli modeláři z Kamenných Žehrovic – 5 medajlí ze šesti, včetně hlavní ceny – putovního poháru pro vítěze kategorie ARC, kterou vyhrál, podruhé za sebou,  Vláďa Kostečka s modelem Balestrucio. Historické A2 vyhrál žehrovický junior Radek Bačina s modelem Mýval, elektrogumáky vyhrál Mirek Dvořáček s krásným modelem Korda, E400 ovládl J. Hejsek s modelem Vega 7 a CRC CLASSIC  vyhrál Jaroslav Netáhlo s modelem Vega 7. 
Ani v neděli nebyla nouze o dramatické okamžiky a ne všichni soutěžící odjeli domů se stejným počtem letadel se kterými přijeli.
Potěšující je, že se po delší době začala rozrůstat mládežnická základna a tak jsme mohli vyhlásit samostatnou kategorii ARC do 15 let, kde zvítězil Adam Laburda před Janem Hruškou a Terezkou Kostečkovou. 
Třináctý ročník Memoriálu Radoslava Čížka se nakonec vydařil. Poděkování patří všem, kteří se na přípravě podíleli a hlavně sponzorům:  obci Kamenné Žehrovice, firmě Uniservis  a modelářskému obchodu  Pecka Modelář.  Bez sponzorů by se akce takového rozsahu nedala uspořádat.
Na závěr mi dovolte pár poznámek k organizaci. Memoriál R. Čížka je naší hlavní soutěží roku. Je dvoudenní a svým rozsahem se blíží Mistrovství ČR. Letos jsme poprvé zavedli systém elektronického přihlašování. Zároveň byla možnost se na soutěž přihlásit telefonicky. Přesto se toto neobešlo bez zbytečných nedorozumění, možná i neúčasti některých modelářů. Je to škoda, příprava takovéto  akce zabere více času, než postavení kvalitního modelu, hodnota cen značně převyšovala částku 10 tis. kč. Obzvlášť členové klubu SAM 95 by si měli na tuto akci vyblokovat celý víkend ať už jako soutěžící, nebo jako pomocníci, kteří hlavně v neděli chyběli.
Všem zúčastněným, jménem organizátorů, děkuji a těším se na setkání na dalších modelářských akcích.

Jiří Hruška, sportovní referent SAM 95 Bohemia


Fotoalbum od Michala Kohutiče

 

Fotoalbum od Jiřího Hlouška


PS: Výsledková listina bude k dispozici po jejím zpracování pořadatelem soutěže.