MČR – den první

Vlastně by se článek měl jmenovat den nultý a první, neboť většina účastníku dnešního prvního dne se na letiště Raná sjela už včera. Asi bohatneme, nebo stárneme? V kempu se objevilo daleko více přívěsů a obytných aut, namísto stanů. Ty zůstaly většinou jen pro modely.  Takže jsme ve středu odpoledne začali připravovat plochu, hangár a bufet. Večer jsme poseděli u piva Starokladno a celkem brzy šli spát.

Dnes ráno proběhlo oficiální zahájení soutěže , poděkování sponzorům, skolení časoměřičů, předletový brífink. U sponzorů bych se rád zastavil, neboť jen díky nim může fungovat vše jak se patří. Tedy hlavně jsme si mohli dovolit deset časoměřičů, kteří jsou zárukou dodržování pravidel a férové soutěže. Hlavními sponzory letošního MČR jsou: Obec Kamenné Žehrovice, Severočeské doly a.s.,  Prim -hodinky a dále někteří soukromí dárci. Moc všem touto cestou děkuji, neboť bez jejich příspěvku bychom se neobešli.

Program dnešního dne byl rozdělen na tři kategorie: Retro, OTVR a OTVR A2.  Předpověď počasí věštila zesilující JZ vítr a tak se také stalo. Ranní Retro mělo vítr ještě celkem slabý a také větroně této kategorie si s větrem umí nejlépe poradit. Soutěž byla naplánovaná na dvě pracovní hodiny a stihla se odlétat celkem bez problémů.

Po Retru následovala kategorie OTVR a tam už vítr začal atakovat hranici 6m/s což je sice podle pravidel stále ok, ale prakticky už nedovoluje soutěžícím nic, než držet nos letadla stále proti větru. Většina soutěžících se snažila odlétat své lety co nejdříve, nejlépe ještě před polední pauzou na oběd. V té začalo pršet a po dešti se vítr na pár desítek minut uklidnil. To byly nejpříznivější podmínky celého dne a komu zůstaly volné starty, měl výhodu.

Poslední kategorií prvního dne byly OTVR A2. Vítr byl ale velmi silný s nárazy přesahujícími povolených 8m/s. Vedení soutěže prodloužilo okno pro létání do 19:00 neboť podle předpovědi měl vítr po 17. hodině zeslábnout. Opak byl pravdou a vítr dosahoval stále osmimetrovou hranici. Nicméně někteří borci začali létat a tak se soutěž nakonec mezi 18-19 hod. odlétala. Myslím, že jsme stanovili novou laťku, kdy lze s A2 soutěžit. V 19:00, těsně po ukončení soutěže, jako když vypnete větrák… Vítr zcela ustal. 

Následovalo vyhlášení výsledků : OTVR vyhrál Josef Hejsek před Martinem Křesadlem a Gejzou Maté, v OTVR A2  zvítězil opět Josef Hejsek před Jiřím Schieferdeckerem a Jiřím Hruškou a Retrovětroně ovládl Sláva Štorek před Jiřím Schieferdeckerem a Zdeňkem Sýkorou.

Soutěž o nejkrásnější model prvního soutěžního dne vyhrál Jirka „Šifi“. Ve 20:00 jsme dnešní den ukončili.

Jiří Hruška