Lee Renaud – RC vizionář

Asi jste přemýšleli, proč se v poslední době zabývám modely Lee Renauda. Lee byl určitě modelářský velikán a u mnoha modelářů jeho jméno vyvolává vzpomínky na jeho krásné RC modely. Jenže Lee nebyl jen konstruktér RC modelů, jak jste již poznali, byl modelářem, který vášnivě létal i modely volné, především v padesátých letech. A to není všechno. Ale pojďme popořadě.

Tady by měl člověk začít tím, že se narodil. Ano, Lee se narodil, ale netuším, kdy a kde. Asi tam, kde působil v letech padesátých, tedy v Nové Anglii v blíže neurčeném místě. Svůj první model postavil v roce 1942. Velmi úspěšným závodníkem byl od roku 1947. V letech 1951 až 1959 působil jako modelář a závodník, ale i jako organizátor nejrůznějších soutěží a výběrovek na soutěže FAI.

Ale přesuňme se dál, do let, kdy se již Lee přestěhoval do Californie. Lee byl velmi dobrý organizátor a měl nadhled, což mu pomáhalo realizovat jeho vizionářské nápady. Sponzoroval americký reprezentační tým. Jeho hlavní vášní se staly rádiem řízené modely. Stal se předsedou Hobby Industry Association’s Radio Control Division a zasloužil se o vymezení amatérských frekvencí pro RC vysílače v Americe.

V roce 1971 založil společnost Airtronics. Jeho prvním modelem, který se vyráběl jako stavebnice, byl model Olympic 99. Společně se stavebnicí bylo možné zakoupit proporcionální soupravu stejného výrobce. Typické pro Leeho konstrukce jsou křídla, která mají profil s rovnou spodní hranou a velká hloubka.

Plán mlůžete stáhnout zde:

Později ještě Olympic pokračoval verzí 2. Koncový oblouk byl zakončen wingletem stejně jako u Aquily.

Plán je ke stažení zde:

Leeho asi nejznámější konstrukcí byla Aquila. RC model, který u nás stavěl snad každý. Model měl rozpětí 2,5 metru a měl brzdy. (Já jsem jej postavil v roce 1985, pozn. autora). V roce 1977 s ním Skip Miller získal titul mistra světa. Jeho originální model je nyní v muzeum AMA.

Tento model byl pro mnohé naše modeláře velkou inspirací, nejen koncepcí ale i technologií stavby. Samozřejmě následovaly i další verze tohoto modelu Aquila XL a Aquila Grande.

Jako jeden z prvních začal používat pro start větroňů lékařskou latexovou trubičku. V podstatě stejný princip nyní používáme jako standardní startovací zařízení. V roce 1980 uvedl na trh RC soupravu Airtronics XL, která umožňovala nastavení reverzu na servech a nastavení exponenciálních výchylek. Je vidět že Lee byl opravdu vizionář.

Ještě se na chvilku vrátím k jeho RC modelům. V roce 1971 vyšel model Esprit. Měl motýlkovité ocasní plochy a křídlo, které se spíše blíží konstrukci volných modelů. Velmi zajímavý model.

Plán je ke stažení zde:

Lee Renaud se svým Espritem pózuje fotografům.

V roce 1981 přichází stavebnice modelu Sagitta, která byla navržena v roce 1979. Design modelu vycházel s Aquily a jeho dalších verzí. Profil křídla byl, v té době velice populární, Eppler 205. Model poprvé letěl 20. července 1979. Shodou okolností to byl stejný den jako vzlet modelu Olympic 99 v roce 1969, a ve stejný den jako Neil Armstrong přistál na měsíci.  Byl postaven pro závody kategorie F3B FAI a samozřejmě ekvivalent AMA. V roce 1981 s tímto modelem létal Americký reprezentační team.

Asi se shodneme, že Sagita je vrcholem designu přelomu sedmdesátých a osmdesátých let.

Plán ke stažení zde:

Bohužel, v polovině ledna 1983 Lee náhle umírá. Jeho smrtí americké RC modelářství ztratilo muže, který jej byl schopen posouvat kupředu, ztrátu utrpělo i celé světové modelářství. Ale čas běží a ztráty se zacelují. Leeho konstrukce jsou i dnes velmi inspirativní. Právem byl Lee Renaud uveden do Síně slávy AMA.

Krátkou vzpomínku na Lee Renauda napsal Jiří Hloušek

Zdroj:

Outerzone

Časopis RC Modeller, Model Aviation Magazine 1983

AMA History project