Korespondenční soutěž větroňů kat OTVR,OTVR A2, Retro, leden 2022

Tak se nám podařilo opět rozeběhnout již druhý ročník korespondenční soutěže. Lednové počasí sice letos nám modelářům příliš nepřeje, a na začátku měsíce mi připadal jen nápad o natažení gumicuku jako naprostá bláhovost. Postupně se však dle předpovědí alespoň na některé dny počasí poněkud umoudřilo, a mne začaly mail zaplňovat zprávy s vašimi nalétanými časy. Asi nejlepší počasí bylo v sobotu 15.ledna, kdy byl na většině území prakticky pouze slabý větřík, do hodnoty maximálně 2 m/sec. Takže ten den nastala lednová pohoda. Celkově však v tomto měsíci převládalo zcela neletové počasí po dobu minimálně 20 dnů. Přesto však se našlo dost soutěžících, kteří k prvním letošním startům přistoupili navzdory poměrně tvrdým povětrnostním podmínkám.

První výsledky však byly odlétány již 11.ledna, na letišti v Hoříně. V tento den jsme poprvé odlétali s historickými ARC A2 starty do nového ročníku korespondenční soutěže.

Počasí nevypadalo ráno zrovna moc přívětivé, po odjezdu z Kladna zhruba do poloviny cesty pršelo. Za Velvary však déšť postupně ustával, a na letišti v Mělníku již bylo podstatně lépe. Sešli jsme se však ve skupině 4 letců natěšených na letošní soutěžní starty. Teplota vzduchu dosahovala odpoledne až úžasné 2 st. C. 

   V prvním kole, kdy severozápadní vítr dosahoval rychlosti do 2 m/sec jsme všichni zapsali časy které se počítaly do celkových výsledků. V dalším kole však vítr poněkud zesílil na rychlost 3 až 5m/sec, ve výšce kde jsme modely vypínali z gumicuků byla jeho rychlost ještě větší. Důležité tedy bylo udržet model v prostoru před sebou, nad přistávací plochou. To se nám všem v každém startu zdařilo, avšak nalétané časy byly již poněkud nižší. Přesto se i v tomto zhoršeném počasí podařilo „odstát“ proti větru několik maxů.

Korespondenční soutěže se účastnili poprvé též dva další noví soutěžící, modeláři z Mělníka. Odjížděli jsme domů sice prochladlí, ale celkově spokojeni, již po předběžné domluvě dalšího společného létání pro měsíc únor. A určitý počet startů v kat OTVR a Retro se nám podařilo odlétat ještě v příjemném počasí na letišti v Jelenici, následující sobotu. 

Další zpráva dorazila od Zdenka Hanáčka.

V sobotu 15. ledna jsme si odlétali první kolo korespondenční soutěže. Létal jsem s Žehrovicemi, kolega Petr Hošek s Mosweyem od 13.00 do 15.00 hodin. Počasí vítr z SZ do 1m/s, 3/8 oblačnosti, teplota 5°C. Co dodat, prostě chladné lednové počasí moc nám na výběr nedává. Je třeba mít trochu štěstí, ale na začátek dobrý.

S pozdravem Zdeněk

Martin Křesadlo sobotní létání naší západní sekce popsal takto:Časoměřiči : Magdalena Brejchová, Martin Křesadlo, Jiří Veinfurt, Petr Hrubý, Miroslav Vaněk

Počasí : Dopoledne zamračeno, odpoledne jasno až polojasno

Vítr : 0-2m/s , směr SV

Teplota : 5-8 st.Celsia

Výška trávníku :  golfové 2cm

Sníh : 0cm

Nejvzdálenější účastník : Miroslav Vaněk – Praha

Létalo se na jeden gumicuk, střídali jsme se během modelářských diskuzí, měřením a donáškou modelů. Přišlo i pár diváků. Myslím, že akce se podařila na jedničku. Počasí vyšlo dle předpovědi. Těšíme se na další, únorové kolo. Samozřejmě opět budu letáčkem v médiích avizovat datum, místo a čas konání únorové akce.

Počítám i s malým občerstvením, aby se nám líbilo a vraceli jsme se rádi na Plzeňské akce.

Také Josef Hejsek odlétal v tomto příjemném dni.

Uplynulých čtrnáct dní jsem zpytoval svědomí a litoval, že jsem nelétal již 1. ledna, kdy zde bylo pěkné počasí. Následující dva týdny bylo hrubě neletové počasí, silný vítr, přeháňky, sníh, zima atd. Až dnes 15.ledna – v sobotu – se stal zázrak a vše bylo u nás jak na přání a štičí rozkázání. Jednoduše fantastické počasí pro modeláře. Vítr jihozápad cca 1,5 m/s (líp to vzhledem k terénu foukat nemůže), jasno, teplota na slunci 8°C, čas 13.30 – 15.30. Nový gumicuk spolehlivě tahal určitě přes 90 metrů. Pomocník, časoměřič, a návratová služba v jedné osobě Vladimír je po svátcích ve formě, tak to šlo jak po másle. Začal jsem A dvojkou, protože jsem chybně očekával, že vítr ustane úplně a ochladí se, což se nestalo. Naopak, začala se objevovat slabá termika, a jak bylo ovzduší klidné, bylo jasně vidět, když se větroň do této oblasti dostal, jak začal lehce houpat.  Do OTVR jsem si vzal Sluku, protože je tu málo místa pro velký větroň, ale nevadilo to, protože počasí vydatně pomáhalo. Musím říci, že jsem ještě neviděl Sluku takhle se pomalu ploužit ve vzduchu.

Tento pohádkový letový den si budu dlouho pamatovat, protože mi zajisté pomůže překonat skoro jistou mizérii v mých příštích aviatických pokusech. 

František Machač popsal jejich starty v neděli 16. ledna.


Tak jsme se dneska do toho zápolení se stopkami a zimou odpoledne pustili. Odlétali jsme OTVR. Mohu říct s hodně dobrým výsledkem. Včera kvůli rodinným povinnostem jsme se k tomu nedostali, a tak dneska, nebo asi v lednu už vůbec. Včera bylo krásný teplý den, počasí +7°C, vítr JZ do 2m/s, úplná paráda. Se Štěpánem jsme jenom litovali, že jsme nemohli jít létat. Tak honem dnes, i když předpověď už nebyla tak optimistická. Trošku se ale počasí zdrželo a tak po obědě honem na louku. První to odlítal Štěpán. Teplota 0°až -3°C. Vítr trochu divný, stále se točil od JZ až po SZ okolo 4m/s, nahoře snad ze všech směrů. Taky bylo vidět, že neměl vysílač v rukách dva měsíce. Nakonec se mu povedl zaletět docela slušný výsledek. Potom jsem nastoupil já. Vítr zesílil v nárazech 8, ale čistě ze západu. Tohle Širchanovi sedí a šlo to jako po másle. Jenom ta zima. Prsty na rukách po dvou kolech už nebyly cítit a odlítat rozlet už byl více trest, jako odměna. Bylo celkem zajímavé, jak chodily stoupáky. Byly úzké, ale o to výživnější a chodily v řadě za sebou. Stačilo stoupákem jenom prolétnout a zisk byl slušných 5 metrů. Po vypnutí výška asi 120 metrů a max končil tak ve třiceti metrech.  Teď nám zbývá ještě odlítat RETRO. Model až na pár drobností už je téměř hotový. Jenom ho zalítnout a na rychlovku aspoň po třech startech, abychom měli leden splněný. K focení nedošlo, protože už by asi nikdo z nás neudržel mobil v rukách. Snad příště bude líp.
Počasí. teplota 0°až -3°C, Vítr 4 – 8m/s JZ až SZ, Oblačnost 3/8. Bez sněhu…..

22. ledna pak přišly další doplňující informace od Františka Machače o létání s modely „Štír“, v kategorii Retro, konstrukce L. Haškovce z roku 1975.


Zálet modelů jsme provedli naostro přímo v tomto lednovém kole.
Jak jsme lítali, no po pravdě děs. Severní vítr 4-6m/s to je to nejhorší co může být na lítání na louce kde létáme. Je to totiž asi 100 metrů za lesem a proti drátům vysokého napětí 440kV. Za lesem rotor k pohledání, tak to bylo někdy, jak nahoru, tak dolů. To ale vůbec nevadí. První jako vždy šel na řadu Štěpán, po vytrimování a nastavení na zemi, dva lety a žádný pořádný výsledek. Tak jsem zkusil jeden let já, další dotrimování a výsledek totožný. Tak jsem prohlásil, že to chce zalítat v klidu, a hlavně jiný směr větru. Tak to dolítáme tak a příště už to bude snad lepší. S úsměvem jsme se shodli na tom, že snad nás nikdo nesesadí v tomto kole ze dvou posledních míst….

Poslední zápis potom přišel od Pavla Rábka ze Slovenska.

Ja som lietal v ten prvý termín, 2.1.2022. Po príchode na plochu svietilo slnko a citeľne ohrievalo, čo samozrejme spôsobovalo radosť našim telesným schránkam a aj modely vychutnávali prvú termiku v roku. Snažili sme sa čo najskôr odlietať súťažné štarty, ale termiky postupne ubúdalo, čo je aj vidieť na výsledkoch. Keďže svetla zostávalo ešte vyše hodiny, lietali sme pre radosť ďalej. Aké bolo naše prekvapenie, keď s klesaním slniečka a citeľným ochladzovaním, naše letúne podávali skvelé výkony. Ani jeden štart nebol pod 6 minút. Ale to sme už merali iba na vysielačke. No čo už. Modelár sa asi nikdy nenaučí odhadnúť výskyt termiky na 100%. 

Ako sa lietalo chlapcom 16.1. neviem ,lebo namiesto radosti na letisku, som bojoval s Covidkom. Ďalší mesiac by sme chceli pridať aj Retro vetrone.


A jak to tedy vypadalo z pohledu čísle? Zde jsou výsledky za jednotlivé kategorie. Opět je pak najdete v celkovém souhrnu jednotlivých kol.

Sloupec „Bon. 1“ obsahuje bonifikaci za odlétané kolo.

Jako již tradičně, pohled na průběžné výsledky v souhrnu jsou zde.

Všem účastníkům bych chtěl tímto poděkovat za odlétané výkony, a zároveň k soutěži přizvat další modeláře, kteří zatím své modely nechali odpočívat.

Mějte se pěkně a těším se na únorové kolo. Snad to počasí bude lepší než v lednu.

Zdraví Pepa Kubeš