Korespondenční soutěž větroňů kat OTVR, OTVR A2, Retro, prosinec 2022 – závěr

Tak jsme se dostali k odlétání posledního kola naší korespondenční soutěže. Prosinec však počasím našim aktivitám dost nepřál a do vzduchu se odvážilo svěřit své modely podstatně menší procento soutěžících. Silný vítr po většinu měsíce, do toho i sněžení, to vše v podstatě potvrzuje nutnost úprav pravidel této soutěže, pokud ji máme zachovat jako funkční a aktivní do dalšího roku. A k jedné z úprav bude patřit i zkrácení na osm měsíců, tedy od začátku března do konce října. I další úpravy pravidel této soutěže pak vznikly ze zjištěných poznatků v tomto roce, nemějte nám to tedy za zlé. Měly by – především – alespoň trochu rozšířit počty zájemců o toto létání, především v kategorii „Retro“ umožnit více modelářům rozšířením výběru a povrchovou úpravou jejich větroňů. Vždyť mnohde mohou ve skříních a na půdách odpočívat modely, které byly určitým omezením pro rok 2022 ze soutěže vyřazeny. Nyní jsou tedy pravidla po zkušenostech z předchozího ročníku nastavena poněkud benevolentněji, a já osobně zvu majitele takových – jak nově postavených, tak starších odložených – k návratu, nebo novému zařazení do naší soutěže.

Než se podíváme podrobněji na pravidla, projděme si ještě výsledky a zážitky z létání v prosinci, teprve potom lze zhodnotit celé naše snažení, případně smyslnost této akce.

První se v prosinci ozval Franta Machač.

Tak jsme to dnes dobojovali. Na prosinec krásné počasí. Když jsme začínali tak téměř jasno +9°C, téměř bezvětří. Konec lítání už byl teda prosincový, zatáhlo se,  -1°C fouká ze severu  3-4m/s. Ten vítr bych bral, ale ta kosa na ruky, fuj.
Co jsem myslel, že s gumicukem už tu zimu nějak přežijeme, tak opak byl pravdou. Po dvou startech a třetím prasknutí gumy jsem myslel, že mě odvezou. Ještě dva pokusy a stejný výsledek, už se to nedalo. Protože jsme lítali hned za barákem, zašel jsem domů pro úplně nový gumicuk, který jsem šetřil na příští rok. Potom už to šlo jak na drátku. Výsledky nevalné, ale jinak spokojený. Vnuci si odsouhlasili mezi sebou, že větroně do jara už ani za nic.
K soutěži bych chtěl dodat pár slov. Je dobře, že ses odnás do toho nechal uvrtat. 🙂  Je to zábava na celý rok. Mnoho soutěží kde se lítají větroně u nás není a jezdit někam 300 kilometrů a více je v této době pro mě neúnosné. A přitom je to asi „top“ kategorie kde musíš dokázat, že něco umíš. Kde nezáleží na síle motoru, ale na hlavě každého. Jistě je to neporovnatelný mezi sebou. Každý lítá v jiném prostředí a v jiných podmínkách. Můžu prohlásit, že my jsme si užili téměř všechno. Od sněhu, trochu vody taky neuškodí, až po den kdy by letěly i vrata. Jsem rád, že se vnuci s tím poprali statečně. I když to camrání a blbý kecy k tomu asi patří.

Následovaly nalétané časy ze skupiny v Mělníku

V příloze Ti posílám výsledky z dnešní korespondenční soutěže, kterou jsme odlétali na poli v Dolních Beřkovicích u Vlastika Macholdy, nejen větroni, ale i motoráky na lyžích. Bylo hezky, velmi zdravě, vítr do 1 m/sec., teplota -3,5 stupně, krásně svítilo sluníčko, čas mezi 13,30 –  15,00.

Guma  žlutá od tebe se snažila tahat, ale síla byla slabší než za tepla. Opravdu krásné polétání , odpoledne se povedlo. Létali jsme jenom A-2.  Zelenkovi

Nejlepších výsledků v kategorii ARC A2 dosáhl Honza Voldřich z kladenského klubu.

Tak jsem ještě stačil odlétat  ARC-A-2 na Dobré. Bylo to v sobotu 10.12. 22. Ráno volal syn že by šel lítat. Bylo zataženo,1-2m/s, směr větru od Lapáku.

Mírně to nosilo – 0-1 m , a tak časy docela dobrý.

Z Jeseníku nám poslal nalétané časy Zdeněk Hanáček


Máme za sebou poslední kolo korespondenční soutěže. Dnes u nás na Jesenicku konečně polevil jihozápadní vítr, tak jsme šli na to. Dali jsme si sraz kolem půl jedenácté na letišti. Vítr z Z – JZ 1 až 3 m/s. Na letišti nebyl provoz, tak jsem měli klid na létání. První starty nic moc, kolem oběda se vítr zklidnil a podařilo se odlétat i dva maxe. Na závěr pěkné polétání.

Velké díky za uspořádání této soutěže. Je to prostě paráda mít důvod si jít každý měsíc zalétat. Už se těším až znovu začneme.
Přeji všem vše nej do nového roku.

A na konci měsíce též doplnili výsledkovou listinu naši kolegové ze Slovenska

Píšem na Nový rok 2023, kedy mi už odpadli povinnosti s prípravou a prežitím sviatočného obdobia. December na to, že bol k slniečku skúpy, ponúkol dve  príležitosti k lietaniu. Nedeľa 18.12. nás od rána nenechala na pochybách o tom, že to myslí s pekným ideálnym počasím vážne. Od rána slnečno a bezveterno. Zvyšok Slovenska bol pod snehovou prikrývkou, okrem juhozápadu, ale aspoň u nás celý deň mrzlo. Nevídaný a čoraz vzácnejší to jav. Lietalo sa perfektne. Aj nejaký ten dravec sa vybral krúžiť do termiky. Výšky z katapultu boli slabé. Studený hustý vzduch a štipec termiky ale nakoniec umožnili Ľudovi zapísať dve maxá a mne jedno.  

Do konca roka ostávalo pár dní a už to vyzeralo, že tento rok lietanie zabalíme. Nádej ožila s trojdňovou predpoveďou na predposledný deň roka. Kamil a Ľudo boli dohodnutí, že ešte raz si zalietajú, keď už rosničkári sľubujú na koniec roka jar. Ja som musel ešte ísť do práce. Od rána olovená obloha a slabá hmla. Nakoniec presne predpovede sa vietor otočil o 180 stupňov a od západu sa nasúvalo svetlo. Nakoniec som to nevydržal a z práce som zdrhol o dve hodky skôr a vôbec som neľutoval, lebo tá jar predsa prišla. Jasno, teplo a bezvetrie. Kamil zalietával nový model a že sa mu darilo, hneď sme aj zapísali výsledky. S veľkou chuťou som pri nízkom slnku fotil. Dokonca nad Kamilom, ktorý držal v ruke nový vetroň, preletelo v ukážkovej formácii 10 labutí a ja som ten okamih zachytil. Aké bolo moje sklamanie, keď som doma zistil, že som zabudol vložiť do aparátu pamäťovú kartu, nemusím ani opisovať.   Prajem všetkým do nového roka veľa, veľa zdravia, pokoja a veľa pekného lietania.

Děkuji všem soutěžícím za jejich účast v tomto ročníku soutěže, přeji do roku 2023 především zdraví a pohodu, ale i chuť modelařit, čas pro stavbu nových modelů a také čas na létání.

Váš Pepík Kubeš

Výsledky prosincového kola


A nyní se pojďme podívat na celkové výsledky za jednotlivé kategorie.

V kategorii velkých větroňů, tedy ARC či pokud chcete OTVR létalo celkem 30 účastníků. To svědčí o oblíbenosti této kategorie. V letošním ročníku zvítězil Kamil Horáček, který nasbíral rovných 100 bodů. Skvělá práce. Na druhém místě se umístil Štěpán Kučera. Létal pravidelně a velmi dobře. Získal 96 bodů. Na třetím místě je pak Franta Machač, který koučuje oba kluky Kučerovic. Myslím, že je to náročné ale zvládá to velmi dobře. Ostatně to již ukazoval v ročníku 2021. Franta nasbíral 89 bodů.

Osobně jsem byl zvědavý na kategorii ARC-A2, to je moje srdcovka. Bedlivě jsme sledoval kdo se ještě přidá, komu to jde nejlépe. Zvítězil koordinátor soutěže Pepík Kubeš. Létal s několika modely a sbíral body a také bonusy. Sice nestihl 12 kolo ale nakonec to bylo 81 bodů. Jako druhý je stájový kolega Zdeněk Cinert. Nemůže si vynachválit důchod a tak poletuje s A2. Je to skvělé, že ho to takto baví. Typický volňáskář, který podlehl kouzlu historických modelů. 77 bodů jej vyneslo  na druhé místo. Třetí místo obsadil Pepík Hejsek. Letos létal s Ikarusem IV, maďarským větroněm s profilem od Ďuribáčiho Benedeka. Získal 67 bodů. Ještě dlužím počet závodníků, je to 24 statečných modelářů.

Nejvíce diskutovaná a probíraná kategorie Retro. Celý rok jsme sbírali zkušenosti, diskutovali a zamýšleli se nad budoucností této kategorie. Když se něco rodí nového, je to občas bolestné a občas vás to vysiluje. Takže kdo je nejlepší po 12 měsíčním maratonu? Štěpán Kučera se nakonec stal vítězem. Nalétal 72 bodů. Na druhém místě je Zdeněk Hanáček, jeho model jsem tu ukazovali v samostatném článku. Myslím, že si to poletování hodně užívá. Celkem nasbíral 55 bodů. Na třetím místě je bratr Štěpána, Jonáš Kučera,  nalétal 51 bodů. Doufám, že se mu to líbilo a příští rok polétá v soutěži opět. Retro kategorii létalo 21 soutěžících, což je skvělé.

V ARC kategorii bylo 5 modelářů, kteří měli plných 12 kol. V A2 to byl pouze jeden, Honza Zelenka. V Retru to nebyl nikdo. Ale tady jsme to ani nepřepokládali. Je to mladá kategorie.

Měli jsme v korespondenčce mezinárodní účast. Skupina modelářů ze Slovenska, kterou koordinoval Paľo Rábek se činila. Upřímně, byla nejdisciplinovanější. To je dlouhé slovo. Proč? Protože jejich reportáže, fotografie a pravidelná účast nás těšila celý rok. Moc děkujeme. Musíme zmínit i další, třeba právě Frantu Machače s vnuky, který psal velmi dobré příspěvky. V roce 2021 dokonce pro nás napsal článek o stavbě a létaní se samokřídlem Ostříž II. Pravidelně posílali fotografie a komentáře, například Zdeněk Hanáček s Petrem Hoškem, kolegové z Mělníka a Neratovic, Pepík Hejsek a další a další. Všem, co jste se zúčastnili, co jste posílali fotografie, všem co jste psali reportáže a posílali výsledky moc děkujeme.

Ještě k vyhlášení nejlepších. Připravíme diplomy a ty vám pošleme e-mailem. Všichni dostanou účastnický list. Opět v elektronické podobě. I když nemáme na všechny e-mailové adresy, pošleme je na ty co máme, a vy si je pak nějak rozdělíte. Prosím o shovívavost, mám toho momentálně až nad hlavu a tak to bude postupně myslím během února.

Ještě řeknu, že informace k dalšímu ročníku již s Pepíkem Kubešem a Jirkou Hruškou chystáme a zveřejníme je v samostatném článku. Soutěž bude mít i své logo. To bude již na diplomech a účastnických listech za tento ročník.

Korespondenční soutěž 2022 skončila, ať žije ta v roce 2023!

Jirka Hloušek