Korespondenční soutěž větroňů kat OTVR, OTVR A2, Retro, duben 2022

Duben vždy pro modeláře dává představu již poněkud teplejšího a lepšího počasí, vyznačuje se většinou již také vyšší aktivitou stoupavých proudů. Ty však bývají často poměrně úzké, následované stejně silnými klesáky. A jejich vznik je, díky málo prohřátým povrchům značně nepravidelný a značně nevyzpytatelný.

Začátek měsíce byl stále ještě poměrně větrný, teprve v druhé dekádě se počasí poněkud začalo umoudřovat. Za poměrně silného větru – 5 až 9 m/sec, a částečně ve sněhových přeháňkách se v neděli 10. dubna odlétala na letišti v Lánech druhá soutěž větroňů „Sluka Cup“. Pro následující den ale již byla předpověď podstatně příjemnější, s větrem 1 až 3 m/sec.  Takže na letišti v Jelenici jsem se sešel s mělnickými modeláři a odlétali jsme v kat. ARC A2. Bylo však poměrně chladno, a zalétnutí maxima bylo naprostou výjimkou, které se povedlo pouze Zdeňku Cinertovi a Ivo Šebánkovi v kat. OTVR s opraveným modelem Jestřáb. Zato já jsem zapsal do „škrtaných časů“ naprosto nejslabší výsledek, tedy 55 sec. Měl jsem dokonce obavy, že moje A2 bude na zemi dříve než padáček od gumicuku. Prostě to vůbec neletělo, z volných modelů znám takový sestup pouze při použití determalizátoru.

Další sraz „kladenské“ skupiny „ proběhl až 14. 4. na letišti Velká Dobrá, kde byl naštěstí v tento den pouze minimální letový provoz. Počasí bylo také proměnné. Po prvních startech, kdy byl spíše problém některé modely dostat ze silného stoupání v jasné obloze, se po mírném zatažení slunce slabší oblačností za termikou zcela zavřely dveře, a podle toho vypadaly i nalétané časy. Pozitivní ale v tomto létání byla účast pana Richarda Metze, který se také se svoji A2 „Amigo 1“ zapojil do korespondenční soutěže. Tento větroň z konce padesátých let, předchůdce známého „Amiga 2“ byl již nabízen v katalogu firmy Graupner z roku 1960 ve dvou verzích. Buď jako RC model, nebo jako soutěžní volný větroň kategorie A2.

Pak se z důvodů opět větrného a mizerného počasí několik dnů nic nedělo. Až 23. Dubna se ozval Zdeněk Hanáček:

„Dnes 23.4. jsme létali čtvrté kolo korespondenční soutěže. Létali jsme na letišti aeroklubu Jeseník v Mikulovicích. Na letišti byl klid, tak bylo cele naše, protože jsme létaly v dopoledních hodinách. První jsem odlétal soutěžní starty s modelem Harlequin pro kategorii Retro větroně. Poté jsme šli na to historiky. Petr letěl první a podařilo se mu zaletět maxe. Letím po něm a také se mi daří. Druhým startem má Petr znovu maxe, ale ja ne. Třetím startem jsme si to vyměnili. Posledním startem se Petrovi daří a mě ne. Petr ještě letí rozletový let, ale nedaří se mu. Odlétat maxy nebylo jednoduché až na jeden, protože jsme je odlétali ve výškách mezi 20 až 30 metry. Takže to byl docela boj. Létali jsme od 10:00 do 12:00 hodin. Počasí vítr z SV 1-3 m/s, polojasno, teplota 16°C“.

27. Dubna se ozval Pavel Rábek ze Slovenska, který pak ještě doplnil do soutěže výsledky dalších kolegů z Trnavy:

„Prvý deň, kedy sa dalo lietať bol štvrtok 21.4.2022. To sme sa stretli dvaja. Moja maličkosť a Kamil. Napriek peknému počasiu sme začiatok lietania načasovali do termickej prestávky. Nenosilo vôbec nič. Nechali sme trochu času, aby slniečko kleslo nižšie, vzduch sa trochu vychladil a hľa. Nahriata zem produkoval želané stúpáky. Kamilovi sa (ako obyčajne) podarili tri maxá. Rozlet bol skutočne o vôli lietať. Trikrát posielal model z nebeskej výšky ostrými zákrutami a trikrát ho to znova vykoplo k obláčikom. 

V sobotu prišiel aj Ľudo. Kamil už nelietal súťažne, ale ja som prevetral Liona. Zatiahnutá obloha ale bola na stúpavé prúdy skúpa. Pre oživenie sme sa odfotili na pozadí modelov, ktoré sa v Močenku na lúke zleteli k sobotnému venčeniu.“

V úterý 26. jsem odlétal Josef Hejsek dubnové kolo v OTVR a OTVR A2:

„Tak pozdě proto, že bylo neustále větrné počasí a měl jsem obavy, jak bych to na tak malém prostoru bez úhony zvládl. Čekal jsem tak dlouho, až nefoukalo skoro vůbec a navíc každou chvilku z jiného směru. Protože se mělo počasí opět zhoršovat (nepotvrdilo se, naopak), zavolal jsem běžce – měřiče a odlétali jsme to. Podmínky: Teplota 16°C, vítr variábl  0 – 2m, polojasno. „Síle“ větru odpovídaly i dosahované výšky a následně i časy. No, měl jsem ale i horší kola. Mírné podmínky posloužily k tomu, že jsem bez obav vytáhl dosud nepoužité stroje“.

Z modelářského klubu Kamenné Žehrovice zatím účast soutěžících proti loňskému ročníku poněkud vázne, což na ostatní soutěžící rozhodně nepůsobí pozitivně a motivačně. Odlétali pouze Jirka a Jan Hruškovi, dejme mu tedy slovo:

„Duben tak nějak utekl a my s Honzou sotva stačili odlétat aspoň á dvojky. Na letiště jsme se dostali ve čtvrtek 28.4. V pozdním odpoledni, něco po půl páté. Natáhli jsme nový gumicuk a začali hned soutěžit. Nutno podotknout, že nový gumicuk se mi zdál na první pohled měkký, ale nakonec se ukázal jako silnější než naše stará guma.
Počasí bylo na oko skvělé, ve vzduchu už to tak parádní nebylo. Termika rozbitá, klesáky silné. V prvním kole jsem dal pohodlného maxe, Honza naopak necelou minutu! Ve druhém kole jsem maxe zas nedal já… Nejvíce si cením maxe ve třetím kole, kdy jsem se zachraňoval přes minutu ve slabé nuličce pár metrů nad zemí. Nakonec jsme dospěli do rozletu, kde jsem udělal stejnou chybu, za kterou jsem Honzu v minulém kole peskoval, tedy že jsem přistál mimo letiště. To je na Kladně, kde má modelářská plocha 12ha, opravdu blbost první třídy. Takže mých více než pět rozletových minut se smrsklo na nulu a tak mě Honza v klidu přelétal.
Ahoj a letu zdar!
Jirka Hruška       PS: přidávám foto – pomník mé blbosti… „

A poslední výsledek dorazil od Vlastimila Hývla z Podhořan, málem soutěžní starty nestihl, ale nakonec to přeci vyšlo –  létal 28.dubna, časoměřil V. Janek. Vlasta přidal nyní do soutěže ještě Liona v kategorii Retro.

Takže soutěžní sezona se nám docela zajímavě rozjíždí, zbývá do konce ještě 8 měsíců. První třetina roku byla tedy spíše takové zahřívací a oťukávací kolo, nyní se již budou každému dalšímu nově létajícímu modeláři započítávat body ze všech následujících létání. Z tohoto důvodu tedy zvu do létání všechny, kteří mají doma model vyhovující pravidlům dle SAMu95, a se svojí účastí ještě váhají.

Jedeme tedy od května již naplno!

Zdraví vás Josef