Korespondenční soutěž větroňů kat OTVR, OTVR A2, Retro, červenec 2022

Utekl nám další letní měsíc. Vzhledem k počasí, které dokázalo být občas značně proměnné, dovoleným, prázdninám a dalším letním aktivitám se létání účastnil prakticky standartní počet soutěžících.

Z nových účastníků v soutěži se mi k létání podařilo v kategorii Retro přesvědčit ke čtyřem měřeným letům Honzu Štohanzla z Varnsdorfu, který oprášil a do vzduchu poslal starého Štíra. Z tohoto kouta země mám však v dalším měsíci slíbenou účast se starou Špulákovou Čejkou. Takže je možné, že se z tohoto kouta republiky k létání přidají i další modeláři.

První v tomto měsíci odlétala skupina okolo Zdeňka Hanáčka, a to již 3. července.

Vítr měl směr od SV až po V šlo spíše o vánek s termickými poryvy do 2 m/s. Létaly jsme na letišti Aeroklubu Jeseník v Mikulovicích od 11:00 hodin. Provoz na letišti byl slabý, tak jsme se tam v pohodě vlezly. Pohled na oblohu nebyl moc radostný, kumuly kolem letiště žádné a jen výšková oblačnost, ale nebylo to až tak špatné. Začinal jsem s Žehrovicemi každým sartem jsem dal maxe, jen rezletový let stál za prd. Kolega takové štěstí neměl. S Harlequinem už jsem takové štěstí neměl vítr už uplně zeslábl. Výšky z gumicuku nic moc a termika to samé. Toto kolo se nám moc nedařilo, ale to vůbec nevadí. Děláme to pro radost a zážitky z létání.

Ve stejném datu odlétali také naši kolegové na Slovensku.

Pozdravujem tentokrát v strede prázdnin. Z veľkých plánov na júlové lietanie zostal iba prach. Rekordné horúčavy a k tom silný vietor urobili svoje. Teraz ďakujeme nápadu lietať hneď v nedeľu 3. júla. Teplo bolo „iba“ letných 30 stupňov a vietor do 4m/s, hoci v predpovedi bolo fakticky bezvetrie. Ale to by musel byť u nás na rovine zázrak. Okolo 3 hodiny popoludní to začalo nosiť, tak sme šli do toho. 

Další létání proběhla na pastvinách u obce Straškov, kde jsem společně s Honzou Voldřichem odlétal ARC A2 13.7. Vítr byl do 2 m/sec, teplota odpoledne dosahovala přes 32 stupňů. Stačily zde tři rozehřáté střechy našich aut, nad nimiž jsem se ve dvou startech  zachraňoval ve výšce asi 30 m. V rozletu z toho pak byla za pár minut výška přes 150 metrů, a začal boj o stažení mého modelu Pjerri na zem, což se nakonec po letu 12:41 min podařilo.

Ke konci měsíce odlétala pak ještě další skupinka potřebné časy na letišti v Lánech. Zdeněk Klíma zde zapsal se svoji Slukou II krásných 2x 300 sec, ale v posledním letu téměř předběhl cestou k zemi padáček gumičku časem 44 sec. Důvodem bylo nepatrné poškození dolní části SOP, čehož jsme si však před startem modelu nikdo nevšiml.

Poslední výsledky došly od Františka Machače, který soutěž odlétal až 29.7.

Tak dneska jsme dorazili alespoň OTVR. Celý měsíc byl naročný na čas. Dovolené, výlety, koupalistě a jiné kratochvíle. Do toho všeho to příšerné horko. Dneska v podvečer jsme se na to vrhli s tím, že od zítřka má začít pršet a bylo by po létání. Daleko jsme nešli, ono není moc kde létat. Louka kam chodíme létat je porostlá takovou tvrdou trávou, do které se tak krásně zamotá silon z gumicuku, že je to na zbláznění. Tak jenom za barákem, je to taková nudle a je tam málo místa. Dá se použít při severovýchodním a jihozápadním větru. Jinák se přistávat nedá. Tak z nouze cnost.

Tento měsíc tedy máme již 7. kolo za sebou. Čeká nás to srpnové. Doufejme, že počasí nám bude přát a tak to bude  období dlouhých termických letů.

Váš Pepík Kubeš

PS: Zcela poslední došly výsledky od Vlasty Hývla z Podhořan.  Bohužel zrovna v době, kdy zpracovatel trávil několik dnů na dovolené, a nestihl včas dát potřebnou informaci.