Korespondenční soutěž větroňů kat OTVR, OTVR A2, Retro, březen 2023

Pravidla pro ročník 2023 byla včas zveřejněna na stránkách SA95.eu, informace o konání soutěže jak v loňském roce, tak upřesnění pro letošní rok vyšlo v modelářském magazínu RC modely 3/23. Takže tato akce vstoupila ve známost pro daleko větší množství možných budoucích účastníků. Jediné co pro začátek létání nám všem nepřálo, bylo počasí. Od začátku měsíce vanul po většinu dnů velmi silný vítr, který neumožňoval ani zkušeným borcům, natož pak méně ostříleným letcům vypustit své relativně křehké létající aparáty mnohdy nevídaných historických tvarů na oblohu.

Za první letové dny bylo tak možno označit až 18. a 19. březen, svátky všech Edů a Pepíků.  Já osobně jsem strávil polovinu svého svátečního dne na kladenském letišti, kde náš LMK pořádal odloženou soutěž krajského přeboru žáků volných modelů. Zde jsem dopolední poměrně přijatelné počasí využil k záletu svého nového RC větroně „Limit“ konstrukce Josefa Bíbra a k soutěžnímu létání jsem se tak dostal až po 13 hodině, kdy sice zůstávalo – stejně jak po celý den – téměř bezvětrné počasí, ale do toho se přidal drobný déšť, což nijak nepřispívalo vzniku potřebných stoupavých proudů. Spolu se mnou natáhl svůj gumicuk i Honza Voldřich, a tak po vzájemném měření jsme odlétali alespoň v kategorii ARC A2, bohužel bez dosažení maxim a pouze s průměrnými časy.

Ve stejný den se také létalo v Žatci:

Ahoj posílám výsledky z korespondenční soutěže ze Žatce. Dne 18.3.2023 se odlétala korespondenční v  kategorii ARC-A2. Počasí – jasno, teplota 10.stupnů, vitr sz-do 1.m/sec, časy jsme si měřili navzájem. Začátek létání v 10 hodin dopolende, konec ve 13 hod. Soutěžící Jan Pidrman LMK Žatec CZE 615 016, Schieferdecker Jiří LMK Louny CZE 285 047. Létalo se na letišti Žatec-Macerka na modelářské ploše.

a poprvé dorazily i výsledky z AMC Blatná:

Dobrý den,

v sobotu 18.3. 2023 jsme za AMC Blatná odlétali první kolo Korespondenční soutěže větroňů. Počasí bylo příznivé, vítr SV, 2m/s a od 14. hodiny jsme postupně každý odlétali čtyři starty. Časy jsme si měřili navzájem a jsou zapsané v přiložené tabulce. Akci jsme pojali jako zahájení činnosti „historické sekce“ našeho klubu a již se těšíme na kola následující. Zdravím za AMC Blatná,

Stanley Stembera

Ozval se i Zdeněk Hanáček:

Ahoj Pepo,

dnes jsem odlétal první kolo korespondenční soutěže 2023. Nelétal jsem sám, ale byl se mnou kolega, který staví model Amigo II a chce se zůčastnit této soutěže. Petr Hošek byl na plánovaném výletě s rodinou. Co se týče létání, to byl balzám na duši. Aspoň když jsem létal s Žehrovicemi. Všechny starty to byla paráda. Maxy zadarmo a rozletový let skoro 40 minut. S Harlequinem už to taková slast nebyla, ale to vůbec nevadí. Krásné jarní počasí vyšlo na jedničku. Vítr do dvou metrů prvně foukal od JZ, když jsem začínal s Harlequinem se otočil a foukal od SV.

Ještě závěrem. Dnešní létání to byla odměna za skoro tři měsíční půst. Na posledy jsem létal poslední kolo loňské korespondenční soutěže, protože u nás nebyl víkend kdy se dalo létat.

S pozdravem Zdeněk Hanáček

Další článek o létání poslala plzeňská skupina:

Létání na Bambousku za větrného počasí 4až 6 metru proběhlo vcelku bez problému a žádná termika jenom náfuk, Martin Křesadlo OTMR model Havran let.čas 270,60 vt. , ARC-A2 model Sirotek  let. čas 120 ,135 ,140 ,141 vt. Retro model Free Spirit le. čas 223 ,315 vt. Jiří Veinfurt

a také Franta Machač:

Ahoj Pepiku
Už jsem myslel, že to tento měsíc odpískáme. Počasí na kočku a do toho ten ten vítr, to je děs. Dneska poslední den března jsme to riskli a vyplatilo se. Lítali jsme po chvílích mezi dešťovými přeháňkami, vítr do 5m/s.  První do toho skočil Jonáš a krásný tři maxe, nahoru k tomu přihodil sedm minut. Ani jsem tomu moc nevěřil, že to naletí. Potom jsem do toho šel já, perfektní. Když přijel Štěpán ze školy tak honem. Mezi tím přešla přeháňka. Po prvním letu to na velkou slávu nevypadalo. No a nakonec nám vytřel zrak. Začala se přibližovat zase voda z hůry. Poslední start do rozletu. Před vodou chytnul stoupák, výška nádherná. Ve čtvrté minutě začalo mrholit a tak od té doby jenom dolů. I tak dvanáct minut bylo fantastický. Retro větroně jsme prostě nestihli, tak snad příště.
Tak to jsme odlítali březen. Snad už se počasí umoudří a bude se dát lítat častěji. Prakticky jsme lítali tento rok poprvé. Vždycky to bylo na rychlovku jeden skok a domů.

Koncem měsíce dorazily ještě výsledky ze Slovenska:

Pozdravujem.

Január a február, na to že sú zimné, boli omnoho milosrdnejšie k modelárom. Lietali sme častejšie, ako v prvom jarnom. Aby sme sa vôbec zišli, museli sme využiť deň počas týždňa, hneď ako sme sa uvoľnili z práce. To bol jeden z mála pekných dní. Tak som nestihol odlietať historikov. Snáď apríl …..

Máme nového účastníka Miroslava Bílka z Hodonína, který však odlétal již 17. Března:

Dobrý den,

březnové kolo jsem odlétal 17.3.2023 od 14:00 – 16:00 na Hodonínském letišti. Počasí, zataženo, teplota +9 stupňů C, vítr 2,5 m/s, který s přibývajícím časem zesílil na 4,8 m/s a ochladilo se. Tak bylo dolétáno a šlo se domů. Časomíru obsluhovala přítelkyně Hanka, která pečlivě zaznamenala dosažené časy. Model Niké od Guy Guidici kategorie A-2.

S pozdravem Miroslav Bílek   SAM 78 – 446

Těším se na dubnové výsledky.

Váš Pepík Kubeš

Výsledky za jednotlivé kategorie

Odkaz na tabulku celkového pořadí