Jedno jubileum, které by nemělo být zapomenuto

Jedno letošní jubileum jsme na našich stránkách ještě nezmínili. Je to jubileum modelu Radoslava Čížka, Admirál 71, či chcete-li prvního Admirála. Člověk by vůbec nevěřil, že modelu je již padesát let! Je to tedy pořádný historik.

Model byl publikován v časopise Modelář číslo 11 v roce 1971. Ve stejném roce Vláďa Horák získal s modelem titul Mistra republiky v kategorii RC-V1.

Autor sám o modelu napsal toto:

 „I když větroň „STANDARD“ (plánek Modelář č 35s) odvedl své a naučila se s ním létat řada modelářů, bylo již jasné, že výrazně zasáhnout do špičky kategorie RCV1 může jen model řešený speciálně pro její podmínky. Šlo především o bezpečný start vlekem bez kladky (i za bezvětří) na plných 150 m výšky, o minimální klesavosti a schopnosti pronikat proti větru alespoň do síly 5m/vt. při zemi. A tak jsem o Vánocích 1970 nakreslil „ADMIRÁLA“. Z podmínky minimální klesavosti vyplývá i potřeba co nejmenší váhy, což zase umožňují jednoduché a účelové tvary modelu. Při tom všem je záhodno, aby model vypadal k světu a také něco pevnostně vydržel. Volil jsem tedy hranatý, pouze vpředu zaoblený trup a křídlo tradiční „žehrovické“ osvědčené koncepce s profilem navrženým zvláště pro tento model. Dostatečnou podélnou stabilitu jsem zajistil při krátkém trupu vysazením výškovky na směrovku. Toto řešení je též ochranou pro výškovku, která je dimenzovaná opravdu jenom na let, nikoli nárazy…“

Admirál 71 byl u nás v Žehrovicích postaven ve dvou exemplářích. Jeden, tedy již zmíněný postavil Vláďa Horák a druhý Václav „Venca“ Janouš. Zde jsou oba exempláře na snímku. Vláďa Horák má ale model po nějaké opravě. Dle toho, že proužky jsou přerušeny. Venca Janouš si asi trochu upravil model, nemá přechod na kýlovce. Kabinku mýval na svých modelech vždy stříbrnou.

Model byl tedy navržen v roce 1970. To dokazuje i údaj na jednom z nalezených částí plánu. Je zde uvedeno datum 25.11.70.

Ještě v té době to byl prostý Admirál. Na dalším fragmentu, datovaném dnem 22.12.70 je již ale nové jméno – Admirál 71.

Model měl profil křídla, který navrhl Radoslav Čížek  RC-3765-105.

Bohužel celé plány jsme zatím nenalezli. Máme ale kopii známého náčrtku pro časopis Modelář. Rukou autora jsou zde dopsány další poznámky.

Ještě odkaz na model na stránkách LMK KŽ

Když si vezmete, že Vláďa Horák odlétal celou sezónu s tímto modelem a plán byl nakreslen v prosinci předchozího roku, Vláďa musel model velmi rychle postavit, zalétat a vyladit. Klobouk dolů.

A nyní moje osobní vzpomínka:

Jako malý kluk jsem tyhle modely obdivoval. Měl jsem možnost někdy kolem roku 1978 jej i na několik chvilek řídit. Na poli v Kladně, kde se říká „Růžové pole“ nám Vláďa Horák předvedl svého Admirála. Odstartovali jsme vytažením na šňůře a pak mi „to“ dal do ruky. Pamatuji si na tři věci, neustále mě korigoval, „že za to moc beru“, do ruky mě studila krabice vysílačky (ta červená Modela DIGI) a připadalo mě, že mi to moc rychle vzal z ruky. Nedivím se, kdybych mu to rozbil, ztratil by zalétaný a osvědčený model.

Tento model je chápán jako přelomový. Jeho design byl pak mnohými konstruktéry následován. Položil základ nejrozšířenějšímu Čížkovu RC modelu Admirál 2, což je evoluce Admirálu 71.

K Admirálu 71 a vlastně ke všem Admirálům se někdy zase vrátíme. Je to velká část naší modelářské historie. Mě osobně je blízká, neboť jsem ji jako malý kluk viděl a zažil.

Jiří Hloušek

Zdroj: časopis Modelář,

článek Jana Kypty pro KHMM  – Radoslav Čížek a RC modely

Foto: archiv LMK KŽ