Jarní Lány – výsledky

Konečně slušný jarní den, slunce svítilo od rána, teplota pomalu stoupala. Vítr vál jen mírný i když k polednímu se již  rozfoukalo na více jak 3 m/s, a v povětří byla cítit  termika.

Tak nějak by se dalo popsat, jak to vypadalo v Lánech. Po odložených soutěžích jsme se mohli konečně sejít, polétat a popovídat.

Účast byla velmi pěkná, počínaje místními pořadateli Vláďou Valentou s Frantou Brožem, či jejich kolegů z MK Lány. Na placu se sešlo spoustu modelářů z okolí, Pepík Kubeš, Richard Metz, Franta Kšána, Roman Fousek, Zdeněk Pucholt a další.

Franta Kšána měří Romanovi Fouskovi jeho let v ALOTu. Jaako správný trenér má na něj reprezentační bundu.

Já jsem dorazil na skok, udělat několik fotek z létání a pokusit se natočit nějaké krátké shoty, ze kterých možná sestříhám krátké video. Samozřejmě dorazili i další, například Vláďa Kozák s Jardou Netáhlem, Sláva Štorek, Pepík Hejsek, Vašek Žalud, Ondra Krucký a další.

Martin Křesadlo a Magda opět v Lánech

Po nástupu, který byl spojen i s diskuzí nad počasím, sezónou, technikou a dalšími tématy se začalo létat. Celé dopoledne se modely vznášely nad krajinou v mírném větru. K polednímu se ale termika začala rozpadat a vítr ve výšce okolo sto metrů již měl dvounásobnou rychlost než na zemi. Ale i tak to bylo velmi povedená akce.

Pepík Hejsek se svou Vegou

Petr Svoboda vzývá Boha Termosku svým vysílačem aby mu zachoval přízeň

Na akci se objevily i nesoutěžní modely. Například gumáček Velbloud od Radouše Čížka, nebo RC Letná Pepíka Kubeše. Pepa ovšem přinesl i další novinku, byl to anglický Moffett z roku 1939, který létal na elektromotor stejně jako jeho Letná.

Co se týká závodu, viděli jsme jeden ztracený model Jardy Mrhala, který spadl někam do lesa a nebyl nalezen, nebo dya nárazy do ptačího bidélka pro káňata. Slávek Štorek létal vysoko a dlouho, stejně jako další. Například Pepík Hejsek se v ALOTu rozlétával s Slávkem a Romanem Fouskem a vyšel z boje vítězně. Roman Fousek byl sice po noční, ale odlétal své kategorie jak nejlépe uměl. Já bych osobně šel radši spát.

 Vláďa Kozák byl trochu smutný, protože přistál se svým strojem mimo letiště, úplav od křovin kolem plochy udělal své.

V poledne si kolegové opekli buřta, občerstvili kávou, pojedli velmi chutnou buchtu a dolétali svůj závod.

Nádherný den a dobré výsledky.

Výsledky ke stažení

Možná bude i video! Díky oparu a světelným podmínkám to nemusí vyjít 🙂

Jirka Hloušek

Foto: Vláďa Valenta, Jirka Hloušek a Franta Kšána

Odkaz na fotogalerii Vládi Valenty

https://www.rajce.idnes.cz/vladvalenta/album/2024-04-27-lansky-jarni-historik

Rajská galerie Jirky Hlouška

Jarní Lánský Historik 27.4.2024 – jhmodel – album na Rajčeti (idnes.cz)