Hledáme informace o modelu

Obrátil se na nás pan Michal Šíp, žijící v Oldenburgu v Německu. Poprosil nás o pomoc. Dohodl jsem se s ním, že mohu jeho mail a fotografie uveřejnit, protože by to mohlo pomoci v hledání odpovědi na jeho otázky.

Dobrý den, pane Hloušek,

můj dlouholetý známý Jaromír Pipek mi doporučil se na Vás obrátit. Jsem modelář, žiju v SRN a dlouhé roky jsem vedl redakci FMT, pan Pipek pro mě kreslil řadu plánků. Jde mi o jeden model, který stavěl můj otčím, nadšený modelář, v 50. letech. Sám jsem byl tenkrát školák, ale taky už začínal.

V pozůstalosti otčíma jsem našel několik fotografií, také plánky. Nejsem sice odborník na historické modely (Vážku a Sapéra jsem si ale před lety postavil), dílnu mám plnou asi 30 modelů, z velké části letuschopných a tak musím brzdit.

Jeden model z dob otčímova modelaření mě ale velice zajímá, neboť se na tento dokonce pamatuji z garsoniery v Karlíně, kde tenkrát otčím bydlel. Foto přivěšuji. Až na dvoutrupové řešení nemá s modely na aktuální webové stránce Vašeho klubu nic společného, ale tou koncepcí jste se jistě zabýval, a tak model třeba můžete identifikovat. Zdali model byl dokončen, to už nevím, a pokud ano, tak letěl jistě jen velice krátce…

Otčím se jmenoval Vladimír Semrád, nar. 1923 v Budějovicích, pak bydlel v Praze. Existoval modelář a jeho jmenovec Jaroslav Semrád, to byla ale jenom shoda jmen. Modelařil sám a létat chodil občas se dvěma kamarády, jeden malíř, Karel Nováček a jeden ing. jménem Vystrčko. S modelářskou scénou v Praze kontakt jistě neměl, létali někde u Bohnic (několik fotek přivěšuji).

A to foto dvoutrupového modelu je jediné, co jsem (zatím) našel. Je dokonce možné, že se jednalo o jeho vlastní konstrukci.

Níže uvádíme doplňující nádherné fotografie, které nám pan Šíp zaslal.

Pokud by někdo z vás věděl, nebo měl informaci o modelu, případně o modeláři panu Semrádovi, dejte nám vědět na náš e-mail Pilotsam@seznam.cz.

Budeme velice rádi.

Jirka Hloušek